Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja w Polsce wzrosła. Najnowsze dane

0
Podziel się:

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w lutym 2012 roku w ujęciu rocznym 4,4 proc., wobec 4,1 proc. w styczniu - podał Eurostat.

Inflacja w Polsce wzrosła. Najnowsze dane
(mediaphotos/iStockphoto)

Inflacja HICP wyniosła w lutym 2012 roku w ujęciu rocznym 4,4 proc., wobec 4,1 proc. w styczniu - podał Eurostat.

aktualizacja 11:37

W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,4 proc. Liczony przez GUS wskaźnik CPI w lutym wyniósł 4,3 proc. rdr.

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Według podanych wczoraj danych GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2012 r. wzrosły o 4,3 proc. w stosunku do lutego 2011 roku, a w porównaniu ze styczniem 2012 r. wzrosły o 0,4 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w lutym o 4,1 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc.

_ - Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2012 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,4 proc. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 0,8 proc.), opłat związanych z mieszkaniem (o 0,3 proc.), a także z transportem (o 0,6 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,17 pkt proc., 0,09 pkt proc. i 0,06 pkt proc. _ - napisano w komentarzu GUS do danych._ - Niższe ceny odzieży i obuwia (o 2,1 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,10 pkt proc. _ - dodano.

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w lutym br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wyniósł 4,3 proc. i znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc.).

O inflacji czytaj w Money.pl
Zaskakujące dane o inflacji. Przez paliwa Główny Urząd statystyczny poinformował o ile zmieniły się ceny towarów i usług konsumpcyjnych.
O tyle więcej zapłacisz w sklepie. Prognozują Wskaźnik Przyszłej Inflacji sygnalizuje spadek presji inflacyjnej.
Ceny poszły w górę. Co zdrożało najbardziej? Ceny w Polsce rosną wolniej niż przewidywali analitycy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)