Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Islandia: Były premier sądzony za zlekceważenie kryzysu

0
Podziel się:

Były premier Islandii jest jak na razie jedynym przywódcą państwowym, pociągniętym do odpowiedzialności karnej w związku z globalnym kryzysem.

Islandia: Były premier sądzony za zlekceważenie kryzysu
(ec.europa.eu)

Były premier Islandii Geir Haarde stanął przed sądem jako oskarżony o zaniechanie działań, które mogłyby zapobiec krachowi islandzkiego systemu bankowego w 2008 roku.

Trzy najważniejsze islandzkie banki doznały pod koniec 2008 roku załamania finansowego w następstwie napędzanej własnymi długami ekspansji rynkowej. By ratować sytuację, licząca 320 tys. mieszkańców Islandia musiała pożyczyć około 10 mld dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i innych kredytodawców.

Parlament uchwalił w 2010 roku postawienie Haardego przed utworzonym jeszcze w 1905 roku specjalnym trybunałem do rozpatrywania odpowiedzialności polityków, którego do tej pory w ogóle nie używano. Były premier uważa stawiane mu zarzuty za bezpodstawne.

- _ Nikt z nas nie miał wtedy pojęcia, że z systemem bankowym jest coś nie tak, a co teraz wyszło na jaw _ - oświadczył Haarde trybunałowi w odpowiedzi na wstępne pytania specjalnego prokuratora, badającego przestępstwa związane z kryzysem.

- _ Uważam, że uczyniliśmy wszystko co możliwe dla upomnienia banków, by ograniczyły swą ekspansję _ - dodał były premier.

Haarde stał na czele rządu od 2006 roku do początku 2009 roku. Oskarżony jest o rażące zaniedbanie swych obowiązków, jakim miało być zaniechanie niezbędnych działań antykryzysowych. W razie udowodnienia winy grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Inne informacje o Islandii znajdziesz w Money.pl
Fitch zaskakuje. Podnoszą rating bankruta Ocena wiarygodności była śmieciowa. Teraz MFW prognozuje wzrost gospodarczy na poziomie 2,5 proc.
Islandia jednak nie sprzeda ziemi Chińczykowi Inwestor oferował dziesięć milionów dolarów za 0,3 procenta powierzchni kraju.
Islandia w UE. Największy kłopot to ryby? Otwarte zostały 4 rozdziały negocjacyjne, z czego dwa od razu podczas pierwszej rundy rokowań zamknięto.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)