Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Kraje UE mogą powiększać deficyt. Chwilowo

0
Podziel się:

Komisarz ds ekonomicznych i walutowych zapowiada luźniejszą politykę finansową.

Kraje UE mogą powiększać deficyt. Chwilowo
(PAP/EPA)

Europa zezwoli na wyższy deficyt budżetowy i sprawdza możliwość udzielenia pomocy finansowej dla przemysłu.

W czasach kryzysu finansowego państwa członkowskie strefy euro będą się mogły ponownie bardziej zadłużać. Unijny komisarz do spraw ekonomicznych i walutowych Joaquín Almunia (na zdjęciu) chce zrezygnować z postępowań karnych, jeżeli deficyty budżetowe państw przekroczą nieznacznie i tylko przejściowo wartość graniczną wysokości trzech procent produktu krajowego brutto.

W ten sposób komisarz wykorzystuje możliwości zreformowanego w 2005 roku unijnego pakietu stabilizacyjnego. W pakiecie ustalono regulacje budżetowe dla strefy euro.

Na hojną wykładnię reguł mogą liczyć także te państwa członkowskie, które wyraźnie przekroczą trzyprocentowy limit. Wprawdzie w takim przypadku Almunia zmuszony jest do wszczęcia postępowania z powodu nadmiernego deficytu, jednak komisarz chce dać takim państwom więcej czasu na uporządkowanie swojego budżetu. Dotyczy to w każdym razie państw, których wzrost odnotował drastyczne załamanie. Tak jest w przypadki Irlandii i Hiszpanii.

W przypadku dwóch unijnych państw kryzys bankowy odbił się negatywnie na budżecie już w roku ubiegłym. Inaczej niż pierwotnie zakładano Niemcom nie udało się osiągnąć zrównoważonego budżetu, deficyt wyniósł 0,2 procent. Powodem jest zaliczenie sektorowi państwowemu linii kredytowej przyznanej przez niemiecki bank państwowy KfW zagrożonemu bankructwem bankowi IKB.

Państwowy pakiet pomocy dla banku Northern Rock doprowadził w Wielkiej Brytanii do wzrostu zadłużenia całkowitego, uważa Eurostat, czemu jednak zaprzecza jak dotąd brytyjski rząd.

Ponieważ kryzys finansowy odbija się coraz bardziej na gospodarce realnej, komisja UE sprawdza także możliwość udzielenia pomocy finansowej dla przemysłu. Mogłaby ona nadejść między innymi z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB), uważa Bruksela.

W tym celu EIB będzie prawdopodobnie potrzebował zwiększenia kapitału. Zdaniem komisji możliwe jest także udzielenie narodowego wsparcia dla sektorów gospodarki, które mają problemy.

W środę 27 unijnych komisarzy spotka się podczas nadzwyczajnego posiedzenia, gdzie będą obradować nad pakietami pomocy dla koniunktury. Temat ten będzie poruszany także przez ministrów finansów państw UE podczas unijnego szczytu, który odbędzie się za tydzień.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)