Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Rosji. Władze chcą szybkiego podniesienia wieku emerytalnego

0
Podziel się:

Minister finansów Rosji Anton Siłuanow oświadczył, że władze powinny jak najszybciej zlikwidować wcześniejsze emerytury i podnieść wiek emerytalny.

Kryzys w Rosji. Władze chcą szybkiego podniesienia wieku emerytalnego
(Marc Veraart / Flickr (CC BY-ND 2.0))

Kreml szuka rozwiązań, które pomogą w walce z recesją. Minister finansów Anton Siłuanow oświadczył we wtorek, że władze powinny jak najszybciej zlikwidować wcześniejsze emerytury i podnieść wiek emerytalny. Nie wykluczył też przeniesienia części wydatków wojskowych z roku 2016 na lata późniejsze.

- Trzeba pilnie rozwiązać problem likwidacji wcześniejszych emerytur i podnieść wiek emerytalny. Pozwoli to nie tylko zmniejszyć presję na budżet, ale także złagodzić następstwa słabej demografii dla ludności aktywnej zawodowo - oznajmił Siłuanow podczas dorocznego posiedzenia rozszerzonego kolegium Ministerstwa Finansów, w którym uczestniczył też premier Dmitrij Miedwiediew.

Wiek emerytalny w Rosji należy do najniższych w świecie: kobiety nabywają prawo do emerytury w wieku 55 lat, a mężczyźni - 60 lat. Minimalne świadczenie emerytalne w Rosji można uzyskać mając przepracowane zaledwie 5 lat. Ponadto obowiązuje odziedziczony po ZSRR rozbudowany system przywilejów emerytalnych. Dają one prawo przechodzenia na wcześniejszą emeryturę około 250 kategoriom pracowników i grup zawodowych. Z prawa tego mogą korzystać osoby pracujące w szkodliwych warunkach technologicznych i w surowym klimacie, a także m.in. wojskowi, lekarze, nauczyciele i matki kilkorga dzieci.

Szef resortu finansów już niejednokrotnie postulował likwidację przywilejów emerytalnych oraz podniesienie wieku emerytalnego zarówno kobiet, jak i mężczyzn do 63 lat. Sprzeciwia się temu prezydent Władimir Putin, pamiętający, że Rosję w najbliższych latach czekają wybory parlamentarne (2016 rok) i prezydenckie (2018 rok).

Zdaniem Siłuanowa emerytury w Rosji "przestały być wypłatą związaną z utratą przez człowieka zdolności do pracy, a zaczęły faktycznie odgrywać rolę świadczenia socjalnego za osiągnięcie określonego wieku".

Wydatki wojskowe odłożone w czasie?

Minister finansów nie wykluczył, że w toku prac nad budżetem na 2016 rok i okres planowy 2017-18 zostanie podjęta decyzja o przeniesieniu części wydatków wojskowych na lata późniejsze. Siłuanow wyraził przekonanie, że w tej sprawie uda mu się dojść do porozumienia z resortem obrony.

Szefa resortu finansów poparł premier Miedwiediew, który oświadczył, że wysokie wydatki na obronę i bezpieczeństwo są politycznie uzasadnione, wymagają jednak dalszej optymalizacji.

Siłuanow zapowiedział, że Ministerstwo Finansów w najbliższych miesiącach przygotuje propozycje cięć wydatków budżetowych na lata 2016-18 na kwotę 1,5-2 bln rubli (29,1-38,8 mld dolarów).

Minister oświadczył, że budżet na 2016 rok i okres planowy 2017-18 powinien uruchomić zmiany strukturalne w gospodarce Rosji. - Budżet nie może zastępować prywatnego inwestora, a państwo - prywatnego właściciela - podkreślił, dodając, że głównym czynnikiem wzrostu powinny być prywatne inwestycje.

Siłuanow nie wykluczył, że gospodarka Rosji wróci na ścieżkę wzrostu już w drugim półroczu 2015. - Pierwszy kwartał będzie najgorszy. Jednak już w drugim półroczu może wrócić wzrost gospodarczy - powiedział.

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej prognozuje, że produkt krajowy brutto (PKB) w 2015 roku może zmniejszyć się o 2,5 proc., jednak w 2016 roku znów zacznie rosnąć - w latach 2016-18 średnio o 2,5-3 proc. rocznie.

Minister finansów oznajmił ponadto, że inflacja w 2015 roku może wynieść 11 proc. Wcześniej prognozował, że osiągnie ona 12,2 proc. W marcu inflacja w Rosji liczona rok do roku wyniosła 16,9 proc.

Siłuanow przekazał, że odpływ kapitału z Rosji w 2015 roku wyniesie 90 mld dolarów wobec 151,5 mld USD w 2014 roku. - Obserwujemy zdecydowany spadek odpływu kapitału: z poziomu 77,4 mld USD w IV kwartale ubiegłego roku do 32,6 mld USD w I kwartale bieżącego roku. Oczekuje się, że w II kwartale obniży się do poziomu 15 mld USD - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne rosyjskie banki blisko upadku Trzy banki trafiły pod nadzór rosyjskiej agencji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo depozytów bankowych.
Już nie tylko Rosja. Recesja grozi również jej sąsiadom Międzynarodowy Fundusz Walutowy skorygował we wtorek swe wcześniejsze prognozy dla Rosji i jej sąsiadów i prognozuje obecnie kryzys w samej Rosji, który odbije się negatywnie na sąsiednich gospodarkach.
Rosji grozi rozpad? Nowa analiza Stratfor "Rosjanie zaczynają odczuwać ból" - twierdzą amerykańscy analitycy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)