Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec z recesją w Europie. Dane jednoznaczne

0
Podziel się:

Indeks PMI, określający koniunkturę w przemyśle strefy euro wyraźnie rośnie.

Koniec z recesją w Europie. Dane jednoznaczne
(industrieblick - Fotolia.com)

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 2013 roku 52,7 pkt. wobec 51,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia. Jeszcze szybciej rośnie koniunktura w Niemczech. W Polsce nastroje osłabły.

Wstępnie szacowano, że indeks w strefie euro wyniesie 52,7 pkt. Jeszcze wyraźniej widać poprawę w Niemczech.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym głównej europejskiej gospodarki, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 2013 roku 54,3 pkt. wobec 52,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 54,2 pkt.

Wskaźnik PMI dla Polski w grudniu spadł do 53,2 pkt. z 54,4 pkt. w listopadzie - podał bank HSBC. Jak napisali autorzy badania w komentarzu, w grudniu tempo wzrostu produkcji i nowych zamówień oraz eksport pozostały silne, ale były słabsze niż w listopadzie.

Komentując grudniowe dane PMI, Agata Urbańska-Giner, ekonomistka HSBC ds.Europy Środkowo-Wschodniej, powiedziała: _ Dobre wieści są takie, że badanie PMI wskazuje na kontynuację poprawy koniunktury w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Złe wieści są takie, że tempo tej poprawy w grudniu nieco spowolniło. W sumie wskaźnik PMI wyniósł średnio 53,6 w 4 kw. 2013, co jest najwyższym odczytem od 1 kw. 2011. Jednocześnie wynik grudniowy był najsłabszym w ostatnim kwartale minionego roku. Indeks produkcji spadł w grudniu do poziomu z lipca, a indeks nowych zamówień był w grudniu najsłabszy od trzech miesięcy. Niemniej jednak indeks zatrudnienia wzrósł do 53,4, to drugi najwyższy poziom od maja 2007 _.

_ - Wzrost nowych zamówień w eksporcie w grudniu był kontynuowany, ale tempo tego wzrostu było słabsze niż w ostatnich czterech miesiącach. Osłabiła się presja kosztowa w przemyśle. Ceny nakładów rosły w grudniu wolniej niż w minionych pięciu miesiącach, podczas gdy ceny produktów spadły trzynasty miesiąc z rzędu. Wzrostowy trend PMI wspiera nasze prognozy ożywienia gospodarczego w 2014 roku, ale obecnie wskazuje, że jest to ożywienie, któremu nie towarzyszy presja inflacyjna _ - dodała.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

Czytaj więcej w Money.pl
W europejskim przemyśle jest lepiej, ale... Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w październiku 2013 roku 51,3 pkt. wobec 51,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.
Inflacja i produkcja zależne od strefy euro Analitycy MFW sugerują, że 50 proc. zmienności produkcji w Polsce jest wynikiem zewnętrznych szoków, takich jak np. kryzysy. Analogiczny wynik odnosi się również do wysokości nominalnej stopy procentowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)