Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec palenia węglem Krakowie. Sąd odrzucił skargi mieszkańców

86
Podziel się:

Krakowianie nie będą mogli palić węglem w piecach. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi mieszkańców na tak zwaną uchwałę antysmogową, która dopuszcza ogrzewanie domów gazem lub lekkim olejem opałowym.

Koniec palenia węglem Krakowie. Sąd odrzucił skargi mieszkańców
(Ludwig Schneider/Wikimedia/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Kontrowersyjną uchwałę małopolski sejmik wojewódzki podjął w połowie stycznia. Zagłosowało za nią 19 radnych, a 15 wstrzymało się od głosu. Uchwała przewiduje całkowity zakaz palenia w kotłach, piecach i kominkach paliwami stałymi, w tym m.in. węglem i drewnem. Jako dopuszczalne do stosowania wskazane zostały paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy. Zmiany mają wejść w życie od 1 września 2019 r.

Zdecydowanych działań chroniących mieszkańców przed smogiem od dawna domagały się organizacje ekologiczne. Powoływały się m.in. na badania WHO wskazujące 50 najbardziej zanieczyszczonych pyłem miast w Europie. Aż 33 z nich leży w naszym kraju. Na szczycie zestawienia najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii znalazł się Żywiec, a na drugim miejscu Pszczyna. Trzeci był bułgarski Dimitrowgrad. Kolejne miejsca zajęły Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka i Godów. Kraków uplasował się na jedenastej lokacie. W sprawie zanieczyszczeń powietrza zabrali zdanie również lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób w Zabrzu, którzy wykazali związek między smogiem a skokowym ryzykiem chorób serca oraz udarów.

Władze województwa i miasta uznały, że tylko drastyczne zaostrzenie przepisów może doprowadzić do poprawy jakości powietrza w Krakowie. Prezydent miasta nazwał uchwałę historyczną. - Stoimy przed wyzwaniem na najbliższe lata dla Krakowa, żeby mieszkańcy i turyści mogli oddychać w mieście normalnym, nie zagrażającym zdrowiu i życiu powietrzem - mówił po podjęciu uchwały wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

Jednak nie wszyscy podzielili opinię włodarzy. Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wpłynęły aż cztery skargi na uchwałę antysmogową. Zaskarżający argumentowali, że ekogroszek też jest ekologicznym paliwem, że zakaz palenia węglem narusza swobody obywatelskie, albo że zakaz oznacza nierówność wobec prawa, bo mieszkańcy innych miast mogą ogrzewać swoje domy czym chcą. Uchwałę zaskarżyli także przedstawiciele branży kotlarskiej.

We wtorek sąd oddalił wszystkie cztery skargi.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
Ralf
4 lata temu
No to teraz wszyscy zwolennicy powinni się złożyć na zamontowanie kompletnych instalacji gazowych tym ubogim co ich nie stać na to a potem dopłacać żeby mogli przetrwać zimę
szwap
7 lat temu
Najlepiej zakazać ! A palić w piecu węglem rozpalając od góry to nie łaska ludzi zacząć uczyć ? 50 % syfu mniej od razu !.
waldi
8 lat temu
Tylko ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi i druga taryfa , plus dobry regulator temperatury z programem tygodniowym. Miła byłaby 40% dopłata w zimie do rachunku za prąd.
.prawda ...
8 lat temu
Producenci pieców gazowych, oczywiście niemieckich, już zacierają ręce. Interes nareszcie nabierze rozpędu. A smog nad Krakowem jak jest tak nadal będzie , bo główną przyczyną tego jest mikroklimat i zastój powietrza nad Krakowem a nie opalanie węglem i drewnem. W krajach tropikalnych również występuje uporczywy smog nad dużymi aglomeracjami miejskim , tylko tam nie ma pieców w domach ... ,bo nie ma takiej potrzeby.
MIKI
8 lat temu
Palenie węglem zabronione ? To oponami ludzie będą ludzie palić. Tak w Polsce ratuje się górnictwo.
...
Następna strona