Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kazachstan i Chiny podpiszą porozumienia warte 30 mld dolarów

0
Podziel się:

Chiny wezmą udział w eksploatacji największego kazachskiego złoża ropy i gazu Kaszagan.

Kazachstan i Chiny podpiszą porozumienia warte 30 mld dolarów
(Wikimedia/CC/Erin A. Kirk-Cuomo)

Kazachstan i Chiny podpiszą 22 umowy - ogłosił w sobotę prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew po spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Chiny wezmą udział w eksploatacji największego kazachskiego złoża ropy i gazu Kaszagan.

- _ Porozumieliśmy się w sprawie budowy rafinerii, której potrzebuje Kazachstan, w kwestii współpracy w dziedzinie rolnictwa, a także budowy infrastruktury w sferze transportu i łączności _ - powiedział Nazarbajew.

Obie strony osiągnęły też _ porozumienie co do udziału Chin w eksploatacji złoża Kaszagan _ - poinformował Xi. Kazachski koncern państwowy KazMunajGaz zgodnie z tym porozumieniem ma sprzedać 8,33 proc. udziałów w Kaszaganie chińskiemu państwowemu koncernowi CNPC.

W przemówieniu na uniwersytecie w Astanie przywódca Chin przekonywał, że współpraca obu krajów znalazła się na _ historycznym poziomie _, i podkreślił, że relacje z Azją Środkową _ są jednym z priorytetów w polityce zagranicznej _ Chin. Po wizycie w Kazachstanie Xi udaje się do Uzbekistanu i Kirgistanu, gdzie weźmie udział w spotkaniu Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

Złoże Kaszagan zostało odkryto w 2000 roku. Jak podaje koncenr KazMunajGaz jego potwierdzone zasoby wynoszą 761,1 mln ton ropy. Z uwagi na wielkość rozpoznanych zasobów określa się je jako najcenniejsze odkrycie światowego przemysłu naftowego w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Inwestorzy, którzy zagospodarowują złoża Kaszagan to firmy: KazMunajGaz, Eni, Total, ExxonMobil, Royal Dutch Shell, które posiadają po 16,81 proc. udziałów w projekcie. Do konsorcjum wchodzi także ConocoPhillips (8,4 proc. udziałów) oraz Inpex (7,56 proc. udziałów).

Czytaj więcej w Money.pl
Ekspansja Kazachów. Wejdą też do Polski? Kazachski państwowy koncern paliwowy na razie rozważa wejście na rynki Ukrainy i Turcji. Niewykluczone że spółka weźmie też pod uwagę prowadzenie biznesu w Polsce.
Rosja i Chiny podpisują kontrakt warty 60 miliardów dolarów Putin żartuje, że jego bliski współpracownik, prezes Rosnieftu Igor Sieczyn spędza więcej czasu w Chinach niż w Rosji.
Surowiec na celowniku Chin. Najpierw Nexen Przejęcie Nexena, zdaniem ekspertów branżowych, jest zapowiedzią kolejnych dużych inwestycji chińskich na rynku naftowym w Ameryce Północnej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)