Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestycje zagraniczne w Chinach. Słabnie zainteresowanie

0
Podziel się:

Według danych chińskiego ministerstwa handlu, bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Chinach w kwietniu wzrosły trzeci miesiąc z rzędu i pochodziły głównie z USA oraz krajów EU.

Inwestycje zagraniczne w Chinach. Słabnie zainteresowanie
(AP/Fotolink/East News)

Według danych chińskiego ministerstwa handlu, bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Chinach w kwietniu wzrosły trzeci miesiąc z rzędu i pochodziły głównie z USA oraz krajów EU. Według ekspertów, perspektywy dalszego ich napływu są jednak bardzo niepewne.

Wartość inwestycji zagranicznych w kwietniu wyniosła 8,43 mld dolarów, ale tempo ich wzrostu od trzech miesięcy jest coraz niższe i wyniosło 0,4 proc. rok do roku, co przy takim samym ujęciu jest dużo gorszym wynikiem niż w marcu - 5,65 proc. i w lutym - 6,32 proc.

Rzecznik ministerstwa, Shen Danyang powiedział na konferencji prasowej, że na tle kurczących się z powodu globalnej recesji gospodarczej inwestycji bezpośrednich wynik Chin może być uznany za sukces, co świadczy o stabilności gospodarki i zaufaniu inwestorów.

Zdaniem specjalistów, sytuacja Chin w zakresie napływu nowych inwestycji zagranicznych nie wygląda jednak dobrze. Według najnowszego raportu firmy doradczej KPMG, Chiny nie pozyskują dodatkowego kapitału na nowe inwestycje, a jedynie na rozbudowę dotychczasowych placówek. Przykładem jest wiele jednostek badawczych, które przenoszą swoją siedzibę w pobliże baz produkcyjnych.

Większość ekspertów uważa, że perspektywy dalszych inwestycji są bardzo niepewne, podobnie jak niepewne są dalsze perspektywy rozwoju gospodarki chińskiej, która po okresie załamania przeżywa małe ożywienie.

Zdaniem Li Maoyu, ekonomisty z instytucji finansowej Changjiang Securities Co, ożywienie gospodarcze Chin było słabsze, niż oczekiwano, co może zniechęcać do inwestycji zagranicznych w najbliższym czasie.

Wzrost chińskiego PKB w pierwszym kwartale 2013 r. osiągnął 7,7 proc. w stosunku do analogicznego kwartału roku poprzedniego, co było gorszym wynikiem w stosunku do wzrostu o 7,9 proc. z ostatniego kwartału 2012 r.

Bank Światowy obniżył ostatnio prognozę wzrostu gospodarczego Chin w tym roku do 8,3 proc. w stosunku do poprzedniego szacunku 8,4 proc., powołując się na sytuację w sektorze nieruchomości, systemie finansowym i lokalne zobowiązania rządowe.

W celu przyciągnięcia nowych inwestycji zagranicznych chiński rząd ogłosił w minionym tygodniu specjalny program promocji dwóch regionów w centralnej i zachodniej części kraju - w autonomicznym regionie Guangxi Zhuang (rolnictwo i eksploatacja złóż cynku oraz cyny) i w Syczuanie (produkcja sprzętu gospodarstwa domowego). Na terenach obejmujących 22 jednostki administracyjne obowiązują szczególne zasady zakupu ziemi pod inwestycję i zwolnienia podatkowe.

W kwietniu na wysokim poziomie utrzymywały się inwestycje z 27 państw członkowskich EU, które wzrosły do 2,5 mld dolarów, czyli o 29,7 proc. w porównaniu z kwietniem ub.r., podczas gdy kapitał napływający z firm amerykańskich wzrósł analogicznie o 33,2 proc., do 1,4 mld USD.

Wszystkie zagraniczne inwestycje bezpośrednie w Chinach wyniosły w pierwszych czterech miesiącach br. 38,3 mld dolarów, co stanowi wzrost o 1,21 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Czytaj więcej w Money.pl
Dobre wiadomości z Chin. W górę o 50 procent Chiński kapitał inwestował głównie w usługi biznesowe, górnictwo, handel hurtowy i detaliczny oraz przemysł przetwórczy.
Uciekają z Polski, bo nie ma ustawy Przedstawiciele firm czekają na ustawę łupkową, której wciąż nie ma. Ostatnio z prac poszukiwawczych w Polsce wycofał się kanadyjski koncern Talisman, bo - jak stwierdził - chce koncentrować się na wydobyciu w obu Amerykach i obszarze Azji i Pacyfiku.
Chiński przemysł stracił 5 mld euro. Nadal leci Od końca marca sektor tracił około miliarda juanów dziennie. W dół poszybowały też ceny.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)