Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Cyprze. Niemcy jednak zgodzą sie na pomoc?

0
Podziel się:

Rząd Niemiec prawdopodobnie zrezygnuje ze sprzeciwu wobec finansowej pomocy dla Cypru.

Kryzys na Cyprze. Niemcy jednak zgodzą sie na pomoc?
(Tomás Fano/CC/Flickr)

_ Rząd Niemiec prawdopodobnie zrezygnuje, pod wpływem presji ze strony partnerów z UE, ze sprzeciwu wobec finansowej pomocy dla Cypru, chociaż minister finansów Wolfgang Schaeuble nie pozbył się wątpliwości _ - pisze _ Sueddeutsche Zeitung _.

Zdaniem rządu w Berlinie presja ze strony partnerów ze strefy euro, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego (EBC) stała się tak silna, że będzie on musiał zgodzić się na udział w pakiecie pomocowym - czytamy w niemieckiej gazecie.

W dodatku okazało się, że skala pomocy może być mniejsza niż początkowo się obawiano. Za udziałem w akcji pomocowej przemawia też to, że Cypr wydaje się być obecnie po raz pierwszy od wybuchu kryzysu gotowy do przeprowadzenia głębokich reform strukturalnych.

Jak podawały wcześniej media, podczas ostatniego spotkania ministrów finansów strefy euro doszło do ostrego sporu między Schaeublem a szefem EBC Mario Draghim.

Draghi uznał za całkowicie błędne stanowisko Schaeublego, iż Cypr jest krajem _ bez znaczenia dla systemu (finansowego) _, a jego ewentualne bankructwo nie stanowi zagrożenia dla strefy euro.

Draghiego poparli komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn oraz szef europejskiego funduszu ratunkowego EMS Klaus Regling. Ich zdaniem dwa największe cypryjskie banki posiadały rozbudowaną sieć placówek w Grecji. Gdyby ulokowane w nich oszczędności przestały być bezpieczne, niepewność klientów mogłaby negatywnie wpłynąć na sytuację w Grecji.

Cypr poprosił w lecie 2012 roku swoich partnerów z UE o pomoc. Początkowo zakładano, że do ustabilizowania swego systemu bankowego Cypr będzie potrzebował 17,5 mld euro. Jak pisze _ SZ _, obecnie cypryjski rząd szacuje konieczną pomoc na osiem miliardów euro. Ewentualna pomoc unijna spodziewana jest najwcześniej w marcu.

Gotowość do dalszej pomocy zadeklarowała także Rosja. W 2011 roku już pożyczyła ona Cyprowi 2,5 mld euro. Jak twierdzi _ SZ _, Moskwa wyraziła obecnie gotowość do przełożenia o dwa lata terminu spłaty tego kredytu.

Na Cyprze zainwestowało pieniądze wielu rosyjskich oligarchów, uciekając - jak twierdzi niemiecki wywiad BND - przed fiskusem w Rosji. Z tego powodu plany finansowej pomocy dla Cypru są w Niemczech bardzo niepopularne.

Czytaj więcej w Money.pl
Państwo ma poważne kłopoty. "Tragedia" Sklepikarze z Nikozji nie mają wątpliwości, że rok 2013 będzie dla Cypryjczyków trudniejszy niż ubiegły.
Firmy pożyczą rządowi na pensje urzędników Z powodu braku środków budżetowych płace urzędników państwowych na Cyprze muszą być na razie finansowane z pożyczek.
Merkel zapewnia: Troski i miłości mi nie brak Niemiecka kanclerz Angela Merkel odrzuciła sugestie komentatorów, jakoby politykę europejską traktowała chłodno i czysto pragmatycznie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)