Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Japonia nie zgadza się na wcześniejszą spłatę polskiego długu

0
Podziel się:

Japonia nie zgadza się na wcześniejszą spłatę przez Polskę prawie 1 mld USD długu, powiedział w środę wiceminister finansów Wiesław Szczuka. Dodał, że Polska uzyskała dotychczas zgodę 9 z 16 krajów skupionych w Klubie Paryskim na wcześniejszą spłatę kwoty 4,4 mld euro wobec całego pozostałego długu w kwocie 12,3 mld euro./ ISB /

Japonia nie zgadza się na wcześniejszą spłatę przez Polskę prawie 1 mld USD długu, powiedział w środę wiceminister finansów Wiesław Szczuka. Dodał, że Polska uzyskała dotychczas zgodę 9 z 16 krajów skupionych w Klubie Paryskim na wcześniejszą spłatę kwoty 4,4 mld euro wobec całego pozostałego długu w kwocie 12,3 mld euro.

„W przypadku Japonii niestety wynika to zapewne z rachunków korzyści, która odnosi z tego, że nie przystąpi do tej operacji. Układ 100-procentowy jest dla niej korzystny. Japonia przełożyła te bezpośrednie korzyści finansowe nad szersze względy, które my przekładamy przy wykonywaniu tej operacji” – powiedział Szczuka „Sygnałom Dnia” w radiowej Jedynce.

Szczuka powiedział, że Polska zabiega o to by spłacić wcześniej 40% zadłużenia na kwotę 4,4 mld euro 31 marca, jednak z pewnych względów formalnych może to nie nastąpić.

„Zależało nam ze względów technicznych dlatego, że w tym dniu następuje spłata odsetkowa, ale nie ma żadnych przeszkód by ta spłata następowała w przyszłości w innym dowolnym terminie” – dodał wiceminister.

W ubiegłym tygodniu Szczuka powiedział agencji ISB, że ministerstwo oczekuje, iż na wcześniejszą spłatę długu zgodzą się – oprócz Niemiec, które wyraziły już swoją zgodę na piśmie – także USA, Szwajcaria, Holandia, Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia, Dania, Hiszpania i częściowo Kanada, które to kraje sygnalizowały gotowość, ale nie wyraziły zgody na piśmie.

Największymi wierzycielami Polski są Niemcy i Francja – dług wobec Francji wynosi 2,6 mld euro, a wobec Niemiec ok. 2,0 mld euro.

Zadłużenie wobec Klubu Paryskiego jest „spuścizną” lat 70-tych i zgodnie z wcześniej zawartymi umowami miało zostać niemal w całości spłacone do 2009 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)