Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Katarski statek z gazem dla Polski przepuszczony. "Qatargas jest bardzo dobrym partnerem"

60
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na mocy dwóch kontraktów z państwową firmą Qatargas kupuje w emiracie skroplony gaz ziemny, który trafia statkami do terminalu LNG w Świnoujściu.

Katarski statek z gazem dla Polski przepuszczony. "Qatargas jest bardzo dobrym partnerem"
(Photo personnelle/CC BY-SA 3.0/Wikiemedia)

Statek z dostawą LNG z Kataru dla Polski został przepuszczony przez Kanał Sueski. - Mam nadzieję, że długoterminowe kontrakty będą przez Qatargas realizowane - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Podczas spotkania z dziennikarzami Naimski odniósł się do kryzysu w Zatoce Perskiej. Kilka państw tego regionu zerwało stosunki dyplomatyczne z Katarem, oskarżając go o wspieranie terroryzmu. Chodzi o Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Bahrajn, Jemen, Libia i Malediwy, do których w sobotę dołączyła Nigeria. Na znak solidarności z monarchiami Zatoki Perskiej, Gabon potępił Katar za "brak walki z terroryzmem", a Senegal zapowiedział, że wycofa swego ambasadora z Dauhy.

Państwa te zablokowały połączenia morskie, lotnicze i zamknęły jedyną granicę lądową Kataru z Arabią Saudyjską. Izolujące Katar kraje zarzucają mu wspieranie terroryzmu oraz walczących w regionie szyickich milicji popieranych również przez Iran.

Zobacz także: Zobacz: wielki kryzys polityczny. Katar odcięty od świata

Tymczasem w połowie czerwca w terminalu LNG w Świnoujściu spodziewany jest gazowiec przewożący kolejną dostawę w ramach długoterminowej umowy PGNiG z Qatargas.

Jak powiedział Piotr Naimski, Qatargas jest "bardzo dobrym partnerem biznesowym". - Mam nadzieję, że ta kwestia zostanie rozwiązana, że długoterminowe kontrakty będą przez Qatargas realizowane - powiedział.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na mocy dwóch kontraktów z państwową firmą Qatargas kupuje w emiracie skroplony gaz ziemny, który trafia statkami do terminalu LNG w Świnoujściu. Od 2018 r. dostawy z Kataru dla PGNiG mają wynosić ok. 2,7 mld m sześc. gazu rocznie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(60)
aga2
7 lat temu
Tak oto Rząd leczy dżumę Katarem i wspiera potrzebujących na miejscu, przeciwdziałając, rzekomo, emigracji z Afryki. Kupując gaz w Katarze chce się uniezależnić od dostaw rosyjskich i to dobrze. Ale czy na pewno dobrze? Dostarcza środki finansowe Katarowi wspierającemu terroryzm, a ten jest przyczyną uchodźctwa z Afryki do Europy. I tak oto rząd wspiera potrzebujących (terrorystów) na miejscu.
koles
7 lat temu
a co mieli by zrobić . eksplozja takiego statku to niczym mała bomba atomowa. To była by prawdziwa matka wszystkich bomb
mirek
7 lat temu
wspieramy terroryzm?
ola
7 lat temu
Zapłacić im sokiem z jabłek. Takie baniaki nie mogą wracać puste :-)
wisnia
7 lat temu
ale to jakaś kpina bo co Arabia Saudyjska tak powiedziała to przecież kolebka terroryzmu tu raczej chodzi że jedni popieraja ISIS a drudzy AL kaide i chyba w tym jest problem wiadomo w kazdym państweie arabskim popierany jest terroryzm w wiekszym badz mniejszym stopniu,a jak nie mam racji niech rzucą kamieniem w monitor
...
Następna strona