Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kto chce prywatyzacji polskich lasów?

0
Podziel się:
Kto chce prywatyzacji polskich lasów?
(Praktyczny Przewodnik/Flickr (CC BY 2.0))

Premier Ewa Kopacz kłamstwem nazwała informacje o tym, że Platforma Obywatelska zamierza prywatyzować Lasy Państwowe. Szefowa rządu przypomniała, że inicjatywę, by w Konstytucji znalazł się zabraniający tego zapis, "storpedowali" parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Jak często przypominają teraz politycy PO przeciwko głosowało ponad 120 posłów tej partii. Zdaniem premier Kopacz, cel został osiągnięty. Polacy, mimo że nie mają do tego podstaw, obawiają się o przyszłość Lasów Państwowych.

- Bardzo trudno udowadniać Platformie Obywatelskiej, że to, co funkcjonuje w przestrzeni publicznej to zwykłe kłamstwo i nadużycie. Chcę powiedzieć, że bardzo trudno z tej plotki, z tego kłamstwa wyplatać się wtedy, kiedy mamy po drugiej stronie cynicznych polityków, którzy do celów politycznych tego kłamstwa używają - stwierdziła.

Dlatego rząd, prawdopodobnie jeszcze dziś złoży, złoży projekt ustawy, która będzie gwarantem bezpieczeństwa Lasów Państw.

Tymczasem polityka finansowa Lasów Państwowych trafiła po lupę NIK. Zdaniem Izby problemem jest stały w wzrost kosztów zarządu i wynagrodzeń oraz zwiększeniu nakładów inwestycyjnych.

- To stwarza ryzyko nieosiągnięcia podstawowych celów Lasów Państwowych - zauważa NIK. Te podstawowe cele to zachowanie i ochrona lasów oraz ekosystemów leśnych.

Rzecznik Izby Paweł Biedziak zaznacza jednak, że nie ma zagrożenia dla finansów państwowego przedsiębiorstwa. - Ostatecznie obecną sytuację finansową Lasów Państwowych, przy wszystkich przedstawionych zastrzeżeniach, oceniamy jako dobrą i stabilną - stwierdził Paweł Biedziak. Jak dodał, instytucja powinna jednak rozwiązać wskazane przez NIK problemy.

NIK ustaliła również, że środki przeznaczone na inwestycje w Lasach Państwowych były relatywnie wysokie i stanowiły ponad 15 procent wszystkich wydatków przedsiębiorstwa. Nakłady na inwestycje w latach 2011-2013 przekraczały o 11-20 procent wielkość środków przeznaczonych na hodowlę i ochronę lasów.

Zobacz także: Włodzimierz Karpiński na Europejskim Kongresie Gospodarczym o prywatyzacji: Nie wyprzedajemy dóbr!

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)