Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izrael i Cypr wybudują wspólny gazociąg? Turcja przeciwna

0
Podziel się:

Izrael i Cypr coraz bliżej budowy gazociągu, który mógłby dostarczać gaz do Europy. Turcja im przeszkodzi?

Izrael i Cypr wybudują wspólny gazociąg? Turcja przeciwna
(Seesea/Dreamstime)

Miałby mieć 40 kilometrów i łączyć dwa, niedawno odkryte złoża gazu ziemnego u wybrzeży Cypru i Izraela. Surowiec mógłby być eksportowany do Europy i Azji.

Ta sprawa była głównym tematem dzisiejszego spotkania premiera Izraela Benjamina Netanjahu z prezydentem Cypru Dimitrisem Christofiasem w Nikozji.

Premier Izraela powiedział, że istnieje możliwość wybudowania wspólnego gazociągu, który ułatwiłby eksport tego surowca z obu krajów do Europy lub Azji. _ - Zastanawiamy się nad możliwością - ale jeszcze nie podjęliśmy żadnej decyzji w sprawie jego budowy _- powiedział Netanjahu.

Nie zapadła także jeszcze żadna decyzja w sprawie budowy gazoportu. Ale gaz ziemny jest na pewno - podmorskie złoża tego surowca u południowych wybrzeży Cypru wynoszą od 140 do 230 mld metrów sześciennych - wykazały próbne wiercenia amerykańskiej firmy Noble Energy.

Odkryte w tym samym czasie złoża w strefie przybrzeżnej Izraela, wynoszą co najmniej 700 mld metrów sześciennych. To największe takie odkrycie na świecie w ciągu ostatniej dekady.

Według Netanjahu takich odkryć będzie więcej. _ - Na razie przeprowadzono siedem próbnych wierceń i siedem razy odkryliśmy gaz. Ale mamy jeszcze 50 innych miejsc, w których będziemy szukać _ - powiedział.

Jednodniowa wizyta Netanjahu na Cyprze, pierwsza na tym szczeblu od czasu uzyskania przez wyspę niepodległości w 1960 roku, odbyła się zaledwie dzień po tym, gdy dawny sojusznik Izraela, Turcja, ponownie ostrzegł rząd cypryjski, że kontynuowanie poszukiwań gazu we wschodniej strefie Morza Śródziemnego spowoduje eskalację napięcia w regionie.

Tureckie MSZ oświadczyło w środę: _ Turcja poczyni wszelkie niezbędne kroki, aby chronić swoje prawa i interesy _, i określiło ostatnie posunięcia Nikozji jako _ nieodpowiedzialne i prowokacyjne _.

Wystąpienie tureckiego MSZ jest bezpośrednio związane z faktem, iż na początku tego tygodnia Republika Cypryjska ogłosiła, że oczekuje nowych ofert na wstępne odwierty na kolejnych 12 platformach. Niektóre z tych platform, według Turcji, znajdują się na tureckim szelfie kontynentalnym.

Turcja uważa się także za gwaranta praw tzw. Republiki Tureckiej Cypru Północnego uznawanej za niepodległe państwo jedynie przez Ankarę. Turcja stoi na stanowisku, że Republika Cypryjska nie ma prawa do wierceń dopóty, dopóki nie zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie zjednoczenia wyspy, i uważa, że mogą one przeszkodzić w trwającej właśnie rundzie rozmów pokojowych, których celem jest zjednoczenie Cypru.

Nikozja uważa jednak, że ma prawo do takich poszukiwań nawet jeśli wyspa pozostanie podzielona.

Czytaj więcej o wojnie o surowce naturalne
Będzie wojna Cypru z Turcją? "Jeszcze nie" Zdaniem premiera Turcji wiercenia oznaczają sabotowanie negocjacji na temat zjednoczenia wyspy podzielonej od 1974 roku.
Turcja grozi. Poszukają ropy pod osłoną wojsk Turecki minister energetyki Taner Yildiz ostrzega Cypr przed poszukiwaniem gazu i ropy.
Dwa kraje na wyspie. Do kogo należą surowce? Cypr rozpocznie wkrótce wiercenia w poszukiwaniu węglowodorów, podstawowego składnika ropy naftowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)