Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski: "Reszta świata nam zazdrości"

0
Podziel się:

Mamy dobry czas dla Polski, reszta świata nam zazdrości tempa wzrostu gospodarczego - powiedział prezydent.

Komorowski: "Reszta świata nam zazdrości"
(eecpoland.eu)

Mamy dobry czas dla Polski, reszta świata nam zazdrości tempa wzrostu gospodarczego - powiedział w Skarżysku-Kamiennej (świętokrzyskie) prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent uczestniczył w uroczystym spotkaniu przedstawicieli samorządowców i przedsiębiorców z powiatu skarżyskiego, starachowickiego, ostrowieckiego i koneckiego, poświęconym 75. rocznicy powstania Centralnego Okręgu przemysłowego (COP).

_ - Nam zazdroszczą tego, że potrafiliśmy w odpowiednim czasie uruchomić trudny, bolesny, ale jak dzisiaj widać skuteczny proces reform, które skutkują tym, że lepiej rozwijamy się od wielu, a nawet od wszystkich krajów strefy euro czy Unii Europejskiej. To powinno być źródłem polskiej dumy na miarę dumy polskiego Centralnego Okręgu Przemysłowego w okresie międzywojennym _ - powiedział prezydent.

Komorowski podkreślił, że konieczne jest podtrzymywanie aspiracji _ żeby nie zwolnić, żeby nie spocząć na laurach _.

Prezydent oglądał wcześniej wyroby Zakładów Metalowych MESKO, które - jak mówił - są efektem zamówień _ dla nowoczesnej armii polskiej _. Przypomniał, że uchwalona w 2001 roku ustawa o modernizacji sił zbrojnych pozwoliła skutecznie znaleźć pieniądze na nowoczesne wojsko. _ Ten proces szukania nowych szans musi trwać i trwa _ - powiedział.

Dodał, ze uruchomiany jest program modernizacji Marynarki Wojennej i program obrony przeciwlotniczej. _ To także będą szanse dla polskiego przemysłu obronnego _ - zaznaczył.

Członek zarządu województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak wręczył prezydentowi w imieniu gospodarzy pamiątkowy medal z okazji rocznicy COP.

5 lutego 1937 r. wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski na posiedzeniu Komisji Budżetowej Sejmu przedstawił plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP). Jego utworzenie było jednym z największych przedsięwzięć ekonomicznych II Rzeczpospolitej. W latach 1937-1939, w ramach tzw. Trójkąta Bezpieczeństwa, w widłach Wisły i Sanu powstały trzy rejony COP-u: surowcowy (kielecki), aprowizacyjny (lubelski) i przemysłu przetwórczego (sandomierski).

Celem COP było m.in. zwiększenie ekonomicznego potencjału Polski oraz zmniejszenie bezrobocia. Od marca 1937 r. do września 1939 r. zbudowano 51 nowych zakładów przemysłowych, w których stworzono 110 tys. nowych miejsc pracy. Rocznie wydatki na COP sięgały 400-500 mln złotych (ok. 20-25 proc. budżetu państwowego).

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/m134891.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;postawi;warunki;janukowyczowi,243,0,1081331.html) Prezydent ma pomysł na uwolnienie Tymoszenko Przechodzi do ofensywy. Ujawnił, co zamierza zaproponować Wiktorowi Janukowyczowi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polski;prezydent;twierdzi;ze;jalta;moze;potwierdzic;prozachodnie;dazenia;ukrainy,254,0,1079806.html) Prezydent twierdzi, że Jałta może potwierdzić prozachodnie dążenia Ukrainy Informacje o pobiciu byłej premier przez strażników więziennych i jej głodówka sprawiły, że na Zachodzie zaczęto mówić o bojkocie ukraińskiej części Euro 2012.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/m198028.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/granica;polsko-rosyjska;bedzie;mniej;szczelna,94,0,1079646.html) Bronisław Komorowski wyciąga rękę do Rosji Umowa ma stworzyć możliwość złagodzenia barier, które stanowi granica Schengen.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)