Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KRRiT ogłosiła konkurs na cztery ostatnie miejsca na multipleksie

0
Podziel się:

KRRiT ogłosiła konkurs na cztery ostatnie miejsca na cyfrowym multipleksie. Obrońcy TV TRWAM zwierają szyki.

KRRiT ogłosiła konkurs na cztery ostatnie miejsca na multipleksie
(Iwanczuk/Reporter)

Oferta programowa ma zostać uzupełniona m.in. o kanał społeczno-religijny. Podczas ogłaszała otwarcia konkursu pod siedzibą krajowej rady modlili się widzowie telewizji TRWAM, a PiS zażądał, by jak najszybciej zwołano posiedzenie sejmowej komisji administracji i cyfryzacji z udziałem szefa KRRiT Jana Dworaka i szefa MAC Michała Boniego (na zdjęciu).

Zwołanie posiedzenia komisji jest konieczne, by wyjaśnić doniesienia Radia Maryja, według którego _ trwają rozmowy, aby w kolejnym konkursie na cyfrowym multipleksie, zamiast Telewizji Trwam, miejsce to otrzymała inna stacja o charakterze społeczno-religijnym _ - dowodził poseł PiS Marcin Mastalerek na konferencji prasowej.

Poinformował, że wniosek w tej sprawie zostanie złożony na najbliższym posiedzeniu Sejmu. _ - Społeczne konsultacje, wynik akcji zbierania podpisów oraz wielotysięczne marsze w setkach polskich miast i poza granicami, w których to miliony Polaków domagały się przyznania miejsca na multipleksie, nie mają dla rządzących żadnego znaczenia - spełniają wymogi, ale niepoprawna politycznie stacja nie może otrzymać miejsca na multipleksie, a będzie ono być może przyznane stacji która jeszcze nie istnieje, nie posiada żadnego zasobu technicznego, organizacyjnego i finansowego _ - napisano we wniosku posłów PiS.

Wolne miejsce może zagospodarować fundacja Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka pod warunkiem, że udowodni, iż jest w stanie udźwignąć finansowo przedsięwzięcie - podkreśla przewodniczący KRRiT Jan Dworak. _ - To są duże koszty. Z grubsza można powiedzieć, że jest to około siedmiu milionów złotych rocznie, bez kosztów programowych. Więc jest to bardzo duża inwestycja i to będziemy badali. Nie interesuje nas tak na prawdę wielkość kapitału, nie interesuje nas wielkość tego podmiotu, natomiast ważna jest ta zdolność, zaświadczona dokumentami, do sfinansowania tej inwestycji. To jest warunek niezbędny, by koncesje uzyskać - _ podkreśla Dworak.

Podczas gdy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłaszała otwarcie konkursu, pod jej siedzibą modlili się widzowie telewizji TRWAM. Stoją tam od wielu miesięcy w proteście przeciwko - ich zdaniem - dyskryminowaniu katolickiego nadawcy.

Ogłoszony dzisiaj konkurs dotyczy jednak nie tylko kanału społeczno-religijnego. Wyłonione maja zostać jeszcze kanały: filmowy, edukacyjno-poznawczy oraz dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Wszystkie cztery mają uzupełnić ofertę programową już dostępną na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej (NTC).

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/187/m112315.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cyfryzacja;telewizji;nie;martwi;polakow;sa;badania,174,0,1057198.html) *Polacy są gotowi na telewizyjną rewolucję * 85 proc. Polaków wie o planowanym zastąpieniu sygnału analogowego telewizji sygnałem cyfrowym, a ponad 74 proc. - że do jego odbioru konieczny jest dekoder lub odpowiedni telewizor. Na oferty nadawców Krajowa Rada czeka do 25 lutego 2013 r. Zgłosić mogą się zarówno nowi nadawcy jak i ci, którzy już posiadają koncesje na nadawanie programu drogą satelitarną i chcą ubiegać się o jej rozszerzenie.

Zgodnie z treścią ogłoszeń o konkursach, program społeczno-religijny będzie zawierał _ transmisje i relacje z nabożeństw i uroczystości religijnych, wydarzeń z życia Kościoła i społeczeństwa, edukował w zakresie historii i współczesności chrześcijaństwa w duchu nauczania Stolicy Apostolskiej i jedności z Episkopatem Polski. Audycje poświęcone tematyce religijnej będą propagowały tolerancję i treści ekumeniczne oraz działania w duchu dialogu międzyreligijnego. Audycje będą wskazywać wartości, wspierać rozwój człowieka i rodziny w wolnym, demokratycznym społeczeństwie _.

Program dla dzieci ma - poprzez różne audycje, m.in. bajki, przedstawienia teatralne, audycje edukacyjne oraz filmy fabularne, animowane i dokumentalne - ułatwiać poznawanie świata, wspomagać _ wszechstronny rozwój _ tej grupy odbiorców, _ wskazywać wzorce _ i wspierać opiekunów w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.

W programie filmowym mają znaleźć się głównie produkcje polskie lub różnorodne filmy kina światowego - fabularne, dokumentalne i animowane. _ Program zawierać będzie także inne audycje poświęcone współczesnej kinematografii oraz historii kina polskiego i światowego (sylwetki twórców, relacje z festiwali i inne), a także audycje z zakresu edukacji filmowej i medialnej _ - brzmi ogłoszenie Krajowej Rady.

Ostatni to program edukacyjno-poznawczy. Ma prezentować filmy, reportaże oraz inne audycje z takich dziedzin jak: nowe technologie i wynalazki, gospodarka, kultura i historia cywilizacji świata oraz o tematyce podróżniczej, etnograficznej, geograficznej, przyrodniczej i ekologicznej.

Szef KRRiT zaznaczył, że wszyscy z nadawców, którzy złożą swoje oferty, będą musieli spełnić te same kryteria. Jeden z warunków przyznania koncesji to możliwość dokonania przez nadawcę koniecznych inwestycji i finansowania programu.

Roczne koszty nadawania na multipleksie Krajowa Rada szacuje na ok. 7 mln zł. Dodatkowo nadawca będzie musiał ponieść m.in. koszty związane z produkcją programu, a także wnieść opłatę za udzielenie koncesji (maksymalnie 12 mln 945 tys. zł). Koncesje mają być przyznane na 10 lat.

_ - Niezależnie od okoliczności każdy z ubiegających się koncesjonariuszy musi spełnić warunki prawa państwa polskiego. Brzmi to trochę górnolotnie, ale traktujemy to niesłychanie śmiertelnie poważnie. Wszystkich koncesjonariuszy traktujemy tak samo i będziemy nadal przestrzegali przepisów polskiego prawa _ - powiedział Dworak.

Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) - dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - ostatni, który ruszył przed planowanym na lipiec 2013 r. ostatecznym wyłączeniem nadawania analogowego w Polsce - dla nowych nadawców.

Na MUX-3 nadawane są programy: TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia. Na MUX-2 dostępne są: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4. TV6. Na MUX-1 obecne są: TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV i T-TV.

Na MUX-1 programy publicznej telewizji znajdują się czasowo - zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 roku. Zastąpią je programy wybrane w wyniku ogłoszonego w czwartek konkursu.

Cztery inne miejsca na tym multipleksie Krajowa Rada rozdysponowała w ub. roku. W zakończonym w kwietniu 2011 r. konkursie startowało 17 nadawców, zwyciężyli: Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka. W lipcu 2011 r. KRRiT poinformowała, że program Kino Polska Nostalgia (po tym, jak spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie) zastąpi Polo TV - program z polską muzyką.

Od decyzji KRRiT odwoływała się m.in. fundacja o. Rydzyka, która miejsca w konkursie nie zdobyła. Odwołanie zostało odrzucone przez KRRiT, a późniejsza skarga - oddalona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Fundacja złożyła skargę kasacyjną do NSA - nie została ona jeszcze rozpatrzona. Lux Veritatis już wcześniej zapowiadała, że weźmie udział w nowym konkursie na miejsca na MUX-1.

Czytaj więcej w Money.pl
Decyzja w sprawie TV Trwam "kuriozalna" _ Przyjmujemy to orzeczenie z oburzeniem _- napisali posłowie.
Będzio ostro. Poznaj plan batalii o TV Trwam _ Zarezerwowane są już autobusy, a środowiska katolickie myślą o zarezerwowaniu pociągów. Mamy też nadzieję, że dołączy do nas Polonia. _ - tłumaczy Andrzej Jaworski.
PiS jest lepsze, bo Ziobro nie ma charyzmy Ważny polityk PiS mówi Money.pl, dlaczego nie pójdzie za Ziobrą.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)