Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeMbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie
2008-02-29 06:30

Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

- Spór o podatek liniowy to spór demagogiczny, ukierunkowany na zdobycie politycznego poparcia - mówi Richard Mbewe w rozmowie z Money.pl.

Zdaniem niezależnego ekonomisty skoro w Konstytucji jest napisane, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa to powinniśmy płacić takie same podatki.

POSŁUCHAJ RICHARDA MBEWE:

 

Przeciwnicy podatku liniowego wysuwają argumenty, że na jego wprowadzeniu skorzystają tylko bogatsi. Zdaniem Richarda Mbewe to dowód na to, że w Polsce cały czas pokutuje socjalistyczne myślenie.

POSŁUCHAJ RICHARDA MBEWE:

 

ZOBACZ TAKŻE:

Podatek Belki zniknie, ale nie dla wszystkich

Tagi:ulga, podatek, podatki, PO, mbewe, psl, liniowy, richard
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

Maturzysta Bartoszewski / 81.190.146.* / 2008-03-03 10:47
KIEDY TEN RZAD NIEUDACZNIKOW PODA SIĘ DO DYMISJI??? PO-KOMUCHY NA CZELE Z PSEUDO-PREMIERKIEM TUSKIEM, PSEUDO-PROFESORKIEM BARTOSZEWSKIM CHRONIA KOMUCHOW JAK ZLOTA RYBKE W AKWARIUM!! TRZEBA BYC SLEPYM ALBO SPOZYWAC NARKOTYCZNE DAWKI "JEDYNEJ PRAWDY" NAPISANEJ W GW CZY PODANEJ W TVN24, ZEBY TEGO NIE DOSTRZEC!!!! KIEDY KOMUCHY ODPOWIEDZA ZA SKAZYWANIE NA SMIERC LUDZI ZA ICH POGLADY?? KIEDY KISZCZAK POJDZIE DO P.I.E.R.D.L.A.ZA ROZKAZ STRZELANIA DO ROBOTNIKOW ?? KIEDY STEFAN MICHNIK, STALINOWSKI SEDZIA I KAT - BRAT ADAMA MICHNIKA ODPOWIE ZA SKAZYWANIE POLAKOW NA SMIERC W LATACH 50.??? KIEDY ZOSTANA ODEBRANE TAKIM SZUJOM I STALINOWSKIM KATOM JAK MICHNIK TLUSTE EMERYTURY A ICH NIEDOSZŁYM OFIAROM PRZYWROCONE GODNE ZYCIE ?? KIEDY PSEUDO-PREMIEREK TUSEK PRZESTANIE CHRONIC UCZESTNIKOW NOCNEJ ZMIANY I OBALENIA RZADU OLSZEWSKIEGO W 1992 ROKU??? GDZIES TU NAPISANO, ZE PRZELOMU Z ROSJA NIE BEDZIE. JAK TO NIE BĘDZIE?? NAJWIEKSZA ROSYJSKA GAZETA NAPISALA W TYTULE" NASZ CZLOWIEK W WARSZAWIE" O TUSKU!!! TO SKANDAL !!! WIADOMO,ZE PSEUDO-PREMIEREK TUSEK POLECIAL DO MOSKWY ROSYJSKA NAKOLANNIKAMI, ALE AZ TAKIE WASALSTWO??? PUTIN NAWET KWASNIEWSKIEGO NIE NAZWAL "NASZYM CZŁOWIEKIEM W WARSZAWIE"!!!! TUSK SPRZEDAJE POLSKE!!!! MACIE SWOJA TARGOWICE BIS, NA KTÓRA SAMI GLOSOWALISCIE !PLATFUSY OBYWATELSCY I NAIWNIACY UWAŻAJĄCY SIĘ „EUROPEJCZYKOW”!! POLSKA SPRZEDAWANA JEST NA WASZYCH OCZACH PRZEZ ZDRAJCE TUSKA I JEGO FERAJNE !!!

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

Mbewe / 87.205.192.* / 2008-03-02 23:31
Wasze komentarze są pełni nienawiść i jad !!! Przykro mi że w Polsce teraz dyskusja toczy się poprzez atakowaniem człowieka niż merytoryczne dyskusje. Rasizm jest na takim wysokim poziomie tak jak Polacy zapomnieli co się działo tutaj podczas II Wojna Światowa.
Co do WGI, sprawa jest w sądzie. Przyjdzie moment i powiem swoje. Na razie niczego nie mówię na ten temat
Junosza / 83.4.104.* / 2008-03-03 09:32
Panie Mbewe, w Polsce nie ma i nie było rasizmu. Po prostu niektórym osobom tutaj się dopisuj.acym brakuje kultury. Podatek liniowy popieram - jesli ktoś więcej potrafi zarobić niech ma. Ale bardziej niż podatek liniowy jest w polsce potrzebny prosty system rozliczania się, bez 1000 odliczeń, odwołań, warunków, etc. Zarobiłeś 30 000 w roku - płacisz z tego 19%, zarobiłeś 300 000 płacisz 32%. I wszyscy spokojnie płacą (nie liczę przestępców, którzy profesjonalnie unikać płacenia będą zawsze)

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

Oburzony / 70.107.1.* / 2008-03-02 20:14
WTF! Jak on w ogole ma czelnosc wypowiadac sie na publicznym forum??? A moze bys tak madralo skomentowal cos na temat WGI, bo zaloze sie, ze wielu tu obecnych chcialoby sie dowiedziec czegos o najwiekszym swindlu III Rzeczypospolitej!!!
Calkowicie sie zgadzam z przedmowca! Money.pl wlasnie stracilo w moich oczach uzywajac wypowiedzi "specjalisty". Moze lepiej byloby go zapytac jak mozna w dzisiejszych czasach bezkarnie i "bez sladu" uplynnic 300 mln PLN??? Na tym chyba naprawde sie zna!
man13 / 2008-03-02 23:22 / Tysiącznik na forum
Jak przeczytasz wlasne wypociny to zgodzisz sie ze to co piszesz zdyskredytowalo Cie w Twoich ......... .

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

sceptyk / 2008-03-01 19:16 / Tysiącznik na forum
A kto traktuje poważnie opinie gościa zamieszanego w powazny przekręt?
Przecież Mbewe był jednym z filarów WGI, nieprawdaż?
Może zamiast się wymądrzać p. Mbewe wyjawi co się stało z 300 milionami, które wyparowały między innymi z zarządzanych przez niego funduszy?

A do właścicieli portalu Money.pl mam prośbę o staranniejszy dobór opiniodawców. Pan Mbewe nie spełnia moim zdaniem kryteriów etycznych niezbędnych do publicznych wypowiedzi.
ilsa / 83.31.212.* / 2008-03-02 00:59
W pełni zgadzam się z przedmówcą. Pan Mwebe wg. mnie utracił moralny mandat do wypowiadania się publicznie na jakiekolwiek tematy dot. ekonomii po tym, jak zamilkł na dwa lata po aferze WGI. Był głównym analitykiem tego feralnego domu maklerskiego, lecz nigdy ani słowem nie skomentował sytuacji w jakiej znaleźli się jego klienci (podobnie zresztą jak pan Kuczyński). Brak cywilnej odwagi?

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

New Thinking / 83.6.79.* / 2008-03-01 11:11
100% dla M, i nie tylko w tej sprawie -
http://polisheconomicstudent.bblog.pl

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

absurd / 83.143.213.* / 2008-03-01 00:32
nie jest dla mnie zaskoczeniem myslenie
wielu z wypowiadających się na tym forum .. (chociaz jeszcze niedawno byłoby to zaskoczeniem)

króluje socjalistyczne myslenie .. albo
wrecz myslenie psa ogrodnika

nie wiem tylko czemu .. za okreslenie
socjalistyczne .. tylu z dyskutantów reaguje
emocjami .. co widac po wypowiedziach

czyzby "socjalistyczne" oznaczało w ich
pojeciu obelgę?

problemem nie jest podatek dochodowy tylko składki na ZUS przy umowie o prace!!!!!!

Michal Asman / 2008-02-29 21:59
problemem nie jest podatek dochodowy tylko składki na ZUS przy umowie o prace!!!!!!

W 2001roku zwracałem uwagę na niskie zarobki i bezrobocie.
pismo z dn. 2001-11-16

Nie mogę się zgodzić, że Rada Polityki Pieniężnej, stopy procentowe oraz kurs złotówki mają wpływ na sytuacje gospodarczą w naszym kraju. Dostęp do kredytów mamy taki, że inwestując swoją gotówkę nie biorąc kredytu tracimy. Powodem głównym bezrobocia, spadku sprzedaży mieszkań(od nich uzależniona jest gospodarka) oraz kłopoty z budżetem jest wprowadzenie:

-przez pracodawców(ponad 50%) rejestrowaniu pracownika na najniższą krajową, a nie taką jak faktycznie zarabia( np. około 2200 brutto);

Taki system płac jest tragedią dla pracownika oraz dla gospodarki. Żeby wziąć kredyt na kupno mieszkania z banku przy oprocentowaniu na 5 %, nawet na 0% nie ma on zdolności(np. 1000 zł brutto)
Prowadzę firmę pośrednictwo- doradztwo kredytów hipotecznych, samochodowych i inwestycyjnych. W czasie reklam w gazetach zainteresowanie kredytami było duże, ale prawie wszyscy mieli problemy wynikające z dokumentowaniem dochodów

- zatrudnianie pracowników z innych zakładów pracy, żeby zmniejszyć koszty (zwiększa się bezrobocie);

Przez powyższy system wynagrodzeń, czyli oszczędzanie firmy kosztem pracownika oraz nie wykazywanie dochodów przez firmy(brak zdolności kredytowych) same firmy doprowadzają się do złej kondycji finansowej.

Zadałem sobie pytanie na rodzinie Kowalskiego, która chce zakupić nieruchomość zarabia %, ona na 4 osobową rodzinę np. 2000 zł brutto, a po wpłaceniu raty obojętnie, przy jakim oprocentowaniu musi jej zostać od 2000 – 2500 zł. Netto, 3 oso. rodzinę od 1800- 2000 zł. To, że złotówka zyskuje na wartość i mamy dostęp do tanich kredytów Kowalskiemu nie zmienia się wynagrodzenie ewentualnie traci on prace, a powinniśmy mieć sytuacje odwrotną, czyli większa sprzedaż mieszkań, mniejsze bezrobocie, co za tym idzie zwyżka gospodarcza. Kowalski nie ma zdolności na kupno mieszkania to ile osób nie ma pracy.
Żeby rozwiązać system płac trzeba doprowadzić do tego żeby pracodawcy nie opłacało się rejestrować pracownika na niższe wynagrodzenie, tylko na faktycznie tak jak on zarabia.

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

inereusz / 2008-02-29 18:42 / portfel / "Zasłużony przodownik pracy"
Jak go nie lubię, tak teraz powiem że ma racje..

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

lusterko / 80.55.154.* / 2008-02-29 17:10
...skoro w Konstytucji jest napisane, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa to powinniśmy płacić takie same podatki.....

....i mieć takie same równe zarobki !!! A ha ha ha ha.......
janru / 2008-03-02 10:23 / Bywalec forum
Podatki płacisz państwu ,a nie zawsze u państwa zarabiasz.
Gość / 157.25.239.* / 2008-02-29 19:46
....i mieć takie same równe zarobki !!! A ha ha ha ha.......

niezależnie od tego czy pracuję 1 godzinę, czy cały dzień. Przepraszam, ale tak myśli tylko głupek.
lusterko / 80.55.154.* / 2008-03-01 00:16
Przepraszam,ale tylko głupek może nie dostrzec ironi w moich słowach! Gościu !! Daj sobie na luz,bo jesteś poważny,jak w trumnie.A propo.Gdzie się pracuje jedną godzinę,bo jestem zainteresowany?! ;-D
mucha / 193.200.232.* / 2008-03-02 00:37
słuszna uwaga z zarobkami :) Oj dobrze, ze ekonomista MBEWE nie ma za duzo do gadania bo w jego ojczyźnie średnia długość życia wynosi niecałe 39 lat.
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/za.html

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

andowc / 83.27.81.* / 2008-02-29 16:08
W konstytucji zapisano dużo innych rzeczy.
Proszę się wypowiedziec na ich temat.
Każda sroka swój ogon chwali.

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

andowc / 83.27.81.* / 2008-02-29 16:01
Najlepsze uproszczenie "systemu podatkowego", to jego znieszenie.
Po co kombinowac z podatkami, lepiej je znieśc.

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

antysocjal. / 62.93.44.* / 2008-02-29 14:51
ma rację i do przodu nie ruszymy nigdy. homo sovieticus, niestety.
bomzo / 83.6.212.* / 2008-02-29 16:43
USA też ma pełno homo sovieticus - nie mówiąc już o Wielkiej Brytanii, Niemcach, Duńczykach, Szwedach i innych nacjach.
georg / 2008-02-29 20:36 / Bywalec forum
bomzo bajdurzy. A i u nas homo sovieticus po prostu wymrze.
rosa / 2008-03-02 15:17 / Bywalec forum
Homo sovieticus był, jest i jeszcze długo będzie. Wbrew twoim przewidywaniom nie wymrze tak szybko.

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

Rozdrazniony / 195.136.148.* / 2008-02-29 14:30
Jak mozna pokazywac tego kolesia jako eksperta - wstyd !!! Az zal go sluchac. Niech wraca skad przyjechal i tam sie wymadrza !!!

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

manko / 85.89.191.* / 2008-02-29 13:58
To właśnie podatek liniowy jest progresywny, ale dla społeczeństwa i pkb per capita. Ludzie dążą do posiadania lepszych zarobków i to jest efektywne. A ci co nie potrafią, bo już są z starzy albo chorzy, albo jeszcze coś tam? No cóż emeryci, też są ciężarem dla społeczeństwa...
badyl L-2 / 91.94.26.* / 2008-03-02 12:07
Gdyby społeczeństwo nie "przejadło" dorobku emerytów lecz go właściwie zagospodarowało, emeryci nie byliby ciężarem dla społeczeństwa lecz jego siłą napędową, tak jak w tej chwili zaczyna już nią być.Nie sami emeryci ale ich pieniądze zgromadzone w FE. Tylko najgorzej jak do zarządu tymi pieniążkami dorwie się podobny typ jak Mbewe lub inny nieposiadający " myślenia socjalistycznego" A podatek liniowy, niech go PO wprowadzi , to będzie trzeba szukać nowej partii. tak będą wszyscy go" chwalić."

matołek

balonnnn / 85.221.229.* / 2008-02-29 13:02
też jesteś takie "socjalistyczne myślenie", baranku boży
hk / 77.114.151.* / 2008-02-29 18:47
baranki kosztują ok 10 mld rocznie.niech się dokładnie policza.albo trzeba może to policzyc!praca z małpowatej stworzyła człeka.pomyśl baranku...

Dlaczego wszyscy upatruja,ze to co zle lezy w podatkach?

gytheon@op.pl / 83.31.25.* / 2008-02-29 12:24
Sa rowniez inne czynniki - tz. strukturalne, ktore nawet bardziej niz wysokosc podatkow maja za znaczenie

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

SU / 83.29.150.* / 2008-02-29 12:21
Panie Richardzie, zachowuje się pan tami myśleniem jak co niektórzy dziennikarze wypowiadający się na tematy podatkowo-ekonomiczne, albo politycy nie mając dostatecznej wiedzy w tym temacie a przez to wprowadzający ogół społeczeństwa w błąd. To racja że Konstytucja mówi, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa i ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych tej zasady nie łamie. Wyraźnie ona mówi: od pierwszych ok 44 tys zarobionych płacisz podatek w wysokości 19% minus kwota wolna od podatku, od następnych ok 44 tys płacisz podatek 30% a od każdej kwoty powyżej ok 88 tys 40%. Czyli każdy w tym kraju obywatel rozliczający się na PIT 37 płaci 19% nawet pan... Proszę nie wprowadzac ludzi w błąd. Z poważaniem SU

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

man13 / 2008-02-29 11:02 / Tysiącznik na forum
Wsparte katolicka indoktrynacja.
Zmywacz / 77.113.2.* / 2008-02-29 12:03
Trzeźwo patrząc to my po prostu mamy już w pełni piękną demokrację. Czyli ja twierdził Tocgueville, nie ma już żadnych patriotów. Nikt nie myśli o państwie tylko o własnym tyle i jeszcze do tego dodać troche zazdrości. I nie mamy podatku liniowego i co chwila jakies grupy społeczne chcą więcej kasy a państwo nie ma skąd jej wziąsć, lub się zadłuża i daje żeby wyborców nie stracić lub zachować porządek. Hmm... Ja nie twierdzę że demokracja jest zła, tylko uważam że my jeszcze do niej nie dojżeliśmy...
skądmytoznamy! / 83.24.248.* / 2008-02-29 11:27
zresztą oceniane pobłażliwie z punktu wiedzenia najwyższeej formy ustrojowej, czyli komunizmu, zapewniającego, jak to wszystkim wiadomo, dobrobyt ogólny, nie?
man13 / 2008-02-29 11:45 / Tysiącznik na forum
... komunistyczne przeslanie rownosci i wolnosci, niczym Boskiej sprawiedliwosci spelnia sie na wielu plaszczyznach obecnych stos spolecznych.

Czyli panie Mbewe,powinien pan dostawac najwyzej srednia krajowa

arbitrazysta / 2008-02-29 10:44 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
zgodnie z absurdalna teza zaprezentowana przez pana w tekscie.

" wszyscy jesteśmy równi wobec prawa to powinniśmy płacić takie same podatki. "

Nic dziwnego,ze wywalaja pana po kolei z kazdej pracy.
Rzeczywiste umiejetnosci panskie maja sie nijak do banalow prezentowanych publicznie.
A moze zrobimy liste firm,z ktorych pana usunieto za nieudolnosc??? Moze to otrzezwi pozostalych?
Lubicz / 2008-02-29 11:50
Oczywiście Mbewe ma rację, że różnicowanie punktów % podatków w zależności od dochodów jest ewidentnym łamaniem Konstytucji tak ulubionym przez lewactwo wszelkiej maści.
man13 / 2008-02-29 11:01 / Tysiącznik na forum
W Polsce brakuje myslenia solidarnego! Skoro w Konstytucji jest napisane, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa to powinniśmy płacić nierowne podatki oraz wprowadzic podatek wyrownawczy dla najlepiej zarabiajacych. Solidarna Polska z IVRP to taksamo niedoecigly wzorzez panstwowosci jak komunistyczne Kraje Rad, Wietnam, Cuba czy Watyka jako panstwo katolikow.
adam281 / 2008-02-29 22:46
Misiu man13 nie pij jeśli potem masz pisać takie komentarze. Co to takiego: wzorzez, niedoecigly, Watyka i polskich znakach już nie wspomnę. Żenua :) miała być ironia, a wyszedł poziom niedouczonego trzynastolatka, buuuuuuuuuuu
hk / 77.114.151.* / 2008-02-29 18:58
Solidarność obok nurtu bardzo patriotycznego posiada duże pokłady zwykłej zawiści,lenistwa ,wałęsowania sie,nieuctwa,ogromne wpływy kleru ,poczytajcie ksiązki bp.życińskiego i innych bp.(są za państwowe nakłady w dużych ilościach w bibliotekach).
Trzeba kreske zrobić pod Solidarnościa,policzyć koszty.
Fizyka jest obowiazujaca dla wszystkich.Żreć dzieci musza,uczyć ich też trzeba..h

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

Andre7 / 2008-02-29 10:20 / Tysiącznik na forum
Mamy ustawę o PIT zgodnie z którą od 2009 obowiązują stawki 18% i 32%. Jest to dla wszystkich bardziej do przyjęcia i po co to ruszać ? Nie szkoda czasu, jest wiele innych sfer którymi warto się zając ..

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

kosturek / 83.13.52.* / 2008-02-29 09:39
- Też mnie skręca czytanie mądrości ludowych Pana M. Posługując się jak bushmen naszą konstytucją i pojęciem równości, którego zródła wyraźnie nie zna, równie dobrze mógłby zinterpretować ją np tak, .. że każdy podatnik w Polsce powinien zarabiać rocznie tyle i tyle, a wszystko co zarobi powyżej jest podatekiem. No ale przy takiej interpretacji ucierpiałyby dochody Pana M.
Tik Tak / 81.210.48.* / 2008-02-29 10:32
Zwycięsca Pucharu Świata też powinien 30-40% swego pierwszego miejsca odstąpić pozostałym łamagom.
Najciekawiej zapewne dzielono by ułamki sekund w biegu na 100m.
absurd / 83.143.213.* / 2008-02-29 10:32
kosturek .. lubisz jak obywatele sa nierówno traktowani ?

wierzę że kosturka skreca .. jak ktos bardziej przedsiębiorczy .. zarabia wiecej

czy dlatego ze zarabia więcej ma płacic karę za to ze śmie mieć większe dochody niz inni?

przeciez jezeli pozostałby podatek 19% dla wszystkich bez progów .. to ten kto zarabia więcej tez płaci większy podatek .. wszak 19% od 100000 jest wiecej jak 19% od 25000

pozatym dla socjalistycznie myslących .. ci którzy mają wiecej do swojej dyspozycji .. z reguły tez więcej konsumują .. a podatki pośrednie sa większe niz podatek dochodowy .. czyli jest bardzo możliwe ze stosując progi podatkowe .. państwo strzela sobie gola samobuja .. zmniejszając w ten sposób wpływy z podatków pośrednich
Tomasz36 / 83.22.61.* / 2008-03-02 18:12
Panie absurd, a ja natomiast zawsze płaciłem 40% i uważam, że jest to sprawiedliwe. Jestem przedsiębiorczy i zarabiam więcej wszak jeśli nauczycielka odda 19% to zostanie jej niewiele, natomiast ja oddając 40% i tak mam dużo, dużo więcej.
Dla mnie jest to uczciwe bo za te 21% Państwo może więcej zaoferować w sprawach socjalnych obywatelom.

Może to kosturka skręca, a może Ciebie, bo apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Jeśli masz firmę to jestem za tym, aby płaciła ona niskie podatki natomiast jestem przeciwny podatkowi liniowemu jeśli chodzi o prywatną kasę.
absurd / 83.11.26.* / 2008-03-03 13:36
pańska radośc z płacenia wiekszych podatków jest pańską (choć dla mnie dziwną) radością.

ja wolę sam decydować na co ida moje pieniadze .. także jestem uczestnikiem paru fundacji które zajmuja sie udzielaniem poparcia dla porzebujacych .. mam przekonanie ze te pieniadze ida na faktyczna pomoc .. a nie na utrzymanie rozbudowaniej struktury administracyjnej zajmującej się "pomocą".

Dla mnie nie jest ucziwe karanie przedsiebiorczych za przedsiebiorrczość .. podatek liniowy jest o wiele uczciwszy od progresywnego ponieważ traktuje równo podatników jezeli chodzi o procentowe naliczenie naleznego podatku od dochodów.

jeżeli ktos ma niedosyt lub wyzuty sumienia z powodu tego ze ma wieksze dochody niz inni .. to zawsze może przeznaczyć "nadwyzkę" na dobre i społeczne cele ... i to jest własnie sprawiedliwe.

jezeli ktos jest "egoista" i chce sam skonsumować swoje dochody .. to płaci podatki posrednie od konsumpcji .. wszak podatki posrednie sa głównym dostarczycielem dochodów dla państwa na nie podatki od dochodów osobistych.

lub inwestuje nadwyzki w na rozmaitych funduszach oszczednościowych czy inwestycyjnych .. stymulujac w ten sposób rozwój gospodarczy a co za tym idzie zamoznośc obywateli.
man13 / 2008-02-29 11:05 / Tysiącznik na forum
Idea podatku posredniego jest wtedy sluszna gdy likwidujemy podatek dochodowy. I odwrotnie. Stan obecny to idiotyczna forma checi wyzysku ludzi zaradnych i pracowitych przez leni i kretaczy.

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

sdfsdfsdfs / 195.149.64.* / 2008-02-29 09:36
Dokładnie, od dawna o tym gadam,
dlatego rzecznik praw obywatelskich, zeby nie byl partyjnym pisowskim pieskiem to by dawno podal pdoatki to TK!!!!
nicnowego / 83.24.248.* / 2008-02-29 11:02
i gadasz na puszczy, jak każdy zdrowo je..ty POrąbaniec

Szanowna REDAKCJO !!!

arbitrazysta / 2008-02-29 09:07 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Regulamin forum

Re: Mbewe: W Polsce pokutuje socjalistyczne myślenie

jliber / 2008-02-29 07:55 / Tysiącznik na forum
Podatek liniowy nie jest równy, jest tylko mniej nierowny niz progresywny. Jezeli Mugabe ma rację to z Konstytucji wynika że wszyscy powinnsmy placic równą kwotę podatku, np 100zl rocznie.
Sabre / 2008-02-29 09:20 / Tysiącznik na forum
Masz rację. Tylko żeby wyrównać obecne wpływy do budżetu z tytuły podatku dochodowego (stosując jednocześnie podatek pogłówny), to kwota podatku musiałaby być dużo wyższa dla gorzej zarabiających (najprawdopodobniej kilka razy).
Oczywiście jednocześnie podatek dla najlepiej zarabiających byłby wręcz niezauważalny:)
Dlatego właśnie podatek pogłówny to już sfera sci-fi.
jliber / 2008-02-29 10:42 / Tysiącznik na forum
200 zl miesiecznie od kazdej osoby wyszloby wiecej niz jest obecny budzet panstwa. A pomysl ze wtedy nie byloby nic innego, zadnych PITow, CITow, VATow, cel, akcyz, nic. Wyobraz sobie jak by wtedy poszla do przodu gospodarka.
Sabre / 2008-02-29 11:10 / Tysiącznik na forum
Może trochę więcej niż 200 PLN. Ale faktycznie, gospodarka by ruszyła. Ten podatek ma też sporo wad, ale jest wart rozważenia.
Jednak rząd, który spróbowałby wprowadzić podatek pogłówny, popełniłby polityczne seppuku. Sam taki zamiar, odpowiedzio "wytłumaczony" przez różnych trybunów ludowych, wywołałby falę protestów.
No bo jak to? Wszyscy mamy płacić tak samo?
Także to pozostanie jedynie w teorii ... .
jliber / 2008-02-29 15:46 / Tysiącznik na forum
Jakies 189zl miesiecznie przez kazdego Polaka daje tyle co caly polski budzet.
gero / 62.21.106.* / 2008-03-02 01:32
Oczywiście nie wiesz że obecnie 50% społeczeństwa nie będzie płaciło żadnego podatku PIT
sferaogólnegodobrobytu / 83.24.248.* / 2008-02-29 11:07
tylko trzeba byłoby uważać, bo jakby poszła ostro do przodu, niewykluczone, że następnie z rozpędu by ją zarzuciło, w poślizgu będąc mogłaby wpaść w sferę sci-fi, jak szanowny nawiedzony, również wiedzą ekonomiczną, SB- Sabre był łaskaw wspomnieć.
KAP / 2008-02-29 12:03 / Tysiącznik na forum
ooo , Maciarewicz sie odezwal....
Sabre / 2008-02-29 12:15 / Tysiącznik na forum
Och, nie bądź dla niego okrutny:)
Z pewnością chamstwo i podłość tego osobnika ma swoją przyczynę. Może jest takim wołaniem o pomoc?
On nic nie wie, o niczym nie ma pojęcia, jedynie jest ordynarny. Czy chciałbyś być kims takim?
upr-owiec / 217.147.104.* / 2008-02-29 10:26
Pogłówny jest w sytuacji gdy państwo jest minimalne (tak jak chce UPR - tylko wojsko/policja/sady). W tej sytuacji ten podatek nie byłby większy bo wpływy do budżetu nie potrzebowałyby być takie same jak teraz. Pieniądze mają zostawać w kieszeni podatnika i on sam sobie płaci za szkołę/szpital (bądź ubezpieczenie w wybranym przez siebie towarzystwie)/itp. Zero socjalu - jak masz potrzebę wsparcia biedniejszych to robisz to sam, bez państwowego aparatu przymusu.

UPR dodatkowo postuluje podatek od nieruchomości (ale oczywiście nie w takiej kwocie jak teraz straszą czerwoni). To by pokrywało zwiększone koszty obsługi tych co mają więcej do stracenia (jak masz wypasioną chatę to jest większa szansa na to że się nią zainteresuje złodziej -> w większym stopniu korzystasz z ochrony policji niż biedny -> więcej płać).
Sabre / 2008-02-29 11:27 / Tysiącznik na forum
Wspomniałeś szkołę/szpital i samo sobie płacenie.
Niestety, ale przewidywany wzrost płac najgorzej zarabiających i spadek u najlepiej zarabiających, jak przewidują niektórzy przy wprowadzeniu podatku pogłównego, nie byłby tak duży by zapewnić dostęp do szkół, czy opieki zdrowotnej wszystkim. Mówiąc po prostu - pomimo poczatkowej poprawy, spowodowałoby to rosnące rozwarstwienie społeczeństwa. Później, by temu przeciwdziałać, zapewne coraz bardziej by zacieśniano poltykę podatkową ... aż do powrotu.
Albo, oczywiście, pozwolono by części społeczeństwa zdychać i zostawać analfabetami.
Nie jestem socjalistą, ale zwolennikiem dzikiego kapitalizmu także nie.
lew191 / 2008-02-29 15:55
Pan Mbewe nie jest bynajmniej ignorantem , a tylko takiego udaje. W interesie najlepiej zarabiających oczywiście.
Liniowy ma swoje zalety, a jego prostota obliczania pomogłaby w pracy nie tylko urzędnikom skarbowym.
Problem tylko w tym , że nawet w bogatych państwach skandynawskich podatek taki uznaje się za skrajnie niesprawiedliwy , a już w Polsce byłby on szczytem niesprawiedliwości.
Dlaczego ? Z prostego względu. Ok.90% społeczeństwa musiałoby zapłacić realnie wyższe podatki niż obecnie , aby dochody podatkowe państwa utrzymać na zbliżonym do obecnego poziomie.
I z tym prawie wszyscy ekonomiści się zgadzają. Dlatego żaden rząd nie zdecydował się dotąd u nas na wprowadzenie tego podatku.
absurd / 83.143.213.* / 2008-03-01 00:28

Problem tylko w tym , że nawet w bogatych
państwach skandynawskich podatek taki uznaje
się za skrajnie niesprawiedliwy ,


nie o to chodzi co się uznaje .. ani o to gdzie sie uznaje ale czy jest sprawiedliwe czy nie.

socjalisci skandynawscy uznają tak jak uznaja ponieważ łupia podatkami swoich obywateli od dawna .. sa tam podatki bardzo wysokie (jedne z najwyższych na świecie)

Podatek progresywny jest niesprawiedliwy z natury .. karze przedsiębiorczego za przedsiebiorczosc ..

podatek liniowy jest o wiele sprawiedliwszym rozwiazanie .. przynajmniej w ujeciu procentowym .. kazdy obywatel płaci daninę dla państwa w takim samym procencie .. od swoich dochodów

i tak ten bardziej dochodowy zapłaci wiekszy podatek od mniej dochodowego

mozna tak ułozyc relacje podatkowe aby ci najbiedniejsi nie stracili ..

pozatym podatek liniowy jest prostrzy .. o korzystniejszy dla gospodarki .. a co za tym idzie dający szanse tym biedniejszym na zwiekszenie dochodów

nie jest dla mnie zaskoczeniem myslenie wielu z wypowiadających się na tym forum ..

kruluje socjalistyczne myslenie .. albo wrecz myslenie psa ogrodnika

nie wiem tylko czemu .. za okreslenie socjalistyczne .. tylu z dyskutantów reaguje emocjami .. co widac po wypowiedziach

czyzby "socjalistyczne" oznaczało w ich pojeciu obelgę?

Czy to nie ten pan od WGI?

racjonalny / 217.96.25.* / 2008-02-29 07:40
Ekspert sie znalazł.
adam281 / 2008-02-29 22:55
Hi expert i zanim w WGI długi lansik w TV. Gość musi być nieźle zakotwiczony :( niestety.
xxxxxxx / 212.76.54.* / 2008-02-29 16:09
tak, oczywiście to główny Guru z Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej gdzie wyparowało ponad 300 mln zł ok 1000 osób,
Przez blisko rok Pan ekspert był w podziemiu i znowu się pojawił.
Panie Mbewe może powie Pan coś na ten interesujący temat ?