Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kołodko: Komisja Europejska się myli

0
Podziel się:

Wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko uważa, że bezrobocie pod koniec tego roku będzie niższe niż obecnie. Wicepremier podkreślił, że poziom bezrobocia już teraz spada i taka tendencja - jego zdaniem - powinna utrzymać się do końca roku.

Grzegorz Kołodko powiedział w "Sygnałach Dnia" na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia, że oceny Komisji Europejskiej, według których bezrobocie w Polsce wyniesie pod koniec roku aż 20 procent, są błędne. "Komisja Europejska się myli. Wstydziliby się formułować tak nieprofesjonalne prognozy" - stwierdził wicepremier.

Minister Finansów uważa, że Komisja Europejska myli się również w swoich ocenach tempa wzrostu gospodadrczego w Polsce. Komisja twierdzi, że wyniesie on w tym roku 2 i pół procent.

Grzegorz Kołodko powiedział tymczasem, że ten wskaźnik już w tej chwli jest wyższy. Zdaniem ministra finansów, jeżeli program naprawy finansów publicznych będzie realizowany, to pod koniec roku tempo wzrostu gospodarczego może przekroczyć 4 procent. Wicepremier podkreślił, że już w tej chwili polska gospodarka rozwija się dwukrotnie szybciej niż gospodarka Unii Europejskiej.

Minister finansów poinformował, że o programie naprawy finansów publicznych będzie rozmawiał dzisiaj o 10-ej z przedstawicielami pracowników i pracodawców na spotkaniu komisji trójstronnej.

Dziś Rada Polityki Pieniężnej omówi program naprawy finansów publicznych, autorstwa Grzegorza Kołodki.

Program ten został przed dwoma tygodniami wstępnie przyjęty przez rząd. Minister Kołodko otrzymał miesiąc na konsultacje tego programu, także z Narodowym Bankiem Polskim.

Program zakłada między innymi wykorzystanie części rezerwy rewaluacyjnej, czyli rezerwy na pokrycie różnic kursowych, na cele związane z naszym członkostwem w Unii Europejskiej. Rezerwa rewaluacyjna wynosi 27,5 miliarda złotych.

Do tej pory Rada Polityki Pieniężnej negatywnie wypowiadała się w sprawie możliwości wykorzystania tej rezerwy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)