Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Poroszenko chce rozmawiać o pokoju

0
Podziel się:

Już we wtorek kolejne rozmowy. Tym razem w Mińsku. Czy Poroszence uda się wynegocjować pokój?

Petro Poroszenko
Petro Poroszenko (Wikimedia Commons (CC 3.0))

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że podczas zaplanowanego na wtorek w Mińsku na Białorusi spotkania w formacie Ukraina-UE-Unia Celna (Rosja, Białoruś, Kazachstan) ma zamiar rozmawiać o przywróceniu pokoju na wschodzie jego kraju.

aktualizacja 18:33

W spotkaniu weźmie udział m.in. prezydent Rosji Władimir Putin. _ - Świat zmęczył się tą wojną. Jedziemy do Mińska, by rozmawiać o pokoju _ - oświadczył Poroszenko dziś mówiąc o konflikcie z prorosyjskimi rebeliantami w obwodach donieckim i ługańskim.

Szef państwa poinformował, że zaapeluje w Mińsku do Rosjan, by zabrali ze wschodniej Ukrainy swoich bojowników. _ Jestem przekonany, że to się nam uda _ - podkreślił.

Poroszenko zaznaczył przy tym, że Ukraina potrafi bronić swej niepodległości. _ Jesteśmy w stanie bronić suwerenności, niepodległości i jedności terytorialnej Ukrainy. Z całą pewnością zwyciężymy _ - powiedział.

W czasie szczytu w Mińsku przewidziane są rozmowy dwustronne - ogłosił we wtorek Kreml. Nie sprecyzował jednak, czy zaplanowano spotkanie w tym formacie Poroszenki i Putina.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso podał, że Unię Europejską reprezentować będą: szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, komisarz ds. handlu Karel De Gucht oraz komisarz ds. energii Guenther Oettinger.

Według służb prasowych Poroszenki uczestnicy spotkania _ omówią kwestie związane z wdrożeniem umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE, bezpieczeństwem energetycznym oraz stabilizacją sytuacji w Donbasie _.

Unia Celna, którą tworzą Rosja, Białoruś i Kazachstan, od stycznia 2015 r. ma się przekształcić w Eurazjatycką Unię Gospodarczą (EUG), wzorowaną na UE wspólnotę, do której pierwotnie miała dołączyć także Ukraina.

Wiceszef administracji prezydenta Ukrainy Wałerij Czałyj oświadczył, że najbliższe dwa tygodnie będą kluczowe, jeśli chodzi o poszukiwanie sposobów rozwiązania sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Na 23 sierpnia wizytę w Kijowie - pierwszą od wybuchu kryzysu na Ukrainie - zapowiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel. Spotka się z Poroszenką, premierem Arsenijem Jaceniukiem oraz prawdopodobnie z merami ukraińskich miast. Tematem rozmów będą: sytuacja na Ukrainie, relacje z Rosją oraz możliwości konkretnej pomocy dla Ukrainy.

Po szczycie w Mińsku prezydent Poroszenko 30 sierpnia uda się do Brukseli na nadzwyczajny szczyt UE. Obecność ukraińskiego prezydenta jest też przewidziana na szczycie NATO w Walii 4 i 5 września.

Ciężarówki czekają na odprawę

Służby graniczne i celne Ukrainy zaczęły odprawiać rosyjski konwój z pomocą humanitarną dla wschodnich obwodów kraju objętych walkami między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami - poinformowała dziś Straż Graniczna w Kijowie.

_ - O godzinie 14.15 (13.15 w Polsce) strona ukraińska rozpoczęła odprawę graniczno-celną rosyjskiego ładunku humanitarnego _ - oświadczono w biurze prasowym Straży. Informacje te potwierdził rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko. _ O godzinie 14.15 funkcjonariusze ukraińskiej Straży Granicznej i celnicy przystąpili do odprawy pierwszej ciężarówki w strefie serwisowej przejścia granicznego w Doniecku w obwodzie rostowskim (Rosja) _ - oświadczył.

Ciężarówki wjechały na ziemię niczyją, ale nie wiadomo na razie, czy są już na terytorium Ukrainy, czy też zatrzymały się na ukraińskim punkcie kontrolnym na ternie rosyjsko-ukraińskiego przejścia granicznego Donieck-Izwarino (ukr. Izwaryne).

Przedstawicielka Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Galina Balzamowa powiedziała, że ponad 30 pracowników MKCK znajduje się obecnie na rosyjskim punkcie granicznym Donieck, lecz na razie jeszcze nie wiadomo, jak będą przekraczać granicę.

Według niej będzie to jasne po trójstronnej naradzie przedstawicieli Rosji, Ukrainy i MKCK. Po naradzie będzie też wiadomo, czy należy zwiększyć liczbę funkcjonariuszy Czerwonego Krzyża, którzy mają towarzyszyć konwojowi.

Rosyjski konwój utknął przy granicy na prawie tydzień z powodu ukraińskich obaw, że w ciężarówkach mógłby się znajdować sprzęt wojskowy dla prorosyjskich separatystów. Moskwa zdecydowanie temu zaprzeczała.

Wstrzymanie ognia

Moskwa zaproponowała dziś , aby Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła oświadczenie o wstrzymaniu ognia na czas dostaw rosyjskiej pomocy humanitarnej na terytorium południowo-wschodniej Ukrainy - podała ITAR-TASS.

Rosyjskie MSZ w wydanym oświadczeniu z zadowoleniem wita _ osiągnięcie końcowego porozumienia o wszystkich parametrach dostawy rosyjskiej pomocy humanitarnej na ukraiński południowy wschód, na trasie (przejście graniczne) Izwarino-Ługańsk _.

_ Było to poprzedzone wieloma działaniami - nie tylko praktyczną organizacją transportu dużej partii produktów, lekarstw, artykułów pierwszej potrzeby, generatorów elektrycznych; to wszystko było samo w sobie z logistycznego punktu widzenia bezprecedensowym zadaniem _ - czytamy w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.

Strona rosyjska podkreśla też intensywne kontakty ze stroną ukraińską, a także z kierownictwem i przedstawicielami Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i innymi zagranicznymi partnerami: _ w efekcie zapewniono wszelkie warunki dla szybkiego i efektywnego wypełnienia głównego celu, jakim jest dostawa i rozdział pomocy humanitarnej tak potrzebnej obecnie w południowo-wschodniej części Ukrainy _.

_ Obecnie najważniejsze jest, aby w strefie, przez którą przejeżdżać będzie kolumna ciężarówek z pomocą humanitarną, ustały wszelkie walki. Rosyjska strona potwierdza mocne gwarancje bezpieczeństwa prowadzonej akcji. Analogiczne gwarancje, jak wiadomo, były też przedstawione przez ukraińskie władze i bojowników _ - głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ.

Moskwa _ ostrzega przed możliwymi prowokacjami mającymi na celu uniemożliwienie dostawy pomocy humanitarnej. Wzywamy zaangażowane w konflikt strony, aby na czas realizacji całej akcji ogłosiły wstrzymanie ognia i proponujemy Radzie Bezpieczeństwa ONZ wydanie stosownego oświadczenia _ - napisano w piśmie rosyjskiego MSZ.

Rosja liczy _ na poparcie wszystkich członków społeczności międzynarodowej w dalszych wysiłkach na rzecz złagodzenia sytuacji humanitarnej w południowo-wschodnich regionach Ukrainy _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)