Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE dostała plan restrukturyzacji polskich stoczni

1
Podziel się:

Komisja Europejska otrzymała w poniedziałek po południu plany restrukturyzacyjne polskich stoczni Gdańsk, Gdynia i Szczecin - poinformował Jonathan Todd, rzecznik komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

KE dostała plan restrukturyzacji polskich stoczni
(Materiały Sovkomflot)

Komisja Europejska otrzymała w poniedziałek po południu plany restrukturyzacyjne polskich stoczni Gdańsk, Gdynia i Szczecin - poinformował Jonathan Todd, rzecznik komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

"Otrzymaliśmy około 800 stron dokumentów dotyczących wszystkich trzech stoczni. Ich analiza zajmie nam przynajmniej kilka tygodni" - powiedział PAP Todd.

Również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w poniedziałek po południu w komunikacie, że "plany restrukturyzacji stoczni Gdynia, Gdańsk i Szczecin zostały dziś przesłane przez UOKiK do Komisji Europejskiej".

Komisarz Kroes prosiła o przesłanie planów restrukturyzacyjnych do końca sierpnia, czyli do czwartku.

W zeszłym tygodniu do Brukseli dotarła 30-stronicowa strategia dla polskiego przemysłu stoczniowego, przyjęta przez Radę Ministrów. KE otrzymała też w piątek po południu dwustronicowy list, podpisany przez ministra gospodarki Piotra Woźniaka i ministra skarbu państwa Wojciecha Jasińskiego, z zapewnieniem, że plany restrukturyzacyjne dotrą w poniedziałek 4 września.

"W liście tym polscy ministrowie zapewniają, że traktują sprawę bardzo poważnie" - poinformował Todd.

Komisja Europejska ostrzegała, że w przypadku braku nowych programów restrukturyzacji, które potwierdzą rentowność stoczni, będzie usiała odmówić pomocy publicznej dla zakładów Gdańsk, Gdynia i Szczecin.

Wcześniej rzecznik komisarz Kroes mówił, że analiza planów potrwa co najmniej parę tygodni.

Tymczasem to polskiej stronie zależy na czasie. Chodzi o tzw. pewność prawną. Bez niej trudno będzie znaleźć inwestorów, bo będą obawiali się, że KE zażąda od stoczni zwrotu kilku mld złotych pomocy.

KE od roku domagała się od Polski przesłania planów restrukturyzacji oraz informacji o potencjalnych inwestorach. To warunek udzielenia zgody na pomoc, która może zadecydować o przetrwaniu zakładów. KE zgodzi się na nią wtedy, gdy będzie jej towarzyszył wiarygodny plan restrukturyzacji, który przyniesie trwałe skutki ekonomiczne i będzie pewne, że stocznie w przyszłości nie będą potrzebowały dalszej pomocy.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
stoczniowiec
2 lata temu
Jak wróci Tusk do władzy będzie miał co sprzedawac