Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisarz Unii Afrykańskiej: Do 2050 r. 360 mld dol. na infrastrukturę

0
Podziel się:

Do 2020 r. zrealizowanych ma być 51 projektów; niektóre z nich już ruszyły, inne mają studium wykonalności, a część ma też już finansowanie.

Komisarz Unii Afrykańskiej: Do 2050 r. 360 mld dol. na infrastrukturę
(United States government/PD/Wikimedia)

360 mld dol. to szacunkowy koszt programu rozwoju infrastruktury, który przyjęły kraje Unii Afrykańskiej; wartość projektów z horyzontem do 2020 r. to 68 mld dol. Za te środki powstaną drogi, elektrownie i połączenia kolejowe - poinformowała komisarz UA.

Komisarz ds. Infrastruktury i Energetyki Unii Afrykańskiej Elham Mahmood Ahmed Ibrahim mówiła o tych planach podczas odbywającego się w poniedziałek w Katowicach Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna, zorganizowanego w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jak podkreślała, w ramach programu rozwoju infrastruktury w Afryce ma powstać 37 tys. km autostrad, ponad 30 tys. połączeń kolejowych, 16 tys. km sieci energetycznych, także elektrownie wodne o mocy 61 gigawatów oraz zbiorniki na 20 tys. hektolitrów wody. Horyzont czasowy projektu sięga 2050 roku.

_ Jesteśmy zainteresowani współpracą nie tylko z rządami, ale również z biznesem prywatnym _ - oświadczyła komisarz. Jak podkreślała, 95 proc. projektów z programu wartego 360 mld dol. dotyczy energetyki i transportu.

Do 2020 r. zrealizowanych ma być 51 projektów; niektóre z nich już ruszyły, inne mają studium wykonalności, a część ma też już finansowanie - mówiła Ibrahim. 15 z krótkoterminowych projektów dotyczy sektora energetycznego, 24 transportu, 9 transgranicznych zasobów wodnych na kontynencie afrykańskim, a 3 telekomunikacji i informatyki.

_ Szefowie państw i rządów krajów afrykańskich wspierają te projekty, by były wdrożone tak szybko, jak to jest możliwe, by stały się modelem, wzorem do naśladowania _ - podkreślała. Przekonywała, że Afryka posiada ogromne zasoby, natomiast ma problemy z dostępem do nowoczesnych źródeł energii, które ułatwiłby życie mieszkańcom.

Praktycznie wszystkie kraje kontynentu należą do Unii Afrykańskiej. Jej zadaniem jest integracja państw regionu. Unia powstała w 2002 r. w miejsce Organizacji Jedności Afrykańskiej.

Komisarz Wydziału Regionalnego Rynku, Handlu, Konkurencji i Współpracy Unii Gospodarczej i Monetarnej Afryki Zachodniej (UEMOA) Christophe Joseph Marie Dabire mówił o zasadach współpracy w ramach UEMOA. Należy do niej 8 afrykańskich państw: Benin, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea-Bissau, Mali, Niger, Senegal i Togo.

Jak tłumaczył, współpraca krajów regionu pozwala skuteczniej rozwiązywać problemy i odpowiadać na nękające go kryzysy. Kraje te mają m.in. wspólną politykę rolną, monetarną, oferują wspólnie preferencyjne taryfy celne, inwestują w rozwój dróg i kolei.

_ Nasze kraje to 3,5 mln km kwadratowych, 100 mln mieszkańców, z czego 65 proc. poniżej 25. roku życia - to ogromny potencjał, który możecie wykorzystywać, inwestując u nas _ - zaznaczył komisarz Dabire. Podkreślił, że zagadnienia, które wciąż czekają w tych krajach na rozwiązania i inwestycje, to zmiany klimatyczne i erozja wybrzeży.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)