Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrole na kolei. Jest ich coraz więcej

0
Podziel się:

Nieprawidłowe zapisy w regulaminach technicznych stacji, brak monitorowania przewozu przesyłek towarów niebezpiecznych, brak świadectw bezpieczeństwa. Co jeszcze wykryli?

Kontrole na kolei. Jest ich coraz więcej
(pkp.pl)

W 2011 r. pracownicy Urzędu Transportu Kolejowego przeprowadzili 476 kontroli bezpieczeństwa ruchu kolejowego. W 2010 r. przeprowadzono 273 tego rodzaju kontrole, tak więc ich liczba wzrosła w ub.r. o 57 procent - poinformował Alvin Gajadhur z UTK.

Jak zaznaczył rzecznik UTK, analizowano między innymi naprawę i wymianę szyn, prędkość pociągów, stan techniczny i utrzymanie urządzeń sterowania ruchem kolejowym, stan techniczny pojazdów kolejowych, czas pracy pracowników na kolei i ich kwalifikacje.

_ - Kontrole prowadzone przez inspektorów Urzędu Transportu Kolejowego mają na celu identyfikację nieprawidłowości, które mogłyby mieć wpływ na szeroko rozumiane bezpieczeństwo w ruchu kolejowym _ - stwierdził.

Jak powiedział, przykładowe nieprawidłowości wykryte podczas kontroli to między innymi: nieprawidłowe zapisy w regulaminach technicznych stacji, brak śledzenia i monitorowania przewozu przesyłek towarów niebezpiecznych oraz brak w rozkładach pisemnych informacji o znajdowaniu się w składzie pociągu wagonów załadowanych towarem niebezpiecznym czy brak świadectwa bezpieczeństwa użytkownika bocznicy kolejowej.

_ - Jednym z efektów działań kontrolnych prowadzonych przez UTK było odsunięcie od wykonywania czynności dziewięciu pracowników związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego _ - zaznaczył.

Jak podkreślił Gajadhur, prezes UTK powoływany jest przez premiera, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, na wniosek ministra właściwego do spraw transportu.

Na początku stycznia premier Donald Tusk odwołał Krzysztofa Jaroszyńskiego ze stanowiska prezesa Urzędu Transportu Kolejowego na wniosek ministra transportu Sławomira Nowaka. Do czasu powołania nowego prezesa UTK premier powierzył pełnienie obowiązków zastępcy prezesa UTK Krzysztofowi Dylowi.

Urząd Transportu Kolejowego został utworzony 1 czerwca 2003 r. w drodze przekształcenia Głównego Inspektoratu Kolejnictwa. UTK stoi na straży bezpieczeństwa ruchu kolejowego i regulacji transportu kolejowego w Polsce. Ponadto Urząd wykonuje również zadania w zakresie monitorowania rozwoju rynku kolejowego, podnoszenia standardów bezpieczeństwa w transporcie kolejowym oraz współpracy z europejskimi instytucjami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie i rozwój wspólnego rynku usług kolejowych.

Więcej o sytuacji na kolei czytaj w Money.pl
Oto wstrząsający obraz polskich kolei. Raport Money.pl Na remonty i rozbudowę kolei wydajemy blisko trzy razy mniej niż Rumuni czy Słowacy. Jeżeli to się nie zmieni, jedną czwartą torów trzeba będzie zamknąć, bo jeździć się po nich nie da.
Ponad 1 mln zł kar za chaos na kolei Urząd Transportu Kolejowego ukarał PKP Intercity i Przewozy Regionalne za bałagan przy wprowadzaniu rocznego rozkładu jazdy pociągów w grudniu 2010 roku.
Zobacz opóźnienia na kolei przez mróz Mróz utrudnia ruch kolejowy w całej Polsce. Niskie temperatury powodują kłopoty z taborem, pękanie szyn i awarie sieci trakcyjnej. W zależności od tego, jak poważna jest awaria, pociągi mogą się opóźniać od kliku do kilkudziesięciu minut.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)