Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyty w walutach stanieją

0
Podziel się:

Według analityków ankietowanych przez Money.pl w ciągu roku złoty umocni się w stosunku do euro o 6, a do franka o niemal 8 procent.

Kredyty w walutach stanieją
(PAP/Jacek Turczyk)

Mimo niepokojących sygnałów płynących ze światowej gospodarki, analitycy uspokajają posiadaczy kredytów walutowych. Ich zdaniem złoty w ciągu najbliższego roku ma się umocnić w stosunku do euro o 6, a do franka o niemal 8 procent.

Powrót problemów z zadłużeniem w strefie euro, zdaniem ekonomistów, może przełożyć się na poważne osłabienie złotego. Posiadaczy kredytów hipotecznych uspokajają jednak analitycy walutowi, którzy podtrzymują swoje wcześniejsze prognozy. Choć zdaniem części z nich w najbliższych miesiącach złoty może się nieco osłabić, to według wszystkich za rok złoty będzie mocniejszy niż obecnie.

Ostatnie kilka dni przyniosło sporo wiadomości, które potencjalnie mogą znacząco wpłynąć na układ sił na rynku walutowym. Z jednej strony rząd Irlandii w końcu zgodził się na pomoc finansową ze strony Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Kwota wsparcia ma sięgnąć nawet 100 mld euro, a kiedy do niej dojdzie będzie to drugi po Grecji pakiet pomocowy dla kraju z grupy PIIGS (Portugalia, Irlandia, Włochy, Grecja, Hiszpania).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/t75698.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rosati;ameryka;nie;zaatakuje;korei;chinom;potrzebny;gangster,243,0,716019.html) Rosati: Ameryka nie zaatakuje Korei. Chinom potrzebny gangster
Do tego znów zaczęły pojawiać się głosy, że tylko kwestią czasu jest to, kiedy o pomoc będzie musiała prosić Portugalia, czy Hiszpania. A rynkami finansowymi wstrząsnęła wiadomość o wymianie ognia na koreańskiej granicy, która znacznie nasila obawy o pogłębienie się konfliktu pomiędzy Koreą Północną i Południową.

Money.pl poprosił analityków walutowych o aktualizację prognozowanych w ubiegłym miesiącu kursów złotego do głównych walut z uwzględnieniem ostatnich wydarzeń. Większość z nich potwierdziła swoje ubiegłomiesięczne szacunki.

W momencie przeprowadzania ankiety za euro trzeba było zapłacić 3,98 złotego, a kursy franka i dolara oscylowały w okolicach poziomu 2,98 złotego. Dziś za dolara i franka trzeba już zapłacić ponad 3 złote, padła też psychologiczna bariera 4 złotych za euro.

Ze średniej prognoz wynika, że już za miesiąc w stosunku do złotego euro potanieje o 4 grosze, dolar o dwa grosze, a za franka trzeba będzie zapłacić o prawie 8 groszy mniej niż obecnie. Za rok będą one tańsze od 22 do 24 groszy.

Portugalia, Hiszpania, Węgry, a może Fed?

Dwóch spośród sześciu ankietowanych analityków prognozuje osłabienie złotego w ciągu najbliższego półrocza, jednak kolejne sześć miesięcy to już okres wyraźnego umacniania się polskiej waluty.

|

|

|
| --- | --- |

- _ W pierwszym kwartale 2011 roku może dojść do nasilenia się obaw o sytuację wokół Portugalii i Hiszpanii, co może doprowadzić do silnych spadków EUR/USD i osłabienia złotego. Jako czynnik ryzyka można wymienić też Węgry. Rząd Victora Orbana może znaleźć się pod silną presją, jeżeli wdrażane radykalne reformy nie przyniosą efektu w postaci spadku deficytu budżetowego _ - uważa Marek Rogalski.

Analityk DM BOŚ dodaje, że wymienione czynniki mogą osłabiać złotego do końca pierwszego półrocza przyszłego roku. - _ W kolejnym sytuacja w Europie ma szanse się uspokoić. Dodatkowo Fed może zdecydować się na przedłużenie i zwiększenie obecnego programu wykupu obligacji. To powinno umacniać złotego _- dodaje Rogalski.

Nie zawiedzie kapitał płynący na rynki wschodzące

Według dwóch analityków polska waluta będzie się umacniać zarówno do euro, franka, jak i dolara. Zdaniem Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty X-Trade Brokers najpierw jednak dojdzie do krótkoterminowego osłabienia złotego. - _ Sytuacja związana z Irlandią może się jeszcze trochę przeciągnąć, co z kolei będzie skutkowało wzrostem kursów w krótkim terminie _.

|

|

|
| --- | --- |

- _ Zwiększona nerwowość może potrwać przez kilka miesięcy, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Grecji. Później złoty powinien się umacniać. Będzie temu sprzyjał napływ kapitału wynikający z połączenia w miarę dobrej koniunktury na rynkach wschodzących i pobudzania płynności przez banki centralne _ - uważa Kwiecień.

Złoty będzie się umacniał, dolar także

Według Joanny Pluty z TMS Brokers oraz Doroty Strauch z Raiffeisen Bank złoty będzie umacniał się zarówno w stosunku do euro jak i do franka. W ciągu miesiąca zyska także do dolara, jednak później kurs złotego do dolara będzie się stabilizował.

|

|

|
| --- | --- |

- _ To efekt tego, że wraz z umacniającym się na rynku walutowym złotym zyskiwał będzie także dolar. W konsekwencji kurs waluty polskiej do amerykańskiej powinien pozostawać na zbliżonym poziomie _ - prognozuje Joanna Pluta z TMS Brokers.

KOMENTARZ MONEY.PL

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t117141.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/powazne;oslabienie;zlotego;przez;klopoty;eurolandu,95,0,715871.html) Poważne osłabienie złotego? Przez kłopoty eurolandu Zdaniem ekonomistów kryzys w jaki popadł _ celtycki tygrys _ pociągnie w dół polską walutę. Jednak dopiero kłopoty Hiszpanii pogrożą Europę w kolejnym ostrym kryzysie.
Raty kredytów walutowych w przyszlym roku będą spadać Analitycy przewidują, że złoty będzie się umacniał.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t122701.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/najnowszy;pomysl;rzadu;to;emerytury;nizsze;o;10;procent,81,0,722001.html) Najnowszy pomysł rządu to emerytury niższe o 10 procent Tyle możemy stracić po wprowadzeniu obligacji emerytalnych. Batalia o zmiany w OFE wchodzi w decydującą fazę. Money.pl sprawdził, jak na wysokość naszych emerytur mogą przełożyć się pomysły, którymi zajmuje się rząd.

W I kwartale 2010 r. może dojść do nasilenia się obaw o sytuację wokół Portugalii i Hiszpanii, co może doprowadzić do silnych spadków EUR/USD i osłabienia złotego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)