Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii. O firmę walczą na deskach teatru

0
Podziel się:

Pracownicy stoczni w Viana do Castelo w północnej Portugalii wystawili na deskach miejscowego teatru sztukę o swoim zakładzie.

Kryzys w Portugalii. O firmę walczą na deskach teatru
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Pracownicy stoczni w Viana do Castelo w północnej Portugalii wystawili na deskach miejscowego teatru sztukę o swoim zakładzie. Spektakl ma uczulić opinię publiczną na problemy przedsiębiorstwa.

Sztuka zatytułowana _ Stoczniowcy _ znalazła się w repertuarze kilku letnich festiwali teatralnych w Portugalii. W półtoragodzinnym przedstawieniu występuje 16 pracowników stoczni w Viana do Castelo (ENVC), największego zakładu budowy statków w tym kraju.

_ - Nigdy nie przypuszczałam, że po przepracowaniu 36 lat w stoczni trafię jeszcze na teatralne deski. Występy na scenie kosztują mnie dużo emocji, ale występuję w sztuce dla dobra zakładu _ - powiedziała Fabiola Sousa z zespołu aktorskiego wystawiającego _ Stoczniowców _.

Niecodzienna sztuka jest prezentowana od piątkowego wieczoru w ramach odbywającego się w Viana do Castelo _ Festiwalu Północy _. Do września spektakl autorstwa Marco Martinsa zostanie wystawiony jeszcze podczas kilku imprez kulturalnych na terenie Portugalii.

_ - Stoczniowcy, do których przygotowania trwały ponad dwa miesiące, są zlepkiem kilkunastu opowieści o prywatnym życiu pracowników ENVC. Splatają się one ze sobą w jedną całość, ukazując historię zakładu, opisywaną ustami robotnika _ - powiedział Marco Martins.

Zatrudniająca obecnie 630 pracowników stocznia w Viana do Castelo od kilku lat przeżywa poważne trudności finansowe. Zakład jest zadłużony na kwotę 270 mln euro. Sposobem na poprawę jego kondycji finansowej ma być prywatyzacja spółki. 12 lipca rząd Pedra Passosa Coelho wyraził zgodę na wystawienie zakładu na sprzedaż.

Działająca od 1944 r. stocznia w Viana do Castelo została przejęta przez państwo w 1975 r. na fali zmian spowodowanych rewolucją goździków, która rok wcześniej obaliła reżim salazarystów.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą zakazać pracy przed 18. rokiem życia Wyjątek ma stanowić praca w ramach odbywanej nauki szkolnej.
Tam szpitale mają problemy z zakupem leków Dystrybutorzy farmaceutyków w Portugalii wstrzymali już dostawy do kilku zadłużonych placówek publicznej służby zdrowia, której dług opiewa na ponad 5 mld euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)