Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeKatastrofa malezyjskiego Boeinga. Zdjęcia z satelity nie pomogły
2014-03-13 08:26

Katastrofa malezyjskiego Boeinga. Zdjęcia z satelity nie pomogły

Katastrofa malezyjskiego Boeinga. Zdjęcia z satelity nie pomogły
Chińskie zdjęcie satelitarne pokazujące obiekt,
który mógł być resztkami wraku zaginionego Boeinga [fot: PAP/EPA]

Realizowane przez dwa wietnamskie samoloty poszukiwawcze zaginionej maszyny Malaysia Airlines w miejscu oznaczonym przez chińskiego satelitę okazały się bezowocne. Nie udało się zlokalizować obiektów, które - jak podejrzewano - mogły stanowić szczątki Boeinga.

- Dzisiaj rano wysłaliśmy dwa samoloty An-26, żeby zbadały obszar na morzu niedaleko wyspy Con Dao, gdzie obiekty zostały wykryte przez satelitę chińskiego. Samoloty wróciły, niczego nie znajdując - poinformował wiceszef wietnamskiego lotnictwa cywilnego Dinh Viet Thang.

Potwierdził to dziennikarz agencji Reutera, który był w jednym z wietnamskich samolotów przeszukujących wskazany przez satelitę obszar. Jak dodał, samolot przez trzy godziny wielokrotnie przelatywał nad wyznaczonym miejscem nad Morzem Południowochińskim, ale niczego nie wykrył.

Giełda na żywo

GPW: Ważne dane z USA. Grecy znów wystraszą inwestorów?

Grecy przygotowują reformy, by dostać kolejną transzę pomocy. Na rynku ropy...

Giełda na żywo

Przełomowy rok dla obligacji korporacyjnych

W tym roku wejdą w życie nowe przepisy. Zobacz, co się zmieni.

Obserwację tego obszaru nakazała również Malezja. Minister transportu Hishammuddin Hussein poinformował na Twitterze, że także z Malezji już wysłano maszynę, aby sprawdziła informacje dotyczące szczątków, które pojawiły się na zdjęciach chińskiego satelity.

Zdjęcia zrobiono w niedzielę około godziny 11 czasu miejscowego. Obiekty zlokalizowano na 105,63 st. długości geograficznej wschodniej i 6,7 st. szerokości geograficznej północnej. Trzy obiekty mają wymiary 13 na 18 metrów, 14 na 19 metrów i 24 na 22 metry. Były rozrzucone na obszarze o promieniu 20 kilometrów.

Jednak szef chińskiego urzędu lotnictwa cywilnego Li Jiaxiang powiedział, iż nie ma dowodów na to, że przedmioty sfotografowane w morzu mają związek z zaginioną maszyną.

Podobnego zdania był przywoływany przez Reutera amerykański urzędnik, który nazwał zdjęcia fałszywym tropem.

 

Lecący z Kuala Lumpur do Pekinu Boeing 777 linii Malaysia Airlines z 239 osobami na pokładzie w sobotę zniknął z radarów nad Morzem Południowochińskim między Malezją a Wietnamem.

Czytaj więcej w Money.pl

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze