Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Maspex wchodzi na rynek wody mineralnej. Przejmie wicelidera tej branży w Rumunii

0
Podziel się:

Jest to już 18 przejęcie w historii spółki. Produkty firmy Maspex trafiają do ponad 50 krajów świata.

Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex Wadowice
Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex Wadowice (Wirtualna Polska)

Firma Maspex, właściciel m.in. takich marek jak Tymbark, Łowicz, Lubella, Kotlin, La Festa czy Plusssz przejmie spółkę Rio Bucovina - drugiego co do wielkości producenta wody mineralnej w Rumunii. Aby transakcja doszła do skutku, potrzebna jest jeszcze zgoda rumuńskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To już trzecie przejęcie Maspexu w Rumunii. Nazywana "polskim Nestle" spółka pojawiła się w tym kraju w 1996 roku.

W ramach umowy, grupa Maspex Wadowice przejmie trzy zakłady produkcyjne w miejscowościach: Vatra Dornei, Timisoara, Giurgiu. Rio Bucovina to jeden z największych producentów naturalnych wód mineralnych w Rumunii. Według danych AC Nielsen za okres kwiecień i maj tego roku, Bucovina jest drugim graczem na rumuńskim rynku wody, do której należy prawie 10 proc. rynku.

- Na rynku wody do tej pory nas nie było. Obecnie, segment wód mineralnych stanowi już 50 procent segmentu napojów bezalkoholowych w tym kraju. Konsumpcja wody w Rumunii jest jeszcze na niższym poziomie, niż w innych krajach Europejskich, co z pewnością daje perspektywy do dalszego rozwoju - podkreśla Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Grupy Maspex Wadowice, cytowany w komunikacie prasowym.

Nie jest to pierwsze przejęcie Grupy Maspex w Rumunii. Spółka rozpoczęła tam swoją działalność w 1996 roku i jest to obecnie dla firmy drugi pod względem obrotów oraz poniesionych inwestycji kraj. W 2007 roku rumuńska spółka Maspeksu zakupiła markę Arnos, wiodącego producenta makaronów, a w 2013 roku marki Salatini i Capollini - najstarsze znaki towarowe w segmencie krakersów i precli. Są to liderzy, do których należy 1/3 rynku krakersów i ok. 20 proc. rynku precli. Obecnie Maspex to także znany w tym kraju producent produktów instant, soków, nektarów i napojów.

Jest to już 18 przejęcie w historii spółki. Maspex poza Polską i Rumunią działa również m.in. w Czechach, Bułgarii oraz na Słowacji, Węgrzech i Litwie. W sumie jego produkty trafiają do ponad 50 krajów świata. W 2014 roku przychody ze sprzedaży grupy osiągnęły poziom ponad 3,3 miliarda zł., z czego 1/3 stanowi sprzedaż zagraniczna.

Zobacz historię przejęć Grupy Maspex

W 2015 roku zakupiła aktywa firmy Agros Nova, producenta m.in. dżemów, keczupów, sosów i dań gotowych. Wcześniej Maspex kupił węgierską firmę Plusssz Vitamin Kft - właściciela marki Plusssz, lidera sprzedaży musujących preparatów witaminowych na Węgrzech.

Na temat przejęć spółki z Krzysztofem Pawińskim, prezesem Grupy Maspex Money.pl rozmawiał w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

. W 2014 r. przychody ze sprzedaży Grupy osiągnęły poziom ponad 3,3 miliarda zł., z czego 1/3 stanowi sprzedaż zagraniczna.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)