Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kiedy do strefy euro? Jacek Rostowski ogłasza...

0
Podziel się:

Resort finansów zapowiada zmiany w Narodowym Planie Wprowadzenia Euro.

Kiedy do strefy euro? Jacek Rostowski ogłasza...
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Potrzebna jest debata o warunkach, które pozwolą Polsce bezpiecznie i korzystnie wejść do strefy euro - powiedział w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski.

_ - Potrzebujemy debaty o warunkach, które pozwolą nam bezpiecznie wejść do strefy euro. Kluczową rzeczą jest, abyśmy sobie uświadomili co musimy zrobić, aby przystąpienie do strefy euro było korzystne _ - powiedział szef resortu finansów.

Dodał, że w tym samym czasie, równolegle, trwają procesy naprawcze strefy euro. _ Dzisiaj wiele z reform strukturalnych, które wprowadziliśmy w ubiegłej i na początku tej kadencji wzmacnia stabilność i konkurencyjność gospodarki, ale to nie znaczy, że nie zostało jeszcze wiele do zrobienia. Najpierw musimy zdefiniować co zrobić, aby wejście było bezpieczne i korzystne _ - podkreślił.

W połowie grudnia premiera Donalda Tusk stwierdził, że Polska musi podjąć decyzję, czy chce przystąpić do strefy euro. Dodał również, że _ jeśli my nie zdecydujemy w ciągu najbliższych miesięcy o kierunku działań, to nam to może odpłynąć _.

Rostowski odnosząc się wtedy do tych słów powiedział, że Polska będzie gotowa ogłosić termin wejścia do strefy euro, gdy będzie pewna, że go dotrzyma.

_ - Będziemy gotowi ogłosić termin wejścia, jak będziemy pewni, że go dotrzymamy. Premier mówił, że w ciągu kilku miesięcy musimy określić kierunek działań, który zapewni, że Polska nie znajdzie się w szarej strefie, między głęboko się integrującą strefą euro, nie tylko ekonomicznie, ale i politycznie, a krajami na Wschodzie, takimi jaki Federacja Rosyjska _ - powiedział wtedy szef MF.

Z kolei wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. euro Jacek Dominik mówił, że Ministerstwo Finansów planuje w 2013 r. aktualizować Narodowy Plan Wprowadzenia Euro. Dodał, że dla rządu wprowadzenie euro pozostaje strategicznym celem.

Za koordynowanie i monitorowanie procesu integracji walutowej ze strefą euro przez Polskę odpowiada Pełnomocnik Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską.

Pełnomocnik został powołany w 2009 roku. Przewodniczy on międzyinstytucjonalnej struktury organizacyjnej do spraw wprowadzenia euro utworzonej w drodze rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2009 r. W skład ww. struktury wchodzą Narodowy Komitet Koordynacyjny ds. Euro, Rada Koordynacyjna, osiem Międzyinstytucjonalnych Zespołów Roboczych ds. Przygotowań do Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską oraz dwie Grupy Zadaniowe. W sumie w prace struktury zaangażowanych jest ponad 30 instytucji przede wszystkim z sektora publicznego, ale również z prywatnego.

Jak informuje MF: _ głównym zadaniem ww. struktury jest wypracowanie rozwiązań zapewniających maksymalizację korzyści i szans oraz minimalizację kosztów i zagrożeń związanych z integracją walutową. Do tych rozwiązań należą w szczególności działania zabezpieczające przed nadmiernym wzrostem akcji kredytowej i nieuzasadnionymi podwyżkami cen, uelastyczniające gospodarkę, optymalizujące otoczenie instytucjonalne oraz zapewniające odpowiednie przygotowanie organizacyjno-techniczne procesu wymiany waluty _.

Czytaj więcej w Money.pl
240 złotych rocznie - tyle ubędzie nam z kieszeni po wprowadzeniu euro Ekonomiści pesymistycznie oceniają nasze szanse na wejście do Eurolandu.
Rostowski i Tusk mówią o wejściu do strefy euro Minister finansów ujawnia, kiedy przyjmiemy unijną walutę, a premier zdradza, co z referendum. - _ To oznacza tsunami dla portfeli Polaków _ - grzmi PiS.
"Przyszłością Polski jest strefa euro" Danuta Huebner: _ Polska nie może stać okrakiem nad barykadą i musi zdecydować, czy jest za pogłębienia integracji eurolandu _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)