Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja w Polsce. Wskaźnik CPI w listopadzie poniżej kreski

0
Podziel się:

Inflacja w listopadzie okazała się dużo niższa od szacunków analityków.

Inflacja w Polsce. Wskaźnik CPI w listopadzie poniżej kreski
(craftvision/iStockphoto)

Wskaźnik cen towarów i usług (potocznie inflacja), wyniósł w listopadzie minus 0,2 procent w ujęciu miesięcznym, podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do listopada 2012 roku, ceny poszły w górę o 0,6 procent.

Aktualizacja: godzina 14:50

Wynik okazał się dużo niższy od oczekiwań analityków. Szacunki zakładały 0,1 proc. wzrost miesiąc do miesiąca i 0,9 proc. rok do roku. Miesiąc temu GUS podał, że w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,2 proc., zaś w ujęciu rocznym o 0,8 procent.

Wszystko przez promocje usług komórkowych

Największy wpływ na poziom inflacji w listopadzie miały opłaty związane z łącznością, które spadły o 4,9 proc, i obniżyły wskaźnik CPI o 0,18 pkt. proc. oraz ceny transportu, których spadek o 1,2 proc. obniżył inflację o 0,11 pkt. proc. - wynika z opublikowanych w piątek danych GUS.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2013 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2 proc. _ W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny w zakresie łączności (o 4,9 proc.) oraz transportu (o 1,2 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,18 p. proc. i 0,11 p. proc. _ - napisano.

Z kolei według GUS podwyżki opłat związanych ze zdrowiem (o 1,3 proc.), wyższe ceny żywności (o 0,3 proc.), a także towarów i usług w zakresie mieszkania (o 0,1 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio po 0,06 p. proc. i o 0,03 p. proc.

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie w porównaniu z analogicznym miesiącem 2012 roku, wyniósł 0,6 proc. _ Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miał wzrost opłat w zakresie mieszkania (o 1,8 proc.), podwyżki cen żywności (o 1,9 proc.), towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą (o 3,8 proc.), a także napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,6 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,47 p. proc., 0,42 p. proc., 0,30 p. proc. i 0,23 p. proc. _ - napisano.

_ Obniżki opłat związanych z łącznością (o 11,7 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,9 proc.), a także w zakresie transportu (o 2,3 proc.) obniżyły wskaźnik w tym okresie odpowiednio o 0,48 p. proc., 0,23 p. proc. i 0,21 p. proc. _ - dodano.

Rada przestrzeliła

Dzisiejszy wynik jest kolejnym potwierdzeniem, że Rada Polityki Pieniężnej źle oszacowała poziom zmian cen w tym roku. Zgodnie z jej ubiegłorocznymi założeniami, podtrzymała ciągły cel inflacyjny w wysokości 2,5 proc., z symetrycznym odchyleniem o szerokości plus minus punkt procentowy. Co więcej Rada zastrzegła, że jest ukierunkowana na utrzymanie dynamiki jak najbardziej w pobliżu celu, a nie tylko wewnątrz zakreślonego przedziału.

_ źródło: Money.pl na podstawie danych NBP _

Jak się okazało, zmiana cen tylko raz _ łapała _się w założony przedział - w styczniu, kiedy rok do roku wskaźnik CPI wyniósł 1,7 proc. Kolejne miesiące przyniosły jednak znaczne ograniczenie wzrostu cen.

Jakie ceny w przyszłości?

Presje inflacyjne pozostają niskie. Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, w grudniu br. spadł w stosunku do miesiąca ubiegłego o 0,5 pkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). W ocenie BIEC dominują tendencje dezinflacyjne.

Spośród dziewięciu składowych wskaźnika w ostatnim miesiącu siedem działało w kierunku spadku inflacji, a dwie w kierunku jej wzrostu.

_ W gospodarce dominują tendencje do ograniczania tempa wzrostu cen. Spośród dziewięciu składowych WPI jedynie dwie w niewielkim stopniu oddziaływały proinflacyjnie. Pozostałe składowe informują o tendencjach do ich wolniejszego wzrostu _ - napisano w komunikacie.

_ Niektóre z tych składowych w ciągu ostatniego półrocza wykazują zdecydowanie wyższą zmienność niż w przeszłości. Z jednej strony uczestnicy rynku po długotrwałym okresie dekoniunktury - której towarzyszyła utrata zysków - zamierzają podnosić ceny. Z drugiej strony - zbyt wolno odradzający się popyt przy silnej konkurencji cenowej nie pozwalają na realizację tych zamierzeń _ - dodano.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/142/m190350.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ceny;w;polsce;jeszcze;nigdy;nie;rosly;tak;wolno,44,0,1346348.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Inflacja w Polsce najniższa w historii
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/140/m268428.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/inflacja;w;polsce;zobacz;czego;spodziewaja;sie;konsumenci,2,0,1431810.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Co dalej z cenami w Polsce? Nowe prognozy
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/165/m100773.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/inflacja;w;polsce;w;pazdzierniku;nowe;dane;gus,131,0,1420931.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nowe informacje o inflacji w Polsce
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/161/m267937.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/dobre;prognozy;dla;polskiej;gospodarki,190,0,1419198.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Dobre prognozy dla polskiej gospodarki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)