Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS policzył studentów. Ich szeregi topnieją

0
Podziel się:

W sześciu miastach uczy się 43 procent wszystkich polskich studentów.

GUS policzył studentów. Ich szeregi topnieją
(uniinnsbruck/CC/Flickr)

Największym ośrodkiem akademickim w Polsce jest Warszawa, na kolejnym miejscu znalazł się Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź oraz Lublin - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

W tych miastach kształciło się ponad 43 procent wszystkich studentów; ponad połowa to studenci studiów stacjonarnych. GUS zaznacza, że począwszy od 2000 roku sukcesywnie przybywa szkół wyższych. Jednocześnie jednak w ostatnich dwóch latach nastąpił spadek ogólnej liczby studentów, choć liczba absolwentów stale rośnie.

Z 461 szkół wyższych, 131 jest uczelniami publicznymi, w których kształciło się blisko 70 procent ogółu studentów. Reszta, czyli 330 uczelnie to szkoły niepubliczne.
Przyczyną takiego stanu są zmiany demograficzne, które powodują, że jest coraz mniej kandydatów na studia wyższe. Z kolei osoby urodzone w czasach wyżu demograficznego obecnie kończą studia.

Według danych GUS, w ostatnich latach maleje zainteresowanie kierunkami humanistycznymi, społecznymi, a także informatycznymi.Większym zainteresowaniem cieszą się za to kierunki związane ze zdrowiem i opieką społeczną, a także architekturą i budownictwem. Mimo to nadal dominującą grupę stanowią kierunki ekonomiczne i administracyjne.

Zabrakło studentów. Uczelnie zamykają kierunki

W połowie października Dziennik Gazeta Prawna podał, że tegoroczny nabór zakończył się zamknięciem wielu kierunków. Publiczne uczelnie straty szacują na 20 mln złotych i narzekają, że studenci idą na łatwiznę.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim nie uruchomiono 50 specjalności na 20 kierunkach studiów magisterskich zaocznych i wieczorowych. Na Uniwersytecie Warszawskim nie wystartowały zajęcia na 20 kierunkach. Na Uniwersytecie Wrocławskim w październiku nie ruszyły 4 specjalizacje. W całym kraju na państwowych uczelniach nie uruchomiono w tym roku kilkuset kierunków studiów wieczorowych i zaocznych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t84792.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/studenci;wracaja;na;uczelnie;ostatni;taki;rok;akademicki,125,0,684925.html) Studenci wracają na uczelnie. Ostatni taki rok akademicki Od przyszłego roku studiowanie będzie wyglądać zupełnie inaczej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t110811.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiecej;pieniedzy;dla;silniejszych;rusza;reforma;nauki,163,0,684451.html) Więcej pieniędzy dla silniejszych. Rusza reforma nauki Kudryca: Walka o dofinansowanie pomoże w konsolidacji lub likwidacji słabszych uczelni.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)