Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugali. Nie chcą szpitalom sprzedawać leków

0
Podziel się:

Dystrybutorzy farmaceutyków w Portugalii wstrzymali już dostawy do kilku zadłużonych placówek publicznej służby zdrowia, której dług opiewa na ponad 5 mld euro.

Kryzys w Portugali. Nie chcą szpitalom sprzedawać leków
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Dystrybutorzy farmaceutyków w Portugalii wstrzymali już dostawy do kilku zadłużonych placówek publicznej służby zdrowia, której dług opiewa na ponad 5 mld euro.

Jak poinformował minister zdrowia Paulo Macedo, na koniec pierwszego półrocza 2012 r. dług publicznej służby zdrowia wobec dostawców leków oraz sprzętu medycznego przekroczył 5 mld euro.

Według szacunków portugalskiego resortu zdrowia tylko zobowiązania państwowych szpitali wobec producentów i dystrybutorów środków farmaceutycznych wynoszą niemal 1,9 mld euro. W ostatnim półroczu zwiększyły się one o 300 mln euro.

_ - W okresie styczeń-czerwiec br. publicznym placówkom służby zdrowia udało się spłacić kwotę w wysokości zaledwie 120 mln euro. Środki te pochodziły z bankowych funduszy emerytalnych _ - dowiedział się dziennik _ Publico _.

Tymczasem z informacji dziennika _ Diario de Noticias _ wynika, że poważne problemy z nabyciem medykamentów ma m.in. szpital Garcia da Orta w podlizbońskiej Almadzie. _ Niedobór gazików pokrył on w ostatnich tygodniach w szpitalu Amadora-Sintra i nadal nie zdecydował się spłacić długu opiewającego na 260 tys. euro wobec dostawcy opatrunków _ - ujawniła lizbońska gazeta.

Ministerstwo zdrowia w obliczu coraz większych trudności zadłużonych szpitali rozpoczęło już przymiarki do redukcji placówek służby zdrowia oraz ograniczenia personelu medycznego. Do końca 2012 r. zamknięta zostanie m.in. największa placówka położnicza kraju - stołeczny szpital im. Alfredo Costy.

Zdaniem ekspertów zwolnienia personelu medycznego w Portugalii są nieuniknione. Według szacunków dziennika _ Diario Economico _ co najmniej 1245 lekarzy jest zbędnych w publicznym systemie zdrowia tego iberyjskiego kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
W tym kraju co trzeci szpital zbankrutował Portugalskie szpitale oraz ośrodki zdrowia coraz bardziej odczuwają brak leków.
Nowe cięcia w Portugalii. Zaoszczędzą na... Od nowego roku szkolnego portugalscy uczniowie i studenci stracą prawo do zniżki na komunikację miejską. To kolejny antykryzysowy krok, który uderzy w tę grupę.
Szybki wzrost bezrobocia. Rząd ma sposób Niemal 40 procent młodych Portugalczyków jest bez pracy. Na wspieranie zatrudnienia rząd chce wydać 350 milionów euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)