Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koalicja wygrała batalię o ordynację

0
Podziel się:

Sejm zdecydował, że projektem zmian w ordynacji samorządowej - autorstwa PiS - zajmie się komisja sejmowa. Wcześniej posłowie odrzucili projekt zmian w ordynacji samorządowej - autorstwa PO - zakładający wprowadzenie okręgów jednomandatowych.

Koalicja wygrała batalię o ordynację

Sejm zdecydował, że projektem zmian w ordynacji samorządowej - autorstwa PiS - zajmie się komisja sejmowa.

Proponowane prez PiS "blokowanie list" polega na tym, że komitety wyborcze będą mogły tworzyć grupy list. Wówczas głosy na nie oddane kumulowałyby

Tusk: SamoPiS chce otrzymać nieuczciwą premięsię, a mandaty rozdzielane by były proporcnonalnie.

Za odrzuceniem projektu nikt nie głosował, 238 posłów było za skierowaniem projektu do komisji. Opozycja, choć była na sali, nie wzięła udziału w głosowaniu.

Według Platformy Obywatelskiej, posłów PiS i Samoobrony nie interesuje debata nad kształtem ordynacji samorządowej, a jedynie zwiększenie własnych szans wyborczych.

Jan Rokita przypomniał, że gdy Samoobrona ponad miesiąc temu zgłaszała Rokita: Premierze, dlaczego Pan milczy?własne propozycje zmian w ordynacji, wówczas Jarosław Kaczyński mówił, że na zmiany jest zbyt późno, bo zbliżają wybory.

Platforma ma także wątpliwości co do bezstronności Marszałka Sejmu. PO uważa, że Marek Jurek nie dopuszcza do głosu posłów PO.

PiS odrzuca zarzuty PO i zarzuca jej kłamstwo. Według Prawa i Sprawiedliwości Platforma chciała wprowadzić przed wyborami daleko idące zmiany w ordynacji samorządowej, podczas gdy zmiany PiS są jedynie kosmetyczne.

Poseł PiS Jacek Kurski powiedział, że podstawowa zasada kultury Kurski: Proponujemy krótką, malutką kosmetykędemokratycznej mówi, aby nie wprowadzać znaczących zmian w prawie wyborczym w roku wyborczym.

Inny poseł PiS Dawid Jackiewicz powiedział, że PO zgłaszając w maju projekt zmian w ordynacji samorządowej chciała, aby zostały one wprowadzone jeszcze przed wyborami.

Natomiast Przemysław Gosiewski uważa, że zmiana ordynacji samorządowej to "niewielka nowelizacja, wymagająca omówienia w ciągu 15 minut". Zdaniem byłego przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS, dzięki nowej Gosiewski: To będzie korzystne dla polskiej demokracjiordynacji nie dojdzie do rozdrobnienia w samorządach. Gosiewski zauważa także, że nowa ordynacja jest korzystna dla partii politycznych.

Gosiewski ponadto przypomniał, że 4 lata temu na kilka tygodni przed wyborami wprowadzono, jego zdaniem rewolucyjną zmianę w prawie, czyli bezpośredni wybór wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

We wcześniejszym głosowaniu, posłowie odrzucili projekt zmian w ordynacji samorządowej - autorstwa PO - zakładający wprowadzenie okręgów jednomandatowych.

Za odrzuceniem projektu głosowało 287 posłów, przeciw było 121, a nikt się nie wstrzymał.

wybory
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)