Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izba Deputowanych poparła wyższy podatek od napojów słodzonych

0
Podziel się:

Dodatkowy podatek od napojów słodzonych w Meksyku będzie wynosił 1 peso (ok. 0,07 dolara) na litrze. Celem podwyżek jest zmniejszenia konsumpcji napojów powodujących otyłość i sprzyjających cukrzycy.

Izba Deputowanych poparła wyższy podatek od napojów słodzonych
(pic_p_ter/PD/wikimedia)

Niższa izba parlamentu Meksyku - Izba Deputowanych - przegłosowała reformę podatków przewidującą wyższy podatek od aromatyzowanych napojów słodzonych. Przyjęła też zaproponowany przez deputowanych 5-procentowy podatek od wysokokalorycznej żywności.

Dodatkowy podatek od napojów słodzonych będzie wynosił 1 peso (ok. 0,07 dolara) na litrze. Podatek od wysokokalorycznej żywności nie obejmie produktów niezbędnych w diecie, a dotyczył będzie np. słodyczy, czekolady i kremów do smarowania pieczywa.

Reformę podatków zaproponował rząd prezydenta Enrique Penii Nieto. Celem podwyżek jest zmniejszenia konsumpcji napojów powodujących otyłość i sprzyjających cukrzycy. Siedmiu na dziesięciu dorosłych mieszkańców Meksyku cierpi na nadwagę.

Nowe przepisy muszą zostać jeszcze przyjęte w Senacie; głosowanie odbędzie się 31 października.

Organizacja pozarządowa _ Władza konsumentów _ opowiadała się nawet za dwukrotnie wyższym podatkiem od napojów słodzonych niż w projekcie rządu. Z kolei z energicznymi protestami przeciw inicjatywie rządu wystąpili producenci napojów słodzonych oraz właścicieli cukrowni i plantacji trzciny cukrowej.

W grupie ludności Meksyku w wieku od 5 do 19 lat cierpi na otyłość prawie 30 proc., a cukrzyca i jej powikłania są co roku przyczyną 17,2 proc. zgonów.

Czytaj więcej w Money.pl
Co szóste dziecko ma nadwagę _ - Otyłe dzieci mają poważne problemy zdrowotne _- ostrzega Joanna Kielska - Bolek, lekarz pediatra. Coraz więcej polskich nastolatków cierpi z powodu cukrzycy, nadciśnienia czy schorzeń ortopedycznych.
Grubsi są bardziej szczęśliwi Nie da się jednak ukryć, że otyłość stanowi coraz większy problem nie tyle społeczny, medyczny, ale również ekonomiczny.
Uwaga na odświeżane ryby! Prawdziwą plagą we Włoszech staje się oszukańczy proceder odświeżania ryb, które po zjedzeniu przez człowieka są groźne dla jego zdrowia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)