Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polsce grozi unijny Trybunał. Bruksela żąda zmian w kredytach

9
Podziel się:

Polska miała do marca dostosować się do przepisów unijnych dotyczących udzielania kredytów hipotecznych, jednak do dziś nie wywiązała się ze swojego obowiązku. Teraz Komisja Europejska śle do Warszawy listy z żądaniem podjęcia należytych działań. Jeśli tak się nie stanie, sprawa może wylądować w unijnym Trybunale.

Polsce grozi unijny Trybunał. Bruksela żąda zmian w kredytach
(Piotr Jedzura/REPORTER)

Chodzi o dyrektywę z 2014 roku, której przepisy obejmują zasady prowadzenia działalności dla kredytodawców. Państwa członkowskie miały dokonać wdrożenia tych regulacji do 21 marca 2016 roku.

Polska nie dotrzymała tego terminu, w związku z czym w maju 2016 roku KE skierowała do polskich władz tzw. wezwanie do usunięcia uchybienia. Z informacji przekazanych w czwartek przez KE wynika, że w czerwcu Polska powiadomiła o częściowej transpozycji dyrektywy.

Bruksela uznała jednak, że przeważająca część przepisów nie została jeszcze wdrożona, dlatego zdecydowała się wydać tzw. uzasadnioną opinię, która jest ostatnim krokiem przed skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Dyrektywa przewiduje m.in., że kredytodawcy mają mieć obowiązek oceny zdolności kredytowej konsumentów; ustala wymogi dotyczące ujawniania informacji, kompetencji i wiedzy pracowników.

Zawiera też przepisy dotyczące niektórych aspektów kredytu hipotecznego, takich jak przedterminowa spłata, kredyty w walucie obcej, sprzedaż wiązana, wycena nieruchomości, zaległości w spłacie i egzekucja z nieruchomości, a także tzw. paszport UE dla pośredników kredytowych, którzy spełniają wymogi dopuszczenia do prowadzenia działalności w państwie członkowskim pochodzenia.

KE ostrzegła, że jeżeli polskie władze nie podejmą odpowiednich działań w ciągu dwóch miesięcy, sprawa może być skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
D.
7 lat temu
Nie bójcie się, rząd już ma projekt ustawy. Znalazły się tam przepisy mówiące, że bank będzie miał prawo wypowiedzieć umowę w ciągu 7 dni, jeżeli pogorszy się sytuacja finansowa kredytobiorcy. I nic nie pomoże, że kredyt jest terminowo spłacany. W Hiszpanii wydłużają termin wypowiedzenia kredytu do kilkunastu miesięcy, a u nas chcą nas do końca zgnębić.
wyrolowany
7 lat temu
Mafia BANKSTERSKA nie pozwoli!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Annunak
7 lat temu
Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego powinna być tylko hipoteka tak jak jest w USA. Jeżeli nie możesz spłacić kredytu to oddajesz klucze od mieszkania i po sprawie. W Polsce zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest cały majątek kredytobiorcy i pewnie jego rodziny. Puszczają człowieka w skarpetkach i jeszcze ma długi do końca życia. Patologia
wykonac!
7 lat temu
zlikwidowac kredyty wogole, a za ich udzielanie wieszac
JakKupicMiesz...
7 lat temu
[QUOTE] kompetencji i wiedzy pracowników [/QUOTE] Moim zdaniem to jeden z najbardziej istotnych założeń dyrektywy, zwłaszcza przy kredytach hipotecznych. I tu nie chodzi tylko o wybór najlepszej oferty kredytu hipotecznego na rynku z uwzględnieniem kosztów około kredytowych o których często kredytobiorcy zapominają i skupiają się tylko na jak najniższej marży. Rolą doradcy jest w zrozumiały sposób wyjaśnić ludziom ryzyko związane z kredytem opartym na zmiennej stopie procentowej oraz przygotowania ich do całej transakcji zakupu a nie tylko złożenia dokumentów w banku i podpisania umowy kredytowej. Z przykrością muszę stwierdzić iż kompetentnych doradcow klienta w oddziałach banków brakuje, tak samo jak czasu na szkolenia i edukację. Pozdrawiam serdecznie, autor bloga: JakKupicMieszkanie.com