Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys uderzył? Te dane zaskakują

0
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny ogłosił dane dotyczące produkcji przemysłowej.

Kryzys uderzył? Te dane zaskakują
(fatihhoca/iStockphoto)

Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 5,2 proc. rok do roku, po wzroście o 1,2 proc. w czerwcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,3 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w lipcu rok do roku o 4,7 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 2,4 proc.

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w lipcu br. o 5,2 proc. wyższa niż przed rokiem, ale o 2,3 proc. niższa w porównaniu z czerwcem bieżącego roku. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 4,7 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 2,4 proc. wyższym w porównaniu z czerwcem tego roku.

W stosunku do lipca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 23 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji napojów - o 17,7 proc., urządzeń elektrycznych - o 11,5 proc., artykułów spożywczych - o 10,4 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych, papieru i wyrobów z papieru – po 8,5 proc., wyrobów z metali - o 8 proc. oraz maszyn i urządzeń - o 6,9 proc.. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lipcem ub. roku wystąpił w 11 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 7,9 proc., mebli - o 5,2 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 4,7 proc., w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 3,8% oraz wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 1,1 proc..

W okresie styczeń-lipiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była wlipcu br. niższa o 8,8 proc. niż przed rokiem i o 7,1 proc. w porównaniu z czerwcem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 2,8 proc. niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1 proc. w porównaniu z czerwcem tego roku.

Spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa zarówno w porównaniu z lipcem ub. roku, jak i czerwcem br. W stosunku do lipca ub. roku w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej produkcja spadła o 12,9 proc., w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu budynków o 6,6 proc., a w wykonujących roboty budowlane specjalistyczne o 5,1 proc..

W porównaniu z czerwcem spadek produkcji odnotowano w przedsiębiorstwach wykonujących roboty budowlane specjalistyczne - o 12 proc., roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 6,3 proc., a w jednostkach realizujących głównie roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków - o 4,8 proc..

W okresie styczeń-lipiec br. produkcja budowlano-montażowa była o 4,8 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ub. roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Firmy zahamowały nowe rekrutacje W zeszłym miesiącu liczba zatrudnionych w Polsce zmalała o 3 tysiące osób. Ponadto zarabiamy mniej niż przed rokiem, bo szybciej niż nasze pensje rośnie inflacja.
Nowe dane GUS. Co z wynagrodzeniami? Przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2012 roku wyniosło 3 tys. 496,82 zł, czyli wzrosło o 3,9 proc. w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)