Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Manifestacja skończyła się hymnem. Było ich 200 tys.?

0
Podziel się:

- Pokazaliśmy siłę, która nie pozwoli na lekceważenie nas przez rządzących - grzmiał przewodniczący Solidarności Piotr Duda w przemówieniu. Jan Guz z FZZ mu wtórował.

Manifestacja skończyła się hymnem. Było ich 200 tys.?
(PAP/Radek Pietruszka)

1/7

fot: PAP/Radek Pietruszka
- _ Pokazaliśmy siłę, która nie pozwoli na lekceważenie nas przez rządzących _ - mówił przewodniczący Solidarności Piotr Duda w przemówieniu (na zdj. w czerwonej kurtce). Jan Guz z FZZ mu wtórował (na zdj. w niebieskiej koszulce). - _ Polska wreszcie się obudziła w walce o prawa pracowników _.

aktualizacja: 16:10

Manifestacja związkowców oficjalnie zakończona. Po przemówieniach przywódców związkowych na Placu Zamkowym przedstawiciel organizatorów Tadeusz Majchrowicz podziękował uczestnikom marszu gwiaździstego. Dziękował też służbom porządkowym i policji za zapewnienie bezpieczeństwa manifestantom, a przedstawicielom służb miejskich za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu marszu. Majchrowicz podziękował też mediom za rzetelne relacjonowanie protestu i postulatów związkowców. Na zakończenie manifestanci odśpiewali hymn narodowy.

W manifestacji uczestniczyło ponad sto tysięcy ludzi - podaje urząd miasta. Organizatorzy związkowego marszu gwiaździstego twierdzą, że bierze w nim udział ponad 120 tysięcy osób. Pochód rozciąga się od Placu Trzech Krzyży do Placu Zamkowego.

- _ Jestem facetem, ale płakać mi się chce. Ze szczęścia. Że wreszcie, żeśmy się obudzili, jako Polacy, jako polscy pracownicy. Jedno, co mi w tym momencie przychodzi na myśl, to zacytować słowa: Aż zobaczyli ile ich, poczuli siłę i czas. I właśnie nadszedł ten czas _ - mówił z wyraźną egzaltacją w głosie szef Solidarności, Piotr Duda.

Związkowcy mieli ze sobą maczugi, świece dymne i petardy. Pochody Solidarności, OPZZ i FZZ przeszły przez Rondo de Gaulle'a i dotarły na Plac Zamkowy. Hasłem wspólnego marszu demonstrantów z największych central związkowych jest Dość lekceważenia społeczeństwa.

W trakcie przemarszu związkowcy krzyczeli m.in. _ Czas na strajk, strajk generalny! _, _ Przywróćmy godność pracowników _. Słychać dźwięki bębnów, trąbek i gwizdków. Widać flagi i emblematy związkowe, większość demonstrujących nosi kamizelki związkowe. Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza pojawił się z czarno-czerwonymi flagami.

Odbywa się też happening - spektakl pod hasłem _ Małpy Donalda Tuska. Biorą w nim udział młodzi ludzie w kostiumach małp, noszący na twarzach maski z wizerunkami ministrów rządu Donalda Tuska. Są też kuglarze na szczudłach i klowni. _

_ _

_ Manifestanci z OPZZ mają transparenty z hasłami m.in. _Dziś Platformę zatopimy, a Donalda pogonimy!". Szef związku Jan Guz znajdujący się na czele kolumny OPZZ niesie transparent _ Razem silni w obronie praw pracowniczych _. Manifestujacy skandują _ Złodzieje, złodzieje! _. Wraz z OPZZ idą związkowcy z ZNP i Samoobrony, jest też kilkanaście związków branżowych, m.in. górnicze, miedziowe, energetyczne, służby zdrowia i wojska.

Związko
Kliknij, aby powiększyćwcy z _ S _, którzy wraz z wiezionym na czele pochodu pomnikiem premiera Donalda Tuska przystrojonym wieńcem pogrzebowym, docierają już na Rondo de Gaulle'a niosą transparenty z hasłami m.in. _ Związki zawodowe są dla nas, a nie dla władzy _ i _ Idziemy po Was hałastro! _

Z kolei maszerujący ze Stadionu Narodowego związkowcy z FZZ krzyczą m.in. _ Dość tchórzy na stanowiskach ministerialnych _, _ Nie ma zgody na elastyczny czas pracy _.

Związki domagają się rzeczywistego dialogu społecznego w ramach Komisji Trójstronnej, (bo dotąd był on ich zdaniem pozorowany) oraz odwołania ministra pracy i przewodniczącego komisji Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Chcą wycofania zmian w kodeksie pracy pozwalających na wydłużenie z obecnych maksymalnie czterech miesięcy do 12 okresu rozliczeniowego czasu pracy, przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej i podniesienia progów dochodowych upoważniających najuboższych do świadczeń rodzinnych i socjalnych.

Innym postulatem jest wycofanie się z obowiązującej już zmiany wieku emerytalnego, który został podwyższony do 67 lat dla wszystkich pracowników. Trzy centrale chcą też większych wydatków na pomoc bezrobotnym, ograniczenia stosowania _ śmieciowych _ umów o pracę oraz dostępu do bezpłatnej edukacji i pakietu zmian poprawiających funkcjonowanie ochrony zdrowia.

Związkowcy wysłali do prezydenta taką oto petycję:

Czytaj więcej w Money.pl
Dziesiątki tysięcy związkowców gromadzą się przed manifestacją _ Tusk o cudach tylko gada, a rolnictwo podupada _ czy _ rolnik sieje, orze i wyżyć z tego nie może _ - takie hasła mają wypisane na transparentach.
Marsz związkowców. "To ich święte prawo" - _ Nie ma demokracji bez demonstracji _ - mówią, komentując w ten sposób marsz zorganizowany przez centrale związków zawodowych, który właśnie przechodzi przez stolicę.
Związkowcy pod Sejmem: "Bal się skończył" - _ Przyjechaliśmy, by zaprotestować przeciwko niehumanitarnemu, nieludzkiemu, śmieciowemu rządowi _- mówi szef OPZZ Jan Guz w miasteczku namiotowym pod Sejmem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)