Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ile zaoszczędzi uczestnik programu "Mieszkanie dla Młodych"? Sprawdź

0
Podziel się:

Rata kredytu może zmniejszyć się o więcej niż 10, a nwet 15 procent - przekonuje ekspert.

Ile zaoszczędzi uczestnik programu "Mieszkanie dla Młodych"? Sprawdź
(Maszewski/Reporter)

Już od ponad miesiąca Polacy przed 35. rokiem życia mogą ubiegać się o dopłaty do nowych domów i mieszkań w ramach programu _ Mieszkanie dla Młodych _. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
wypłaca im pomoc naliczaną jako 10 proc. lub 15 proc. przeliczeniowej wartości kredytowanego lokum. Jak ta dotacja wpływa na wysokość rat i sumę zobowiązań kredytobiorcy?

_ - Rata może zmniejszyć się o więcej niż 10 proc. lub 15 proc. _ - przekonuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com

Poziom oszczędności, na które może liczyć uczestnik programu _ Mieszkanie dla Młodych _ można przeanalizować na praktycznych przykładach - małżeństwa wychowującego jedno dziecko, osoby samotnej i rodziny wychowującej dwójkę dzieci. W ramach każdego z trzech przypadków, przyjęto inne parametry dotowanego mieszkania - lokalizację, metraż oraz cenę.

Jako pierwszą zbadaliśmy sytuację małżeństwa wychowującego jedno dziecko, które kupuje mieszkanie deweloperskie o powierzchni 50 m kw. Wspomniany lokal znajduje się na terenie Warszawy. Jego cena jednostkowa (5 500 zł/m kw.) jest niższa od wartości limitu cenowego, który obowiązuje w I kwartale 2014 r. (5864,65 zł/m kw.). Kredytobiorcy finansują 10 proc. wartości lokalu (27 500 zł). Dopłata jest naliczana z wykorzystaniem wskaźnika 15 proc. i aktualnej wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla Warszawy (5331,50 zł/m kw.).

Drugim przypadkiem jest przykład osoby samotnej, która kupuje mieszkanie deweloperskie o powierzchni 35 m kw. Wspomniany lokal znajduje się na terenie Krakowa. Jego cena jednostkowa (4800 zł/m kw.) jest niższa od wartości limitu cenowego, który obowiązuje w I kwartale 2014 r. (4894,45 zł/m kw.). Kredytobiorca finansuje 10 proc. wartości lokalu (16 800 zł). Dopłata jest naliczana z wykorzystaniem wskaźnika 10 proc. i aktualnej wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla Krakowa (4449,50 zł/m kw.).

Wzięliśmy także pod uwagę przykład rodziny wychowującej dwójkę dzieci, która kupuje mieszkanie deweloperskie o powierzchni 75 m kw. na terenie Łodzi. Jego cena jednostkowa (4400 zł/m kw.) jest niższa od wartości limitu cenowego, który obowiązuje w I kw. 2014 r. (5031,40 zł/m kw.). Kredytobiorcy wnoszą 5 proc. wartości lokalu (16 500 zł). Dopłata jest naliczana z wykorzystaniem wskaźnika 15 proc. i aktualnej wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla Łodzi (4574,00 zł/m kw.).

Niższe oszczędności w przypadku większych lokali

Osoby, które zamierzają skorzystać z programu _ Mieszkanie dla Młodych _ powinny zwrócić szczególną uwagę na wyniki zamieszczone w dwóch ostatnich kolumnach poniższego zestawienia - ujęcie kwotowe i procentowe obniżki pierwszej raty uzyskanej dzięki dopłacie oraz redukcji sumy do spłaty uzyskanej dzięki dopłacie.

Wyniki wskazują, że procentowa redukcja pierwszej raty oraz łącznej sumy zobowiązań kredytobiorcy może być nieco wyższa niż wskaźnik stosowany do obliczania dopłat (10 proc. lub 15 proc.). Taka sytuacja nie jest wykluczona w przypadku mniejszych mieszkań (do 50 m kw.).

_ - Osoby kupujące bardziej obszerne lokum osiągną zaś niższą stopę oszczędności kredytowych. Ze względu na ustawowe ograniczenie ich dopłata będzie naliczana z uwzględnieniem powierzchni 50 m kw. - _podkreśla Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com

Bonus dla wielodzietnych rodzin

Dopłata do wkładu własnego nie jest jedyną formą wsparcia dla uczestników programu _ Mieszkanie dla Młodych _. Warto zaznaczyć, że Bank Gospodarstwa Krajowego może również wypłacić środki, które zmniejszą ich zadłużenie. Kwota takiej częściowej spłaty jest ustalana jako 5 proc. wartości przeliczeniowej domu lub lokalu. Podobnie jak w przypadku standardowej dotacji, Bank Gospodarstwa Krajowego uwzględnia metraż nieprzekraczający 50 m kw.

Jednak z tej dodatkowej pomocy nie będą mogli skorzystać wszyscy beneficjenci programu _ Mieszkanie dla Młodych _. Bank Gospodarstwa Krajowego dokona częściowej spłaty kredytu, tylko wtedy, gdy przed upływem 5 lat od zakupu nowego lokum rodzina uczestnika MdM-u powiększy się o trzecie albo kolejne dziecko.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)