Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja w Polsce najniżej od 7 lat

0
Podziel się:

Coraz wolniej rosnące ceny zwiększają szanse na dalsze obniżki stóp procentowych.

Inflacja w Polsce najniżej od 7 lat
(cuttlefish/CC/Flickr)

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu spadł do 1 procent. Jest to najniższy poziom on czerwca 2006 roku. Przed miesiącem inflacja wynosiła 1,3 procent.

Informacja zaskoczyła analityków. Średnia prognoz ekonomistów mówiła o spadku inflacji w marcu do 1,1 procent rok do roku. Jest to już 9 publikacja wskazująca na spadek tempa wzrostu cen. W czerwcu 2012 roku inflacja wynosiła aż 4,3 procent.

Tym samym dynamika wzrostu cen oddala się od celu NBP, który wynosi 2,5 proc. +/- 1 punkt procentowy.

Zobacz, jak kształtował się wskaźnik inflacji w ostatnim roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika na poziomie 1 procent miał wzrost opłat związanych z mieszkaniem, a także podwyżki cen żywności i napojów bezalkoholowych oraz napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.

Wśród żywności najbardziej podrożały warzywa (+2,5 procent). Więcej niż przed miesiącem płacono za mięso. Niższe niż przed miesiącem były natomiast ceny owoców (o 1,7 procent) oraz cukru (o 0,8 procent).

Wzrosły również ceny transportu (o 0,9 procent), głównie w wyniku podwyżek cen paliw do prywatnych środków transportu (o 1,2 procent). Najbardziej wzrosły ceny benzyn silnikowych (o 1,8 procent) i oleju napędowego - o 1,6 procent. Ceny gazu były natomiast niższe od obserwowanych przed miesiącem o 3,0 procent.

Spadająca inflacja zwiększa szansę na powrót RPP do obniżania stóp procentowych. Podczas ostatniego posiedzenia członkowie Rady zdecydowali się zakończyć cykl cięć stóp procentowych. Główna wynosi obecnie 3,25 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys? Sprawdź, gdzie w Polsce zarabia się najlepiej Na tych stanowiskach można zarobić średnio od 10 do ponad 32 tysięcy złotych miesięcznie.
Kredyty nie były jeszcze tak tanie. Przełom na rynku? Po raz pierwszy w historii oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło tak nisko.
Wielkanocne wydatki. Zobacz, ile kosztowały nas święta 250 złotych - najczęściej taką kwotę przeznaczyliśmy na przygotowania. Co piąty z nas sprawił bliskim upominek, czyli tzw. zajączka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)