Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja w Polsce. Najnowsze dane GUS

0
Podziel się:

Według prognoz NBP, wskaźnik inflacji znajdzie się na docelowym poziomie dopiero w 2016 roku.

Inflacja w Polsce. Najnowsze dane GUS
(Eric Herchaft/Reporter)

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wyniósł 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. W maju inflacja w Polsce była na poziomie 0,2 procent. Miesiąc do miesiąca ceny utrzymały się na tym samym poziomie.

Dane o cenach w Polsce różnią się od wcześniejszych prognoz. Średnia szacunków zakładała, że inflacja w czerwcu wyniesie 0,2 procent (rok do roku). Rynkowe przewidywania znacznie bardziej różniły się od tych, które w ostatnich dniach zaprezentowało Ministerstwo Gospodarki. Ich wyliczenia wskazywały na roczną dynamikę cen równą zero. Takiego wyniku po 1990 roku jeszcze nie było.

Wskaźnik inflacji rok do roku na przestrzeni ostatnich dwóch lat Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego jest ustalony na poziomie 2,5 procent. Brak presji cenowej może sugerować, że kolejnym krokiem, który podejmie Rada Polityki Pieniężnej wcale nie będzie podwyżka stóp procentowych, do której - zgodnie z wcześniejszymi szacunkami ekspertów - miałoby dojść najwcześniej w pierwszej połowie przyszłego roku. Inwestorzy spekulują, iż Rada Polityki Pieniężnej postanowi obniżyć stopy procentowe.

Poza ryzykiem spadku cen, takiemu działaniu sprzyjają także ostatnie decyzje Europejskiego Banku Centralnego. Na czerwcowym posiedzeniu EBC obniżył główną stopę procentową o 10 punktów bazowych do 0,15 procent. Pierwszy raz w historii stopa depozytowa w strefie euro znalazła się na poziomie niższym od 0 (obecnie wynosi -0,1 procent).

Inflacja wróci do optymalnego poziomu dopiero w 2016 roku

Z lipcowego raportu o inflacji NBP wynika, że w krótkim okresie ceny dóbr i usług będą się zmieniały bardzo umiarkowanie. Dopiero w 2016 roku inflacja ma sięgnąć 2,3 procent.

Autorzy raportu wskazują, że komponentem najsilniej obniżającym wzrost cen konsumenta w krótkim horyzoncie projekcji będą ceny żywności. Mają one spadać do pierwszego kwartału 2015 roku. - _ Spadek cen żywności wynika z pozytywnego wpływu na zbiory owoców i warzyw w Polsce (i w południowej Europie) wyjątkowo krótkiej i ciepłej zimy. Od kwietnia br., po wprowadzeniu przez Rosję embarga na import mięsa wieprzowego na skutek wykrycia choroby ASF w Polsce, zwiększona podaż występuje również na rynku mięsa _ - napisano w raporcie.

Inflacja cen żywności ma wzrosnąć do 3,0 proc. w 2016 r., będzie to jednak na poziom niższy od wieloletniej średniej. Analitycy zaznaczają, że niska presja inflacyjna w krótkim okresie jest również spowodowana spadkiem cen energii.

_ - Krajowe ceny energii obniżyły się w 2013 r. o 1,5 proc., co jest najniższą notowaną dynamiką cen dla tej kategorii, od kiedy dostępne są porównywalne dane, czyli od lat 90-tych. W bieżącym roku średnia dynamika cen energii będzie nadal ujemna i wyniesie -0,4 proc. Przyczynia się do tego korzystna zmiana taryf w ubiegłym i bieżącym roku dla energii elektrycznej i gazu ziemnego dla gospodarstw domowych, a także obniżające się ceny ropy naftowej na rynkach światowych _ - napisano w dokumencie banku centralnego.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)