Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Libię czeka krwawa i długa wojna domowa?

0
Podziel się:

Stanie się tak jeśli NATO, w tym USA, nie zacznie działać bardziej zdecydowanie - pisze w piątek New York Times.

Libię czeka krwawa i długa wojna domowa?
(PAP/EPA)

Jeśli NATO, w tym USA, nie zacznie działać bardziej zdecydowanie i mówić jednym głosem, operacji w Libii grozi długotrwały, krwawy impas - pisze _ New York Times _ w artykule redakcyjnym. **Rosja i Chiny zadeklarowały połączenie wysiłków na rzecz _ wstrzymania ognia _ w Libii.

Siły libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego w ostatnich dniach ostrzelały będący pod kontrolą powstańców port w Misracie, nie dopuszczając do rozładowania pomocy humanitarnej. Cywilne ofiary wojny w Libii już liczy się w tysiącach, a strumień zdesperowanych uchodźców płynie do Tunezji, Egiptu i Europy. Sojusz musi działać wspólnie - zaznacza nowojorski dziennik.

_ Waszyngton i inne stolice powinny wykonać więcej pracy wywiadowczej, żeby ustalić, w jaki sposób odsunąć najważniejszych libijskich graczy oraz jakie zastosować środki nacisku oraz zachęty _ - zauważa.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t138497.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nato;odrzucilo;oferte;kaddafiego;wojna;trwa,92,0,821084.html) NATO odrzuciło ofertę Kaddafiego, wojna trwa
Jak podkreśla komentator _ NYT _, niezwykle ważne jest, by w NATO zapanowała jednomyślność. _ Z zadowoleniem przyjęliśmy głos tureckiego premiera Recepa Tayyipa Erdogana, który zadeklarował ostatecznie, że pułkownik Kaddafi musi natychmiast odejść. Dystansuje się natomiast kanclerz Niemiec Angela Merkel _ - podkreśla.

Dziennik ocenia, że prezydent USA Barack Obama postąpił słusznie przekazując misję dowództwu kanadyjskiemu i europejskiemu. _ W chwili przekazania został jednak utracony pewien impet _ - zastrzega.

Zdaniem _ NYT _, rozwój sytuacji w Libii stanowi większe bezpośrednie zagrożenie dla Europy niż dla USA, ponieważ to Stary Kontynent w większym stopniu zależy od libijskiej ropy naftowej, a przedłużający się kryzys powoduje panikę europejskich przywódców obawiających się napływu imigrantów.

Moskwa i Pekin żądają wstrzymania ognia

Rosja i Chiny zadeklarowały połączenie wysiłków na rzecz _ wstrzymania ognia _ w Libii; po raz kolejny potwierdziły też sprzeciw wobec wszelkiej ingerencji w tym kraju, a w szczególności interwencji lądowej. _ Uzgodniliśmy koordynację naszych wysiłków, aby ustabilizować sytuację w Libii i uprzedzić niekontrolowany rozwój wypadków _ - powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow na wspólnej konferencji prasowej w Moskwie z szefem chińskiego MSZ Yangiem Jiechi.

_ - Jesteśmy przekonani, że najważniejszym zadaniem jest natychmiastowe wstrzymanie ognia _ - oznajmił ze swej strony minister Yang, podkreślając, że jego kraj _ zawsze wypowiada się przeciwko użyciu siły w stosunkach międzynarodowych _.

Ławrow skrytykował zamiar, aby grupa kontaktowa ds. Libii, utworzona z inicjatywy Zachodu, w której nie uczestniczy ani Moskwa ani Pekin, objęła swymi kompetencjami inne kryzysy w regionie.

_ - Ta struktura usiłuje coraz bardziej odgrywać główną rolę w określaniu polityki wspólnoty międzynarodowej w odniesieniu do Libii i nie tylko do Libii _ - dodał.

_ - Chcę po raz kolejny podkreślić, że Rada Bezpieczeństwa ONZ, która uchwala rezolucje, jest jedynym organem, który ma władzę, aby zapewnić kontrolę ich wykonywania i określać linię postępowania w tej, czy innej kwestii. Nie przekazała ona swych prerogatyw ani grupie kontaktowej, ani nikomu innemu _ - powiedział Ławrow.

Utworzona pod koniec marca grupa kontaktowa do spraw Libii składa się z przedstawicieli państw zachodnich - m.in. USA, Wielkiej Brytanii i Francji, krajów arabskich - m.in. Kataru, Jordanii, Maroka oraz organizacji międzynarodowych - ONZ, Ligi Arabskiej i NATO.

Rosja i Chiny - stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ - wstrzymały się od głosu 17 marca podczas głosowania nad rezolucją nr 1973 zezwalającą koalicji międzynarodowej na interwencję w Libii przeciwko reżimowi Muammara Kadafiego.

Obydwa te kraje wielokrotnie krytykowały warunki wprowadzania przez Zachód tej rezolucji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t135243.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/chca;oskarzyc;kaddafiego;o;zbrodnie,92,0,823900.html) Chcą oskarżyć Kaddafiego o zbrodnie _ Kończy się czas reżimu, który jest teraz w defensywie _, to konkluzja obrad międzynarodowej grupy kontaktowej do spraw Libii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t138854.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;uznali;formalnie;libijskich;wladz;powstanczych,250,0,823802.html) Nie uznali formalnie libijskich władz powstańczych Holenderscy, duńscy i hiszpańscy dyplomaci zaprzeczają jakoby ich rządy uznały Narodową Radę Libijską w Bengazi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)