Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hollande chce wzmocnić stosunki gospodarcze z Polską

0
Podziel się:

Paryż oczekuje, że jutrzejsza wizyta prezydenta Francji w Polsce poprawi stosunki polityczne między obydwoma krajami - pisze Le Figaro.

Hollande chce wzmocnić stosunki gospodarcze z Polską
(Garci80/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Paryż oczekuje, że jutrzejsza wizyta prezydenta Francji w Polsce poprawi stosunki polityczne między obydwoma krajami - pisze _ Le Figaro _, zwracając uwagę na konieczność ożywienia polsko-francuskich relacji gospodarczych.

_ Le Soir _ określa Polskę jako kraj _ jak dotąd głównie zwrócony w stronę Niemiec _. Cytuje przy tym anonimowych rozmówców z otoczenia prezydenta, według których przez ostatnie 20 lat relacje francusko-polskie nie były _ wyjątkowe _, a Paryż przegapił _ pewne okazje w stosunkach zarówno handlowych i gospodarczych, jak i politycznych _.

Francois Hollande'owi towarzyszyć będzie licząca 30 osób delegacja francuskich przedsiębiorców i szefów największych grup przemysłowych, co jest miarą znaczenia, jakie Paryż przywiązuje do gospodarczego aspektu wizyty prezydenta w Warszawie - pisze francuski dziennik.

_ Le Figaro _powołuje się na informacje uzyskane w Pałacu Elizejskim mówiące, że _ wsparcie dla (francuskiego) eksportu jest jednym z celów tej wizyty w Polsce, ale nie jedynym ani też nie pierwszoplanowym _. Prezydent nie przyjedzie do Warszawy _ jako przedstawiciel handlowy, ale zaprezentuje Francję we wszystkich wymiarach przemysłowych, technologicznych i oczywiście politycznych _ - informuje otoczenie Hollande'a. Rozmówcy _ Le Figaro _ podkreślają, że prezydent nie ma zamiaru powracać do uprawianej przez jego poprzednika Nicolasa Sarkozy'ego _ dyplomacji kontraktów _ biznesowych.

Niemniej dziennik zwraca uwagę, że Hollande'owi podczas wizyty w Polsce towarzyszyć będą między innymi szefowie dwóch gigantów energetycznych: EDF (Electricite de France) Henri Proglio i Arevy - Luc Oursel. Francuski sektor przemysłowy jest zainteresowany budową siłowni nuklearnej w kraju, który _ nie ma jeszcze ani jednej takiej centrali _ - pisze _ Le Figaro _.

Areva jest największym na świecie producentem reaktorów jądrowych, a EDF to największy we Francji i jeden z najważniejszych na świecie dostawców energii elektrycznej, skoncentrowany w dużej mierze na energii z siłowni nuklearnych.

Poruszona będzie też kwestia modernizacji polskich sił zbrojnych, a zwłaszcza marynarki wojennej. Do Warszawy przyjadą również przedstawiciele DCNS (Direction des Constructions Navales Services), grupy specjalizującej się w produkcji okrętów wojennych - zapowiada _ Le Figaro _.

Cytując anonimowe źródła, dziennik pisze, że w Paryżu podkreśla się, iż _ Niemcy mają blisko 26 proc. polskiego rynku, podczas gdy (Francja) ma jedynie 6 proc. _, co nie odpowiada _ różnicom potencjałów (gospodarczych) Francji i Niemiec _.

Hollande'owi podczas wizyty w Polsce towarzyszyć będzie _ co najmniej dwóch ministrów, Laurent Fabius (szef dyplomacji) i Bernard Cazeneuve (minister ds. europejskich) _ - podaje dziennik.

Paryż liczy również na to, że _ odzyska swe miejsce w Trójkącie Weimarskim - forum politycznej współpracy Polski, Niemiec i Francji _ - pisze _ Le Figaro _.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto szansa na lepszą współpracę z Francją Z Francoisem Hollande'm do Warszawy przyjeżdżają m.in. prezesi EDF, Arevy, MBDA, DCNS, Veolii, Saur oraz Alstom.
Ciasteczka i wycieczki. Oto prezydencki biznes Wyprawa śladami ulubionych miejsc francuskiego prezydenta czy ciasteczka z jego podobizną - to atrakcje czekające na odwiedzających Tulle .
Hollande szuka 30 mld euro. Ogłosił plan Prezydent Francji zapowiada wdrożenie 2-letniego planu antykryzysowego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)