Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja klimatyczna ONZ w Durbanie przyjęła pakiet rozwiązań

0
Podziel się:

Polski negocjator w Durbanie, mówi o przełomowych ustaleniach w sprawie emisji dwutlenku węgla.

Konferencja klimatyczna ONZ w Durbanie przyjęła pakiet rozwiązań
(Martin33/Dreamstime)

Zakończyła się konferencja klimatyczna ONZ w Durbanie (RPA), na której przyjęto pakiet rozwiązań prowadzących do nowego porozumienia klimatycznego w 2015 roku. Pakiet ma status prawnie obowiązującego dokumentu przez wszystkie państwa.

Pakiet zawiera mapę drogową dojścia do nowego porozumienia w 2015 roku, które obowiązywałoby po 2020 roku, a także deklarację prowadzącą do przedłużenia protokołu z Kioto na drugi okres rozliczeniowy. Umowa klimatyczna z Kioto obowiązuje do końca 2012 roku.

W pakiecie przyjętym w Durbanie są też rozwiązania wspierające adaptację do zmian klimatu, funkcjonowanie funduszu klimatycznego oraz szereg zapisów o ochronie klimatu Ziemi i sposobów wsparcia inwestycji chroniących środowisko w krajach najbiedniejszych i najbardziej narażonych na zmiany klimatu.

Minister środowiska Marcin Korolec powiedział dzisiaj rano po zakończeniu szczytu w RPA, że wynik spotkania to sukces. - _ Poszukiwaliśmy wspólnych rozwiązań, próbowaliśmy nazwać to, co wspólne, a nie to, co rozłączne _ - tłumaczył, w jaki sposób doszło do zawarcia kompromisu podczas rozmów.

W przyszłym roku przyjęte zostanie prawdopodobnie przedłużenie protokołu z Kioto - mówił minister. To będzie prowadziło do nowego porozumienia, w którym znajdą się znaczenie poważniejsze zobowiązania wszystkich stron, co było zasadniczym celem negocjacyjnym Unii Europejskiej na tym spotkaniu - zaznaczył.

ZOBACZ MATERIAŁ VIDEO (Al Jazirra, ang.):

Dodał, że _ oczywiście nie jest to najlepszy z możliwych wyników negocjacji _. W jego opinii, rozmowy _ były niezwykle intensywne i trudne _. _ To cztery doby ciągłych negocjacji _ - podkreślił. Korolec tłumaczył tuż po zakończeniu szczytu, że _ strony przeszły niemożliwy wcześniej do przejścia próg _.

Główny polski negocjator i koordynator negocjacji Unii Europejskiej, Tomasz Chruszczow powiedział dziennikarzom w Durbanie, że podjęta została decyzja, dzięki której wysiłki na rzecz ochrony klimatu, ograniczania emisji będą podejmowali wszyscy - nie tylko Unia Europejska, ale też kraje rozwinięte, rozwijające się oraz duże gospodarki np. Chiny, Indie i Brazylia. _ - To przełomowa decyzja, zmienia obraz świata _ - ocenił. _ Nie oznacza, że stanie się to od razu, ale decyzje zostały podjęte _ - dodał.

Przełomowa dla konferencji okazała się zmiana stanowiska Indii w sprawie drogi dojścia - mapy drogowej - do nowego globalnego porozumienia klimatycznego. _ - Indie nie chciały się zgadzać, a teraz zgodziły się na rozwiązania dużo dalej idące, niż jeszcze parę lat temu _ - tłumaczył Korolec.

Wydarzenie poprzedziła wczorajsza sesja rozmów w wąskim gronie 27 państw świata oraz gospodarzy spotkania - RPA. Wieczorem otwarto sesję plenarną, podczas której praktycznie wszystkie strony zgłaszały uwagi do przygotowanego w wąskim gronie dokumentu końcowego. Unia Europejska oceniała go, jako nie dość ambitny, a inne kraje podkreślały, że w wielu punktach jest za daleko idący.

Dopiero po wielogodzinnej sesji plenarnej, w przerwie na kolejne konsultacje okazało się, że nastąpił przełom. Po przyjęciu końcowego pakietu unijna komisarz UE ds. klimatu Connie Hedegaard, która w Durbanie z pasją walczyła o porozumienie, powiedziała, że zdołano osiągnąć istotny przełom. _ Wszystkie wielkie gospodarki świata są obecnie stronami i muszą zaangażować się na rzecz przyszłości. Po to tu przyjechaliśmy _ - powiedziała.

Minister spraw zagranicznych RPA Maite Nkoana-Mashabane, prezydent konferencji ONZ w Durbanie, która prowadziła końcowe obrady powiedziała, że kraje całego świata _ uczyniły historyczny krok _. Natomiast indyjska minister ds. środowiska Jayanthi Natarajan stwierdziła, że Indie zaakceptowały porozumienie jedynie warunkowo i skrytykowała wywierane na jej kraj naciski.

Amerykański delegat Todd Stern ocenił, że _ w końcu spotkanie zakończyło się całkiem dobrze _. _ Osiągnęliśmy ten rodzaj symetrii, na której skupiała się uwaga administracji Obamy od samego początku. Umowa ma wszystkie elementy, których pragnęliśmy _ - dodał.

Podobnie pozytywnie o konferencji wyrażali się delegaci m.in. z Brazylii, Wielkiej Brytanii. Brytyjski minister ds. energii i zmian klimatu Chris Huhne powiedział w niedzielę rano po zakończeniu konferencji, że wysoko ocenia rolę polskiej prezydencji w osiągnięciu końcowego stanowiska szczytu. _ _

_ - Wasza prezydencja jest wspaniała, bo doprowadziła w tej kwestii do zjednoczenia Unii Europejskiej _ - powiedział brytyjski minister polskim dziennikarzom w Durbanie, tuż po przyjęciu końcowego pakietu konferencji.

_ - Szczyt w Durbanie pokazał, że Unia Europejska może razem skutecznie działać _ - podkreślił brytyjski minister. W jego opinii, to wielki sukces całej Unii Europejskiej i jej dyplomacji.

17. Konferencja Stron Konwencji Klimatycznej w Durbanie, w której uczestniczyło ponad 190 państw miała się zakończyć w 9 grudnia, spotkanie jednak przedłużono do dzisiejszego poranka. Nie było w historii szczytów klimatycznych sytuacji, w której negocjacje trwałyby tak długo po planowanym zamknięciu. Spotkanie w Durbanie zaczęło się 28 listopada bieżącego roku

Spór między UE, a głównymi oponentami dotyczył sformułowania, które określało wagę przyjętych w Durbanie ustaleń. Unia chciała, żeby było prawnie wiążące wszystkie kraje, przeciwnicy - głównie najwięksi emitenci dwutlenku węgla, chcieli widzieć łagodniejsze sformułowanie, albo, by go nie było.

UE uzależniła od przyjęcia przez szczyt _ mapy drogowej _ - ścieżki dojścia do nowego globalnego porozumienia klimatycznego po 2020 r. - swoje poparcie dla przedłużenia obowiązywania protokołu z Kioto na kolejny okres (Kioto2).

Protokół z Kioto określa limity redukcji emisji dwutlenku węgla przez poszczególne państwa. Część krajów nie przystąpiła do protokołu, wśród nich są potęgi o największym udziale w światowej emisji CO2, jak Chiny czy USA.

Kolejna konferencja klimatyczna ONZ zaplanowana jest za rok w Katarze. Celem działań ograniczających emisję gazów cieplarnianych jest zahamowanie wzrostu średniej temperatury na świecie. Chodzi o niepodwyższenie temperatury ponad 2 stopni Celsjusza powyżej średniej z okresu przed rozwojem przemysłu.

Czytaj więcej o konferencji w Durbanie w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t97786.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy;tekst;porozumienia;w;durbanie;rozmowy;trwaja,225,0,986849.html) Na co USA, Indie i Chiny nie chcą się zgodzić? Trwający od 28 listopada szczyt ponad 190 krajów miał skończyć się wczoraj, jednak z powodu braku porozumienia spotkanie trwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t160767.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konferencja;klimatyczna;mamy;wlasciwa;strategie,70,0,987206.html) Durban: Uczyniliśmy historyczny krok Na zakończonej Konferencji Klimatycznej udało się osiągnąć istotny przełom. Jedno z państw pozostało nieusatysfakcjonowane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t87197.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/konferencja;onz;w;durbanie;chiny;sie;wycofuja,106,0,984682.html) Chiny się wycofują. A już była sensacja Konferencja klimatyczna zaczęła się 28 listopada, a zakończy w piątek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)