Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Klif fiskalny w USA. Pozytywne sygnały w sprawie redukcji deficytu

0
Podziel się:

Republikanie sugerują gotowość do ustępstw. Sprawdź, czego chcą.

Klif fiskalny w USA. Pozytywne sygnały w sprawie redukcji deficytu
(willwhitedc/CC/Flickr)

Przed zapowiedzianymi na ten tydzień negocjacjami w USA ws. zapobieżenia _ klifowi fiskalnemu _, coraz więcej Republikanów sugeruje gotowość do ustępstw co do podwyżki podatków, co zwiększa szanse na porozumienie w tej kwestii z Demokratami i Barackiem Obamą.

Ustępujący Kongres wznowi we wtorek sesję po przerwie w związku z wyborami i Świętem Dziękczynienia i zajmie się przygotowaniami do rozmów z Białym Domem na temat sposobów redukcji deficytu budżetowego.

Zgodnie z umową z ub. roku obie strony - Biały Dom i Republikanie w Kongresie - powinny dogadać się w tej sprawie do końca listopada. Jeśli nie osiągną porozumienia, z początkiem nowego roku nastąpią automatyczne cięcia wszystkich wydatków rządowych. Ustawy Kongresu nakazują też podwyżki rozmaitych podatków.

Największa z tych podwyżek byłaby wynikiem wygaśnięcia tymczasowych niższych podatków uchwalonych za rządów prezydenta George'a W. Busha. Obama i Demokraci w Kongresie chcą, by przedłużyć je na następny rok dla wszystkich, z wyjątkiem najzamożniejszych obywateli, o dochodach powyżej 250 000 dolarów rocznie.

Republikanie sprzeciwiają się temu, ale po wyborach wygranych przez Obamę złagodzili swoje nieprzejednane dotychczas stanowisko w sprawie podatków. Zasygnalizował to najpierw republikański przewodniczący Izby Reprezentantów, John Boehner.

W niedzielę republikańscy senatorowie Lindsey Graham i Saxby Chambliss powiedzieli, że nie będą się już kierowali osławioną _ przysięgą Grovera Norquista _ złożoną przez niemal wszystkich republikańskich członków Kongresu, że nie podwyższą żadnych podatków.

Norquist to znany konserwatywny działacz, który w 1993 r. wezwał wszystkich ustawodawców do złożenia takiego przyrzeczenia. Ponad 90 procent obecnych republikańskich kongresmenów odpowiedziało pozytywnie na jego apel.

W poniedziałek przywódca republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów, Eric Kantor, powiedział, że on także nie czuje się już związany _ przysięgą Norquista . - Wyborcy wybrali mnie, żebym rozwiązywał problemy _ - oświadczył kongresmen.

Republikanie nie chcą jednak podwyższenia progów podatkowych, co postulują Demokraci. Ci ostatni proponują, by podnieść progi podatkowe od osób najzamożniejszych z 33 i 35 procent na 36 i 39,6 procenta.

Zdaniem GOP dochody podatkowe państwa należy zwiększyć przez eliminację niektórych upustów i odpisów podatkowych, z których zwykle korzystają bogatsi obywatele. Republikanie argumentują, że podniesienie progów podatkowych hamuje wzrost gospodarki, zniechęcając do zakupów i inwestowania.

Demokraci różnią się także od Republikanów w podejściu do sprawy redukcji wydatków budżetowych. O ile ci ostatni domagają się reform federalnego funduszu emerytalnego (Social Security) i funduszu ubezpieczeń zdrowotnych dla emerytów (Medicare) oraz funduszu ubezpieczeń dla najniżej zarabiających (Medicaid), pociągających za sobą zmniejszenie świadczeń, to Demokraci występują przeciw cięciom tych popularnych programów.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama wspiera mediacje. Dzwonił trzy razy Prezydent USA Barack Obama już po raz trzeci w ciągu 24 godzin rozmawiał z prezydentem Egiptu.
Największe firmy tną wydatki na inwestycje Amerykańską gospodarkę czeka kolejny wstrząs? Hamuje w bardzo dużym tempie.
Klif fiskalny. Obama jest dobrej myśli _ Mam nadzieję, że będzie to początek owocnego procesu _ - tak o spotkaniu z przedstawicielami Kongresu mówił Barack Obama.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)