Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krugman gani europejskie rządy. "To po prostu szaleństwo"

0
Podziel się:

Polityka przywódców krajów europejskich prowadzi do ekonomicznego samobójstwa.

Krugman gani europejskie rządy. "To po prostu szaleństwo"
(PAP/EPA)

Polityka przywódców krajów europejskich prowadzi do _ ekonomicznego samobójstwa _ - ostrzega w _ New York Timesie _ znany publicysta i ekonomista, laureat nagrody Nobla, Paul Krugman.

Krytykuje on zalecenia Niemiec, aby pogrążona w głębokiej recesji Hiszpania poczyniła drastyczne oszczędności budżetowe, chociaż do kryzysu w tym kraju nie doprowadził brak dyscypliny fiskalnej, jak w Grecji, tylko _ bańka mydlana _ na rynku mieszkaniowym.

_ Jest to po prostu szaleństwo _ - pisze Krugman o zaleceniach wobec Hiszpanii. _ Europa ma kilka lat doświadczenia z programami zaciskania pasa i ich rezultaty są takie, że pchają one gospodarkę w jeszcze głębszą recesję. A ponieważ inwestorzy patrzą na stan gospodarki kraju, kiedy oceniają jej zdolność do spłacenia długów, programy oszczędnościowe nie podziałały nawet jako sposób zmniejszenia kosztów pożyczek _.

Alternatywą, zdaniem autora, powinna być ekspansywna polityka fiskalna i monetarna, czyli polityka wydatków rządowych przewyższających dochody z podatków, nawet z ryzykiem zwiększenia inflacji.

_ Europa potrzebuje bardziej ekspansywnej polityki monetarnej, w formie gotowości ze strony Europejskiego Banku Centralnego do zaakceptowania nieco wyższej inflacji. Potrzebuje też bardziej ekspansywnej polityki fiskalnej, w formie budżetów w Niemczech, które będą przeciwwagą dla oszczędności w Hiszpanii i innych przeżywających kłopoty krajów na peryferiach kontynentu. Nawet przy takiej polityce kraje peryferyjne muszą oczekiwać trudnych czasów, ale będą miały przynajmniej nadzieję poprawy _ - czytamy w artykule.

Krugman surowo ocenia politykę przywódców europejskich.

_ W marcu podpisali oni pakt fiskalny, który w efekcie przedstawia zaciskanie pasa jako rozwiązanie wszystkich problemów. Zamiast przyznać, że się mylili, przywódcy europejscy wydają się zdeterminowani, aby strącić swoją gospodarkę w przepaść. Cały świat za to zapłaci _ - konkluduje autor.

Czytaj więcej w Money.pl
Bernanke: To brak nadzoru przyczyną kryzysu - _ Wydarzenia ostatnich kilku lat przypomniały nam o szkodach, jakie mogą wyrządzić poważne kryzysy finansowe _ - mówił.
6 mld dolarów od rządu. Wystarczy na ratunek? Rząd Indii zaaprobował plan restrukturyzacji długu narodowego przewoźnika Air India
Jest coraz gorzej. Kryzys uderza w handel Tempo wzrostu globalnego handlu spadnie w 2012 r. do 3,7 proc. To już drugi rok z rzędu.
kryzys
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)