Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Lekarze rozpoczęli trzydniowy strajk

0
Podziel się:

W państwowych szpitalach przyjmowane są tylko najpilniejsze przypadki.
Wczoraj pięciodniowy strajk rozpoczęli w Grecji nauczyciele szkół średnich oraz szkolni ochroniarze.

Kryzys w Grecji. Lekarze rozpoczęli trzydniowy strajk
(AP/Fotolink/East News)

Lekarze zatrudnieni w szpitalach państwowych w Grecji rozpoczęli dziś trzydniowy strajk, protestując przeciwko redukcji zatrudnienia w sektorze publicznym. Na jutro planowana jest kulminacja ogólnokrajowych protestów.

W państwowych szpitalach przyjmowane są tylko najpilniejsze przypadki.

Wczoraj pięciodniowy strajk rozpoczęli w Grecji nauczyciele szkół średnich oraz szkolni ochroniarze; przez kilka godzin wykonywania obowiązków odmawiali też nauczyciele w szkołach podstawowych. Nauczyciele i ochroniarze protestują przeciw rządowym planom uszczuplenia sektora publicznego, zgodnie z którymi część nauczycieli musi być gotowa na przeniesienie do szkół w innej części kraju lub ewentualne zwolnienia. Projekt ten, zwany planem mobilności, dotyczy również strażników pilnujących szkół.

W Grecji strajkują również wykładowcy akademiccy, pracownicy kas emerytalnych i kas chorych, a także pracownicy urzędów pośrednictwa pracy.

Kulminacja ogólnokrajowych protestów ma nastąpić jutro, gdy pracę na 48 godzin przerwą wszyscy zatrudnieni w sektorze budżetowym. Planowane są uliczne demonstracje. Oczekuje się, że strajk sparaliżuje funkcjonowanie m.in. szkół, szpitali i transportu publicznego.

Grecja, pogrążona od sześciu lat w recesji, jest finansowo zależna od zagranicznego pakietu pomocowego, którego lwią część dostarcza strefa euro. W zamian za pomoc rząd w Atenach zobowiązał się do gruntownych reform gospodarczych, głębokich cięć budżetowych oraz podniesienia podatków.

Do końca roku władze greckie muszą objąć planem mobilności 25 tys. pracowników sektora publicznego. Reformy są bardzo dotkliwe dla Greków; w kraju bezrobocie sięga 28 proc.

W Grecji, liczącej niespełna 11 mln mieszkańców, w służbach publicznych zatrudnionych jest około 700 tys. osób. Jak dotąd pracownicy tego sektora mieli konstytucyjnie zagwarantowane zatrudnienie do emerytury. Wprowadzone na początku XX wieku prawa miały na celu ochronę pracowników administracji państwowej przed zwalnianiem ich ze względu na afiliacje polityczne przez kolejne ekipy rządowe. Jednak przepisy te doprowadziły do kolosalnych przerostów zatrudnienia, ponieważ politycy oferowali swym zwolennikom pracę w zamian za poparcie polityczne.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecy popierają zwolnienia w budżetówce Zdecydowana większość Greków uważa, że zwolnienia pracowników sektora publicznego, w ramach oszczędności wymaganych przez wierzycieli, są niezbędne.
Dziś kluczowe głosowanie dla przyszłości Grecji Opozycja i związki zawodowe ponownie wyległy w proteście na ulice Aten. W parlamencie ważą się losy...
Grecja wyjdzie z recesji w przyszłym roku Premier Grecji ocenił, że tegoroczny spadek gospodarczy będzie mniejszy niż 4,2 proc. prognozowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)