Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kosiniak-Kamysz broni zmian w OFE. To nie "wywłaszczenie"

0
Podziel się:

- Projekt ustawy dotyczący zmian w systemie emerytalnym jest zgodny z Konstytucją - przekonuje Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz broni zmian w OFE. To nie "wywłaszczenie"
(Matloch/Reporter)

Minister pracy odpowiada na raport Prokuratorii Generalnej SP, negatywnie oceniający zmiany w OFE. - _ Jesteśmy do nich przekonani. Mamy opinie konstytucjonalistów i ekonomistów i one potwierdzają, że jest to zgodne z Konstytucją _- zaznacza.

- _ Po to są prowadzone konsultacje, aby każda ze stron mogła wydać swoją opinię. Rozmawiałem dziś z ministrem Kowalczykiem z Ministerstwa Finansów i on potwierdza słuszność tych (projekt ustawy dot. zmian w systemie emerytalnym przyp.red.) rozwiązań. Jesteśmy do nich przekonani. Mamy opinie konstytucjonalistów i ekonomistów i one potwierdzają, że jest to zgodne z Konstytucją i nie mają żadnych znamion wywłaszczenia _. _ To się odbywa w systemie obowiązkowym, a podstawą jest gwarancja wypłat i to zobowiązanie zostaje podtrzymane, a według mnie, nawet wzmocnione _ - stwierdza minister pracy.

Także szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że proponowane w projekcie zmiany są zgodne z Konstytucją i nie są wywłaszczeniem. _ - W mojej opinii zdecydowanie nie _ - zaznaczył. - _ Należy wyjaśnić, na jakiej podstawie takie opinie są formułowane _ - dodał Bielecki.

Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa napisała w opinii do projektu, że _ projektowana ustawa zakłada odebranie części własności niepaństwowej osobie prawnej i przekazanie jej na rzecz państwowej jednostki organizacyjnej, a zatem klasyczne wywłaszczenie Konstytucja RP dopuszcza wywłaszczenie, ale tylko pod dwoma warunkami: celu publicznego i słusznego odszkodowania _.

Zmiany mają wejść z końcem stycznia 2014 r.

W połowie października resort pracy opublikował projekt zmian w systemie emerytalnym, które mają wejść w życie z końcem stycznia 2014 roku. Od 4 lutego 2014 roku OFE będą musiały lokować nie mniej niż 75 proc. aktywów w akcje, limit ma obowiązywać przez 2 lata.
Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/255/m258559.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/cbos;ocena;zus;sie;poprawia;a;ofe;-;pogarsza,117,0,1388149.html) Polacy polubili ZUS? Zaskakujący sondaż
Projekt wprowadza również okresową, porównawczą stopę zwrotu OFE, którą będzie stanowił wskaźnik złożony w 90 proc. z indeksu WIG i w 10 proc. z trzymiesięcznej stawki WIBOR.

Organ nadzoru ma publikować porównanie stóp zwrotu funduszy z benchmarkiem od 1 lipca 2014 roku do 30 czerwca 2016 roku.

Okno transferowe OFE-ZUS

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli rządu, część obligacyjna OFE zostanie przekazana do ZUS i umorzona, a fundusze będą miały zakaz inwestowania w dług skarbowy oraz gwarantowany przez Skarb Państwa. W projektowanej ustawie przewiduje się także dobrowolność wyboru pomiędzy OFE i ZUS.

Na złożenie oświadczenia ubezpieczony wchodzący do systemu emerytalnego będzie miał 3 miesiące, natomiast członek OFE - w okresie przejściowym - będzie mógł złożyć oświadczenia od dnia 1 kwietnia 2014 r. do dnia 30 czerwca 2014 r. Pierwsze okno transferowe OFE-ZUS będzie po dwóch latach, a później co cztery lata.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)