Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Holandia otwiera rynek pracy Polakom

0
Podziel się:

Od dziś Polacy pracujący w Holandii nie muszą uzyskiwać zezwoleń na pracę. Holandia otworzyła rynek pracy dla pracowników z dziesięciu krajów, które wstąpiły przed trzema laty do Unii Europejskiej.

Dyrektor w departamencie migracji w polskim ministerstwie pracy i polityki społecznej Janusz Grzyb zwraca uwagę, że Polacy na holenderskim rynku pracy są obecni od wielu lat. Większość pracuje w rolnictwie i budownictwie.
Obecnie wielu Polaków przebywa i pracuje w Holandii nielegalnie. Otwarcie tamtejszego rynku zatrudnienia rozwiąże ten problem - podkreśla Janusz Grzyb.

Teraz na Polaków w Holandii czeka blisko 225 tysięcy ofert pracy. Najwięcej ofert jest na farmach kwiatowych, w szklarniach, przy zbieraniu owoców i warzyw oraz w przetwórstwie owocowo-spożywczym. Potrzebni są również hydraulicy, ślusarze, elektrycy, a także budowlańcy. Tymczasem - jak podkrela Bogdan Łysak z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa - znalezienie fachowca, który podjąłby pracę na polskiej budowie, zaczyna graniczyć z cudem. Według Łysaka w tej chwili w branży brakuje około 150 tysięcy pracowników. Coraz więcej jest problemów z terminowym wykonywaniem zadań i jakością budów - podkreśla dyrektor Łysak.

Holandia potrzebuje też lekarzy i pielęgniarek. To także budzi niepokój polskich ekspertów rynku pracy. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan szkodliwe jest nie tyle otwieranie zagranicznych rynków pracy, co brak motywacji do pracy w kraju.

Dotychczas osiem krajów starej Unii otworzyło swoje rynki pracy dla 10 nowych członków Wspólnoty. Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja otworzyły rynek pracy w momencie rozszerzenia Unii w maju 2004 roku. Hiszpania, Portugalia, Finlandia i Grecja podjęły ten krok 1 maja 2006 roku, a Włochy w lipcu. Pozostałe 7 krajów starej Unii ma na to czas do 2011 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)