Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Huebner: Kraje spoza strefy licza na furtkę umożliwiającą wystąpienie z nadzoru bankowego

0
Podziel się:

Trwają negocjacje z Parlamentem Europejskim w sprawie wspólnego nadzoru bankowego. Danuta Huebner mówi o szansach Polski na korzystny zapis.

Huebner: Kraje spoza strefy licza na furtkę umożliwiającą wystąpienie z nadzoru bankowego
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Dla krajów spoza strefy euro ważna jest furtka, umożliwiająca wystąpienie z przyszłego wspólnego nadzoru bankowego - uważa Danuta Huebner. Tymczasem w PE pojawiają się głosy, że taka możliwość - której nie posiadałyby kraje eurolandu - jest zbyt szczodra.

Po grudniowym porozumieniu ministrów krajów członkowskich w sprawie wspólnego nadzoru bankowego trwają negocjacje z Parlamentem Europejskim. Niektórym eurodeputowanym nie podoba się zapis tego porozumienia, dający krajom spoza strefy euro i uczestniczącym we wspólnym nadzorze możliwość wyjścia z niego, jeśli ocenią, że jakaś decyzja ma dla nich konsekwencje fiskalne, a nie uda im się wpłynąć na jej zmianę.

Na takim zapisie zależało Polsce. Kraje eurolandu nie miałyby takiej możliwości, jednak w razie kłopotów będą mieć zabezpieczenie finansowe w postaci funduszu ratunkowego EMS, czego nie mają z kolei kraje spoza strefy wspólnej waluty.

_ - To była jedna z moich poprawek na poziomie PE i ta poprawka nie przeszła. Argumenty głównie Zielonych i socjalistów były takie, że możliwość wyjścia sprawi, iż państwa spoza strefy euro będą miały stosunek zbyt lekki, że będą do niego wchodzić i wychodzić _ - wyjaśniła eurodeputowana, przewodnicząca komisji ds. rozwoju regionalnego Danuta Huebner.

Oceniła ona, że ten argument jest _ niepoważny _, bo potrzebująca międzynarodowej reputacji instytucja, jaką będzie wspólny nadzór bankowy, nie pozwoliłaby sobie na takie zachowanie swoich członków. _ Dlatego warto walczyć o ten zapis _ - powiedziała.

Grudniowe porozumienie ministrów przewiduje, że kraj spoza eurolandu, który wystąpi z nadzoru, mógłby ponownie do niego przystąpić dopiero po trzech latach.

Zdaniem Huebner taka furtka dla krajów spoza eurolandu jest bardzo ważna, a _ znając poczucie odpowiedzialności instytucji nadzoru, a szczególności polskiej Komisji Nadzoru Finansowego, trudno sobie wyobrazić, by nadużywał tego zapisu _. Eurodeputowana przyznała jednak, że argumentem za niewprowadzeniem takiej możliwości jest chęć zapewnienia stabilności, na co zwracają uwagę rynki.

Zdaniem Huebner funkcję zabezpieczenia finansowego dla krajów spoza strefy euro we wspólnym nadzorze na wzór funduszu ratunkowego dla strefy euro mógłby pełnić instrument zwany _ balance of payments _, który byłby przeznaczony na wzmocnienie banków. Obecnie nie przewiduje on tego typu interwencji.

_ Balance of payments _ to unijny instrument pożyczkowy dla krajów spoza strefy euro. Pożyczka taka może być przyznawana krajom w kłopotach finansowych, gdy mają problemy z równowagą bilansu płatniczego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)