Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korupcja w Hiszpanii. Rząd nie komentuje afery

0
Podziel się:

Rząd hiszpański powstrzymał się od komentarzy w sprawie ogłoszonej wczoraj decyzji sądu, który nakazał uwięzienie dla dobra śledztwa byłego skarbnika rządzącej Partii Ludowej, Luisa Barcenasa.

Korupcja w Hiszpanii. Rząd nie komentuje afery
(imago stock&people/EAST NEWS)

Rząd hiszpański powstrzymał się od komentarzy w sprawie ogłoszonej wczoraj decyzji sądu, który nakazał uwięzienie dla dobra śledztwa byłego skarbnika rządzącej Partii Ludowej, Luisa Barcenasa, dodając do listy zarzutów m.in. pranie brudnych pieniędzy.

Wicepremier i rzeczniczka rządu, Soraya Saenz de Santamaria, oświadczyła jedynie po piątkowym posiedzeniu Rady Ministrów, iż rząd odnosi się _ z najwyższym szacunkiem _ do decyzji Sądu Krajowego o uwięzieniu Barcenasa.

W toku trwającego od wielu miesięcy śledztwa, które jest jednym z czołowych tematów w hiszpańskich mediach, sąd ustalił, że Barcenas nie jest w stanie udokumentować pochodzenia ponad 40 milionów euro, które ulokował na swych prywatnych szwajcarskich kontach.

Premier Hiszpanii, Mariano Rajoy, zapytany w czwartek w Brukseli przez dziennikarzy, czy nie obawia się szantażu ze strony byłego skarbnika swej partii, odpowiedział: - _ Ani przez chwilę, ani teraz, ani w żadnym momencie _.

Decyzja o osadzeniu Barcensa w więzieniu zapadła, gdy sąd ustalił, że w toku trwającego od wielu miesięcy śledztwa Barcenas przetransferował część swej nielegalnej fortuny z niezablokowanych kont szwajcarskich do banków na Wyspach Bahama i w Urugwaju.

Bohater największej hiszpańskiej afery finansowej ostatnich lat był w latach 2004-09 senatorem z ramienia Partii Ludowej. W latach 2008-09 był jej skarbnikiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Hiszpanii grozi ruina. Rząd rozpoczyna walkę Odpowiadając na zarzuty o korupcję, które wstrząsnęły rządem i doprowadziły do podziałów w jego Partii Ludowej (PP), premier podkreślał, że korupcja nie jest w Hiszpanii zjawiskiem powszechnym.
Kryzys dotyka armię. Lotniskowiec na złom Hiszpańskie siły zbrojne są zadłużone i nie da się ich utrzymać w obecnym stanie w tych warunkach budżetowych. Siły lądowe o ponad 50 proc. zredukowały liczbę manewrów a połowa czołgów stoi bezczynnie, bo trzeba oszczędzać na paliwie.
Bezrobocie przekracza 56 procent. "Walczcie" - Walczcie o przyszłość bezrobotnych - apelują do hiszpańskiego rządu centrale związkowe. Ich liderzy spotkali się z premierem Mariano Rajoyem przed szczytem Unii Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)