Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Ukrainie. Putin rozmawiał z wszystkimi najważniejszymi przywódcami. Także z Obamą

0
Podziel się:

Było to pierwsze spotkanie przywódców od wybuchu kryzysu na Ukrainie. Wcześniej prezydent USA zapewniał, że do tej rozmowy nie dojdzie.

Kryzys na Ukrainie. Putin rozmawiał z wszystkimi najważniejszymi przywódcami. Także z Obamą
(PAP/EPA)

Jak donosi portal BBC, we Francji doszło do krótkiego spotkania prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych. Wcześniej z Władimirem Putinem w Deauville podczas obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii spotkali się kanclerz Niemiec Angela Merkel i nowy prezydent Ukrainy Poroszenka. Jest to ich pierwsze spotkanie od wybuchu kryzysu ukraińskiego. Z rosyjskim prezydentem rozmawiał też Francois Hollande.

Aktualizacja 20:35

Jak zastrzega przedstawiciel Białego Domu, była to trwająca 10-15 minut _ nieformalna rozmowa _, a nie formalne spotkanie dwustronne.

_ - Prezydent Obama dał jasno do zrozumienia, że zmniejszenie napięć zależy od uznania przez Rosję prezydenta elekta Poroszenki za prawowitego przywódcę Ukrainy, zaprzestania wspierania separatystów na wschodzie Ukrainy, a także zaprzestania przerzucania przez granicę broni i materiałów _ - powiedział Rhodes dziennikarzom, którzy towarzyszyli Obamie w Normandii podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy desantu aliantów (D-Day).

Podczas rozmowy z Putinem _ prezydent Obama podkreślił, że udane wybory na Ukrainie stwarzają okazję, z której należy skorzystać _, aby załagodzić napięcia w tym kraju - powiedział Rhodes.

Amerykański prezydent dodał jednak w rozmowie z Putinem, że _ jeśli Rosja nie podejmie decyzji (o deeskalacji), to grozi jej głębsza izolacja _ na arenie międzynarodowej - przekazał dziennikarzom Rhodes.

O fakcie, iż doszło do spotkania Obamy z Putinem, poinformował też rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - _ Choć nie było to zaplanowane spotkanie, przywódcy obu państw mieli możliwość wymienić opinie na temat sytuacji na Ukrainie _ - zacytowała go agencja Interfax, dodając, iż Putin i Obama opowiedzieli się za szybkim zakończeniem wszelkich działań militarnych.

Było to pierwsze spotkanie tych przywódców od wybuchu kryzysu na Ukrainie. Do rozmowy doszło podczas lunchu wydanego na zamku Benouville przez prezydenta Francji Francois Hollande'a dla uczestników uroczystości w Normandii.

Przed lunchem, gdy uczestnicy rocznicowych obchodów ustawiali się przed zamkiem do pamiątkowej fotografii, Obama i Putin zdawali się _ schodzić sobie z drogi _ - informowały agencje prasowe, i ostatecznie każdy z nich znalazł się w otoczeniu arystokratów.

Również po raz pierwszy Putin spotkał się twarzą w twarz z nowym prezydentem Ukrainy. _ - Rozmowa dotyczyła możliwych kroków mających na celu deeskalację _ - powiedział przedstawiciel biura Hollande'a. Jak dodał, _ w najbliższych dniach omawiane będą warunki dotyczące rozejmu na Ukrainie _. _ Była to normalna, poważna wymiana między dwoma przywódcami _ - zaznaczył.

Według pracownika biura Hollande'a spotkanie dwóch polityków, którzy uścisnęli sobie dłonie, otwiera drzwi do uznania przez Rosję nowego prezydenta Ukrainy. Putin i Poroszenko poruszyli m.in. temat gospodarczych skutków kryzysu na Ukrainie.

Angela Merkel, Petro Poroszenko i Władimir Putin, fot. PrntScreen z twitter.com/BBCBreaking

_ _

Francuzi dbają o dobre stosunki z Rosją

Zawieszenie broni było jednym z tematów rozmów prezydenta Francji Francois Hollande'a z przywódcą Rosji Władimirem Putinem - poinformował francuski premier Laurent Fabius, który uczestniczył w kolacji szefów państw w Pałacu Elizejskim. - _ Mówiliśmy Putinowi, że na Ukrainie prawie jest wojna. Jak możemy pomóc we wprowadzeniu rozejmu? To pierwsza rzecz, którą trzeba zrobić _ - relacjonował Fabius w radiu RTL.

_ - Jak możemy pomóc w sferze gospodarczej, aby konflikt gazowy został rozwiązany? Jak możemy pomóc, aby uznawane były prawa wszystkich regionów Ukrainy? Rozmawialiśmy o tym w bardzo szczery sposób _ - dodał szef rządu.

Według Fabiusa Putin przyznał, że _ może mieć pewien, ale nie całkowity, wpływ _ na prorosyjskich separatystów na Ukrainie. Rosyjski prezydent _ jako przykład podał referendum, które zostało przeprowadzone mimo jego apeli, by do tego nie doszło _ - dodał premier Francji. Po referendum niepodległościowym z 11 maja w obwodach donieckim i ługańskim separatyści ogłosili na jego podstawie suwerenność państwową.

Grupowe zdjęcie uczestników obchodów w Normandii, fot. PAP/EPA

_ - Zobaczymy, co się stanie w najbliższych dniach i godzinach, ale wyjaśniliśmy, że niezaprzeczalne jest to, iż poważny konflikt na Ukrainie nie leży w niczyim interesie _ - powiedział Fabius.

Na pytanie dziennikarza o to, czy podczas kolacji z Putinem panowała cieplejsza atmosfera niż podczas wcześniejszego spotkania Hollande'a z prezydentem USA Barackiem Obamą w paryskiej restauracji, Fabius zareagował usmiechem i powiedział: _ To nie są takie same osobistości i z Putinem głównie omawialiśmy sprawę ukraińską _ - podkreślił szef rządu.

Fabius dodał, że podczas dwóch kolacji pojawił się też temat sprzedaży Rosji francuskich okrętów desantowych Mistral. - _ Te umowy zostały zawarte w 2011 roku przez inny rząd. Kontrakty te w dużej części zostały opłacone, oznaczają one wiele miejsc pracy, a tradycją Francji, podobnie jak Stanów Zjednoczonych, jest honorowanie umów. Oczekiwana jest ich realizacja _ - zaznaczył premier. Wartość budzącej kontrowersje transakcji opiewa na 1,2 mld euro. Fabius nie wykluczył też wprowadzenia nowych sankcji gospodarczych wobec Rosji, którą Zachód oskarża o destabilizowanie sytuacji na Ukrainie.

Pochód demokracji w 70. rocznicę lądowania wojsk alianckich

  • fot: PAP/EPA/TOBY MELVILLE
  • fot: PAP/EPA/CPL BARRY LLOYD
  • fot: PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY /RIA NOVOSTI [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/pochod-demokracji-w-70-rocznice-ladowania-wojsk-alianckich-g720573.html)

Merkel spotkała się z Putinem w Normandii

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała z kolei prezydentowi Władimirowi Putinowi, że obowiązkiem Rosji jest pomoc w zaprowadzeniu pokoju na Ukrainie. Przywódcy spotkali się w Deauville przy okazji obchodów 70. rocznicy desantu aliantów w Normandii.

_ - Podczas tych rozmów kanclerz wyraziła przekonanie, że teraz, po uznaniu przez społeczność międzynarodową wyborów prezydenckich na Ukrainie, należy wykorzystać czas, by doprowadzić do stabilizacji, głównie na wschodzie Ukrainy _ - powiedziała rzeczniczka niemieckiego rządu na konferencji prasowej w Berlinie.

Merkel _ skorzystała też z okazji, by przypomnieć Rosji o jej wielkiej odpowiedzialności w tej kwestii _ - dodała rzeczniczka. Według agencji ITAR-TASS Putin i Merkel skoncentrowali się na poszukiwaniu kompromisów w sprawie uregulowania sytuacji na Ukrainie.

_ - Rozmowa przebiegała torem poszukiwania rozwiązań i kompromisów, a nie z punktu widzenia rozbieżności _ - powiedział doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow, który uczestniczył w spotkaniu.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że liderzy poświęcili sytuacji na Ukrainie całą swoją godzinną rozmowę. _ - Putin i Merkel w pełni skoncentrowali się na sprawach ukraińskich, na poszukiwaniu uregulowania ukraińskiego _ - powiedział. Pytany, czy rozmawiali o różnicach w podejściu Moskwy i Berlina do sprawy Ukrainy, odparł: _ Właśnie temu poświęcona była rozmowa _.

W minionych tygodniach Merkel wielokrotnie rozmawiała z Putinem przez telefon. Kryzys na Ukrainie, o który Zachód obwinia Rosję, ma być tematem dzisiejszego spotkania. Tymczasem Stany Zjednoczone wyślą wkrótce na Ukrainę niewielką grupę doradców wojskowych. Według Pentagonu jest to początek długofalowego programu wsparcia ukraińskiej armii.

Amerykańscy doradcy wojskowi udadzą się na Ukrainę, by ocenić, jakiego rodzaju reform potrzebują wojska tego kraju. Według Pentagonu jest to pierwszy krok do wzmocnienia współpracy militarnej obu krajów, której celem jest stworzenie efektywnej armii i instytucji wojskowych. Ma to się odbywać poprzez _ szkolenia, edukację i pomoc materialną _.

Przy okazji wizyty w Polsce prezydent Barack Obama ogłosił, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie pomoc wojskową o wartości 5 milionów dolarów. Ta, stosunkowo niewielka kwota, ma być przeznaczona zakup kamizelek kuloodpornych, noktowizorów oraz sprzętu do łączności. Wcześniej, Amerykanie przekazali Ukraińcom gotową żywność, filtry do wody, hełmy i karimaty. Łączna wartość amerykańskiej pomocy dla Ukrainy od wybuchu konfliktu z Rosją wynosi 23 miliony dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)