Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak banki polecają rządom budżetowe uniki

0
Podziel się:

Państwa Unii korzystają z pomocy prywatnego sektora bankowego do ukrywania

skali deficytu budżetowego - pisze czwartkowy "Financial Times"

powołując się na unijnego komisarza ds. walutowych Joaquina Almunię.

Państwa Unii korzystają z pomocy prywatnego sektora bankowego do ukrywania skali deficytu budżetowego - pisze czwartkowy "Financial Times" powołując się na unijnego komisarza ds. walutowych Joaquina Almunię.

Jak wyjaśnił komisarz na łamach brytyjskiego dziennika, niektóre banki polecają te same "budżetowe uniki" różnym rządom i utrudniają w ten sposób egzekwowanie regulacji stanowiących podwaliny wspólnej waluty.

Almunia dodał, że wyznaczył dodatkowych unijnych ekspertów do wykrywania "sztuczek" krajów członkowskich, mających na celu "nienaturalne" zmniejszenie rozmiaru deficytu. "Wzmocniliśmy m.in. analizę publicznych rachunków" - podkreślił.

Brytyjski dziennik zaznacza, że 12 z 25 krajów członkowskich utrzymuje oficjalny deficyt na poziomie lub powyżej limitu trzech procent produktu krajowego brutto. Wśród nich są cztery największe gospodarki: Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Włochy.

Jak pisze "FT", zbieranie solidnych danych dotyczących deficytu, było przez ostatnie lata problemem w wielu krajach, m.in. Grecji, Włoszech i Portugalii. Postęp nastąpił w momencie, gdy wyszło na jaw, że Grecja od 1998 r. przedstawiała nieprawdziwą jego kwotę.

Almunia powiedział jednak, że instytucje finansowe, szczególnie banki inwestycyjne, nadal doradzają państwom m.in. jak wstrzymywać wysokie publiczne wydatki zwiększające kwotę deficytu. "To legalne operacje, ale według nas nie redukują deficytu" - powiedział komisarz.

unia
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)