Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Linie lotnicze na świecie. Zobacz nowe prognozy

0
Podziel się:

Linie lotnicze przewiozą do 2017 roku 3,9 miliarda pasażerów - wynika z najnowszej prognozy Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA).

Linie lotnicze na świecie. Zobacz nowe prognozy
(brytta/iStockphoto)

Linie lotnicze przewiozą do 2017 roku 3,9 miliarda pasażerów - wynika z najnowszej prognozy Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA). To o 930 milionów osób więcej niż w 2012 roku, kiedy na pokładach samolotów podróżowało 2,98 mld ludzi.

Z pięcioletniej prognozy IATA na lata 2013-2017 wynika, że w tym czasie ruch pasażerski wzrośnie o 31 procent - blisko 292 mln osób będzie podróżowało na trasach międzynarodowych, a 638 mln - na krajowych.

Największy wzrost w podróżach międzynarodowych odnotują kraje wschodzących gospodarek z Bliskiego Wschodu - 6,3 proc. oraz z regionu Azji i Pacyfiku - 5,7 proc. Tuż za nimi będą państwa Afryki - 5,3 proc. oraz Ameryki Łacińskiej - 4,5 proc. W Europie przewozy pasażerskie w ruchu międzynarodowym wzrosną o 3,9 proc., a do Ameryki Północnej - o 3,6 procent.

Dobre prognozy dotyczą również Chin. Według IATA na trasach wewnątrz tego kraju oraz do Chin zauważalny będzie 24-proc. wzrost ruchu pasażerskiego. Przewiduje się, że z 227,4 mln dodatkowych pasażerów 195 mln będzie podróżować na trasach wewnątrz Chin, a 32,4 mln osób w ruchu międzynarodowym.

Stany Zjednoczone będą nadal największym rynkiem jeśli chodzi o połączenia krajowe - podróżować tam ma 677,8 mln pasażerów. Oznacza to wzrost o 70 mln ludzi w latach obejmujących prognozę. Tuż za USA uplasują się Chiny - 487,9 mln osób do 2017 r.

Stany Zjednoczone będą także liderem w ruchu międzynarodowym. Specjaliści spodziewają się wzrostu z 149,3 mln podróżnych w 2012 r. do 177,5 mln w 2017. Na drugim miejscu uplasują się Niemcy, którzy mogą zanotować wzrost o 27,2 mln podróżnych wobec 149,4 mln pasażerów przewiezionych w ubiegłym roku.

Eksperci nie są zdziwieni tym, że region Azji i Pacyfiku oraz Bliskiego Wschodu będzie miał największą dynamikę wzrostu ruchu pasażerskiego. Rządy tych krajów widzą korzyści, jakie daje gospodarce branża lotnicza. Potencjał rozwoju mają też kraje afrykańskie i państwa Ameryki Łacińskiej.

_ - Aby czerpać korzyści, rządy tych państwa muszą jednak zmienić podejście do lotnictwa, które nie może być kojarzone z luksusem, ale siłą napędową gospodarki _ - powiedział cytowany w komunikacie IATA szef tej organizacji Tony Tyler. Przypomniał, że branża lotnicza zapewnia ok. 57 mln miejsc pracy na świecie. IATA zrzesza 240 linii lotniczych, w tym PLL LOT, zapewniając ponad 84 proc. światowego ruchu lotniczego.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)